Proces preregistracije firmi koje su se našle pod američkim sankcijama i ostale bez računa, se nastavlja. Kaldera postaje Elpring, a osnivaju je članovi uprave ugašene firme. Posljedice sankcija najjače su osjetili novinari Una TV, njih 80 koji ostaju bez posla. Ipak Iz Udruženja BH novinari kažu da su za njihov status odgovorni vlasnici i uprava. Uz podršku radnicima pozivaju i da se prestane politizirati ovaj slučaj, te da se donesu zakoni o transparentnosti vlasništva u medijima.
“Da li zbog sankcija ili pak racionalizacije troškova, kompanije bivše Infinity grupe nastavljaju proces preregistracije. Od početka su bili jasni da to moraju uraditi zbog američkih sankcija, a jedno od preduzeća sa OFAC ove liste to radi zbog navode ekonomičnosti i unapređenja poslovanja. Tako je piše, portal Capital.
“Kaldera” utopljena u u “Elpring”, dakle članovi uprave, njih pet, su osnovali novu firmu sa po 20 posto udjela.
Dejan Tovilović, poslovni portal CAPITAL:
Pročitajte još
“A vlasnici Elpringa su ljudi koji su usko povezani s Kalderom, odnosno njihovi rukovodioci. Pitanje je koliko će to proći kod Amerikanaca kod OFAC-a, s obzirom da se osim imena u vlasničkoj strukturi nije promijenilo ništa”.
Iako mijenjaju firme, planiraju da zadrže milionske poslove s budžetom.
Poznato je, dakle, da će, uz preregistraciju Kaldere:
Sirius poslovati kao Omnibus, a da je Prointer postao Invictus Tech.groupa. Cilj menadžera bivše Infinity grupe, saopštili su, je da zadrže radnike i poslove, posebno u IT sektoru, na koji se fokusiraju.
No, kako će taj proces ići, s obzirom na priznanje da je 90% njihovih prihoda bio promet s javnim sektorom.
Ivana Korjalić:
“Vidjećemo na kraju krajeva da li će institucije nastaviti da sklapaju ugovore sa ovim firmama, da li će se praksa promijeniti.”
Praksa se mijenja u slučaju Una tv. Niko, nakon američkih sankcija, neće više da finansira ovu tv kuću, zbog čega je više desetina novinara bez posla. Iz Udruženja BH novinari kolegama daju podršku, pozivaju na zakonito postupanje, ali podsjećaju i na finansijske probleme ovog medija, nejasnu vlasničku strukturu, ranija tiha otpuštanja web redakcije.
Saopštenje BH NOVINARI:
Pitanje otkaza za oko 80 novinara i drugih uposlenika Una TV kao i zaštita njihovih radnih prava, materijalnog položaja i profeisonalnog integriteta moraju se vratiti u okvire zakona, budući da se ovaj slučaj ciljano politizuje i objašnjava (jedino) sankcijama SAD prema firmama i pojedincima u Republici Srpskoj. Na taj se način pokušavaju osloboditi zakonske odgovornosti Upravni odbor Una TV i vlasnik Inifinity Media, ali i političari klijentelistički povezani sa ovim medijem i njegovim vlasnicima. BH novinari pozivaju Ministarstvo prometa i komunikacija Bosne i Hercegovine da konačno stavi u parlamentarnu proceduru nacrt Zakona o javnosti medijskog vlasništva i pluralizma informacija, koji stoji u ladicama ovog Ministarstva od decembra 2018.
Preko 3000 internet adresa Vlade Republike Srpske sa domenom “net” ranije je ugašeno, zbog čega su preselili na domen “rs”. Vlada RS je u junu potpisala ugovor o nabavci zaštitnog softvera od kineskog ELINC-a vrijedan 57 miliona KM. Iako uz oznaku tajnosti, Captal je saznao da je ova kompanija u vlasništvu je China Electronic Corporation koja se već tri godine nalazi na američkoj “crnoj listi”.
(N1)