Prointer, softverska firma koja se dovodi u vezu sa porodicom Dodik, odnosno Igorom Dodikom, sinom predsjednika bh. entiteta Republika Srpska Milorada Dodika zvanično više nema nijedan bankovni račun. Prošle sedmice bh. banke su ugasile i posljednja dva koje je ova firma, koja se prije tri mjeseca našla na listi sankcionisanih firmi Kancelarije za kontrolu imovine stranaca Ministarstva finansija SAD (OFAC). U zvaničnom saopćenju ove kancelarije još ljetos je navedeno da je Milorad Dodik svoj službeni položaj koristio za akumuliranje ličnog bogatstva kroz kompanije povezane s njim i Igorom Dodikom.
Igor, kao neko ko u stvarnosti kontrolira rad ovih firmi, svoju povezanost sa firmama, dalo se isčitati iz objašmnjenja prikrivao je tako što su vlasnici i direktori bile druge osobe.
S kim su sarađivali
„Prointer“ će, piše Capital, uskoro biti zatvoren ostavljajući iza sebe brojna otvorena pitanja koja su pratila proces njegovog gašenja kao što su prava banaka da odbiju saradnju i zakonskih ograničenja Agencije za bankarstvo Republike Srpske. Ono što ostaje da se vidi, šta će se desiti sa svim ugovorima koje je ova firma preuzela na sebe i koje je trebala prije nego što su joj uvedene sankcije realizirati.
A bio ih je značajan broj.
Pročitajte još
U Bosni i Hercegovini je nemali broj softverskih firmi, za neke javnost sigurno još nije ni čula, ili tek treba da dožive svoj poslovni procvat. Kako se ova banjalučka firma našla u epicentru poslova i medijske pažnje u posljednjih devet godina? Za manje od jedne decenije ona je uspjela putem javnih nabavki sklopiti više od 1000 poslova sa državnim, entitetskim i lokalnim institucijama. Osnovana je 2015. godine, te se etablirala da osim nabavke opreme, na duži period održava informacione – kompjuterske sisteme u raznim institucijama BiH.
Prvu godinu nakon osnivanja 2015. godine Prointer je završio kao firma koja je imala devet uposlenih, prihod oko 650.000 KM, a zaradu oko 130 hiljada KM. Naredne godine zarada je premašila pola miliona, da bi 2023. godinu, ova kompanija kojoj su, kako je pisao portal Radio Slobodna Evropa, pozivajući se na podatke Portala javnih nabavki, institucije i kompanije u BiH na tenderima dodijelili 1.147 ugovora vrijednih oko 144,5 miliona eura, završila kao firma koja je imala 154 uposlenika, prihod blizu 80 miliona KM, a ostvarenu zaradu 25.534 miliona KM.
Planovi za 2024.
Prema projektima koji su bili u planu, a spominju se tri ugovora, ukupne vrijednosti oko dva miliona KM (tiču se poslova za Vladu RS, Fond zdravstvenog osiguranja RS i Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini, kako navodi na svojoj službenoj stranici od 2005. godine upravlja sistemom prijenosa električne energije u BiH), i 2024. godina je, da nije bilo američkih sankcija trebala krenuti uspješno.
Ova tema nije intrigirala samo domaće medije i javnost, već i one u regiji. Tako slovenački Delo, nakon gašenja dva posljednja računa Prointera analizira u svom naslovu kako je propalo još jedno od posljednjih Dodikovih skloništa od sankcija, te da se finansijska omča oko predsjednika Republike Srpske steže, dok njegovim prijateljima nije lako.
(Forbes BiH)