Prijeti li politička kriza nastavku stranih investicija u BiH

Podijeli članak:

jajce-online_Prijeti li politička kriza nastavku stranih investicija u BiH

Politička kriza u Bosni i Hercegovini (BiH) itekako ima uticaj na ekonomski razvoj i priliv stranih investicija. Iako još nema najava o povlačenju ulaganja iz BiH, kratkoročno će neki investitori vjerovatno malo opreznije da razmotre, a poneki možda i odgode potencijalna ulaganja.

Predsjednica Vijeća stranih investitora u BiH Sanela Karić za Bloomberg Adriju kaže da svaka politička nestabilnost, kao što je trenutna u BiH, te fokus na politiku umjesto na nove biznis prilike i razvoj, itekako imaju uticaj na strane investicije.

“Generalno gledajući iz perspektive investitora, politička nestabilnost i retorika, u smislu nacionalizma, a ne biznisa, i dalje je u vrhu liste izazova za privlačenje stranih investicija u BiH, a potom i nedosljedna vladavina prava ili pravna nesigurnost na svim nivoima vlasti, a znamo da su ove dvije stavke glavni preduslov za privlačenje stranog kapitala u zemlju”, ističe Karić.

Listi izazova, dodaje ona, svakako treba pridružiti i neefikasne, ali brojne i dugotrajne birokratske procedure, uz činjenicu da je nepredvidivost sve više izražena, pa je u takvim okolnostima investitorima zaista teško da prave ozbiljnije planove.

“Nepredvidivost političkih odnosa, kretanja poreza, visine troškova, vremena potrebnog da se ishoduju određene dozvole za poslovanje ili investicije u posljednje vrijeme je veoma izražena”, naglašava Karić i dodaje da je prisutan i konflikt zakona oko državne imovine, što onemogućava donošenje odluka relevantnih ministarstava.

Sve to za posljedicu, prema njenom mišljenju, ima negativne demografske trendove i izostanak potrebnog višeg nivoa stranih direktnih ulaganja.

Lista izazova s kojima se vlasti u BiH, na svim nivoima, moraju prioritetno baviti i dalje je duga, a brojni izazovi nameću jednu brzu dinamiku kojom je potrebno konkretno i efikasno djelovati.

Strani investitori se nadaju da će se “čim prije politička retorika primiriti i političari okrenuti pitanjima olakšavanja investicija i projekata koji će da doprinesu razvoju zemlje, otvaranjem novih radnih mjesta i jačanjem pozicije za prijem u EU kojoj svi težimo”.

Sanela Karić (Vijeće stranih investitora)

 

Moguća kratkoročna odgoda investicija

Na pitanje da li u Vijeću stranih investitora imaju najave mogućeg obustavljanja započetih investicija ili otkazivanja ranije najavljenih investicija u BiH, Karić odgovara da nemaju saznanja o tome.

“Mi u Vijeću, zaista, još nemamo saznanja da su se neki investitori odlučili na povlačenje i nadam se da takvih slučajeva neće ni biti, a redovno održavamo kontakte s većinom. Nadamo se da će se vlasti, i medijska pažnja, usmjeriti na ekonomiju i kvalitet života, a ne na nacionalne podjele, odnosno teme koje možda nisu od tolike životne važnosti za sve građane”, naglašava Karić.

Ne ulazeći ni u kakav politički kontekst, ili prava, Vijeće podržava sve pozitivne promjene u društvu koje su usmjerene prevashodno na unapređenje poslovnog okruženja u BiH.

“Ključno je ono što slijedi u bližoj budućnosti, u smislu strateškog planiranja ekonomskog razvoja i, prije svega, poboljšanja poslovnog ambijenta izmjenom legislative i pojednostavljenjem procedura, te stvaranjem uslova za unapređenje poslovanja postojećih kompanija. To je ono što mi u Vijeću aktivno zagovaramo posljednjih 18. godina. Imajući to u vidu, kratkoročno će neki investitori vjerovatno malo opreznije razmotriti, a poneki možda i odgoditi potencijalna ulaganja”, ističe ona.

Međutim, dodaje, ako se kratkoročna nestabilnost prevaziđe tako da će iznjedriti dugoročnije odgovornije vladanje u svim segmentima društva i ekonomije, onda će se kratkoročna nesigurnost kapitala prevazići i premostiti u narednom periodu.

Ekonomista Saša Grabovac ističe da svaka ozbiljnija analiza rizika poslovanja u nekoj zemlji uključuje i procjenu političkih i društvenih rizika.

“Samim tim, nepotrebno je uopšte apostrofirati njihovu važnost za ocjenu investicione klime u nekoj zemlji. Trenutna događanja na političkoj sceni BiH sigurno ne doprinose pozitivnoj percepciji potrencijalnih stranih, ali i domaćih investitora. Samim tim, izvjesna posljedica te percepcije je uzdržavanje od investicija, što posljedično utiče na dugoročni rast naše ekonomije”, naglašava Grabovac.

Saša Grabovac / Jahorina Ekonomski Forum (YouTube)
Koliko je politička stabilnost u zemlji važna za investitore

Činjenica je da ozbiljni investitori ulažu značajno vrijeme i resurse istražujući tržište i ispitujući puls određene destinacije, te pripremu planova i projekcija prije nego li se odluče za konkretne korake koji bi doveli do samog ulaganja i započinjanja poslovanja.

Fokusom na pozitivne primjere i resurse kojima BiH raspolaže i koji je realno čine atraktivnom destinacijom za investicije, Karić kaže da se ističe spremnost za razvoj i boljitak koji je izvjesniji s povećanjem priliva stranog kapitala.

“Svaki investitor posmatra ambijent poslovanja u jednoj zemlji kroz prizmu dugoročne stabilnosti, demografskih kretanja, veličine i potencijala tržišta, pravne i opšte sigurnosti, uključujući i političku situaciju, odnosno njenu stabilnost ili nestabilnost”, naglašava Karić.

Harmonizacija propisa s legislativom Evropske unije i susjednih zemalja je od izuzetne važnosti za potencijalne i postojeće investitore.

“Uvode se dodatna opterećenja na privredu umjesto da se privreda oslobodi i poslodavci rasterete kako bi se stvorila baza razvoja i dugoročnog planiranja investiranja, od čega bi onda mogao da se puni i budžet i od čega bi profitirale i kompanije i radnici i građani. Predvidivost poreznog okvira i politička stabilnost su od izuzetne važnosti, kako za potencijalne, tako i za investitore već prisutne u BiH”, poručuju iz Vijeća stranih investitora.

Direktne strane investicije (DSI) u BiH

U posljednjih nekoliko godina primjetan je rast interesa stranih investitora za ulaganje u BiH, naročito u sektorima poput energetike, nekretnina, turizma i proizvodnje.

Iz posljednjeg statističkog istraživanja koje je objavila Centralna banka BiH (CBBiH) vidljivo je da su strane investicije u 2023. godini bile za 378 miliona KM veće (1,89 milijardi KM) nego u 2022. godini, kada su iznosile 1,52 milijarde KM.

Povećanje stranih ulaganja podstaknuto reinvestiranjem potvrđuje pozitivno poslovanje i širenje kapaciteta postojećih stranih investitora, što je svakako dobar pokazatelj i za potencijalne investitore.

“Uspješne priče stranih ulagača potvrđuju da je Bosna i Hercegovina povoljna destinacija za strana ulaganja, te da treba biti optimističan u pogledu priliva direktnih stranih ulaganja u narednom periodu. Očekivana povećanja nivoa stranih ulaganja bazirana su na mogućnostima za ulaganje, privatizaciji strateških kompanija, izraženom interesu potencijalnih ulagača, kao i projektima koji su u fazi realizacije”, zaključuje Karić.

Podsjećamo, politička kriza u BiH nastupila je nakon što je Sud BiH osudio predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, nepravosnažno, na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja javnih funkcija. Nakon toga je Narodna skupština RS odbacila presudu i donijela zakone kojima ne priznaje i zabranjuje djelovanje za četiri institucije BiH na teritoriji RS, tražeći “vraćanje na Dejtonsko uređenje BiH”.

(euronews.com)

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine danas održava sjednicu, a u pauzi...

Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine (SSSBiH) saopćio je da “naša ekonomija ne može...

Serija spornih zakona koje posljednjih sedmica donose vlasti Republike Srpske aktuelizirana je najavom formiranja...

Kalendarski proljeće nastupa 20. marta u 09.01 sati i traje do 21. juna do...

Maskirani napadač pucao je jutros u Zagrebu na na Roberta Palića, preduzetnika i višestrukog...

“Da mogu, sutra bih ga odjavio”, razočarano kaže Muamer Čaušević iz sela Voljice kod Gornjeg Vakufa...