U radionici porodice Bužimkić mnogo posla. Kenan završava izradu unske lađe. Ni sam ne znam koja mu je ovo lađa po redu koju je napravio. Unska lađa je simbol Bosanske Krupe, dio kulture i identiteta njenih mještana.
Kenan BUŽIMKIĆ, majstor za izradu unske lađe
“Razlikujemo se mnogo od drugih, primjerice od novskih, bihaćkih. Naše su nekako lakše nama za vožnju i pristupačniji su ljudima.”
Pročitajte još
Bosanska Krupa poznata je po obradi drveta. Drvo je glavna sirovina za izradu unske lađe. Bude završena za pet dana a potrebno je ugraditi pola kubnih metara drveta.
Kenan BUŽIMKIĆ, majstor za izradu unske lađe
“Pravimo ih od dvije vrste drveta, jelovina i hrasta. Hrast stavljamo u te šablone koji moraju biti jači, čvršći, a jelovinom oblažemo jer ona lako prima vodu i pušta iz sebe. To je zbog dugotrajnosti i lakše izrade da ih možemo osvijestiti na taj naš oblik.”
Unske lađe prije 50 godina koristile su se da bi se prešlo sa jedne na drugu obalu Une. Odrastanje uz rijeku zahtijevalo je znanje veslanja i upravljanja lađom.
Kenan BUŽIMKIĆ, majstor za izradu unske lađe
“Ti naši Bužimskići kako su i prezivam bili ti stari majstori koji su izrađivali i sa tim lađama su gradili kuće, jer nije bilo davnih 70 ili 80-tih godina, malo ko je imao auto s čim bi se moglo dovoziti i odvoziti taj materijal. Lađama su dovozili pjesak iz vode, stabla, drveća su kupili. Tada je počelo sa gradnjom lađi, počele su i trke na rijeci Uni – Unski lađari.”
Osim što ih izrađuje, Kenan je i sam lađar od malena. Prvu utrku odveslao je 2007. godine. Unski lađari su tradicionalna utrka lađama na rijeci Uni. Kenan je za ove godine osvojio mnoga priznanja i prva mjesta. Udruženje Unski lađari svake godine sredinom ljeta organizira ovu utrku koja je postala dio sportske i turističke ponude Bosanske Krupe.
Una Amira VELAGIĆ, potpredsjednica Udruženja Unski lađari
“Ove godine organiziramo 45. utrku Unskih lađara. Imamo tu godinu pauze u doba nesretnog rata u Bosni i Hercegovini, a sve ostale godine naše lađe su plovila Unom. Prošle godine nam je grad Bosanska Krupa dao povjerenje da prvi put sami organiziramo utrku i to je bilo jednako dobro. Imali smo 12 prijavljenih kandidata od toga njih šest bili su takmičarski nastrojeni, a ostali su u principu bili revijalno i to je bila naša podrška starih lađara.”
Za razliku od starijih, novije generacije nemaju priliku upoznati se s rijekom i veslanjem. Zbog toga je i manje prijavljenih za utrku. Udruženje Unski lađari ima za cilj da lađe približi mladima i animira ih za utrku.
Una Amira VELAGIĆ, potpredsjednica Udruženja Unski lađari
“Tehnologija kojom se danas koristimo je uticala na sve nas i tu omladinu je odvela iz prirode u zatvoreni prostor. Nama je ideja da ih vratimo na obale rijeke i da omasovimo to natjecanje. Kao udruženje smo došli na ideju i evo dobili smo podršku ministarstva i grada da napravimo svoje lađe koje ćemo dati istoj toj djeci da uče i da budemo mi ti stari lađari nešto kao učitelji, treneri, da im budemo podrška za te prve zaveslaje.”
Plovidbe i manifestacije na Uni bit će sve dok se izrađuju nove lađe, ali ovaj zanat danas je inače ugrožen.
Kenan BUŽIMKIĆ
“Jedini sam u Bosanskoj Krupi od mladih ljudi koji se ovim bave. Za mene je to i dan danas još uvijek hobi ali možda će jednog dana prijeći u porodični biznis u kojem ćemo samo proizvoditi te lađe. Ali, polako možda i izumire, stvarno.”
Očuvati tradiciju i ploviti lađama zadaća je svih unskih lađara, a dok ih, ma gdje su bile na ovom svijetu, barem jednom godišnje njihove lađe krotiće slapove hladne i bistre rijeke Une.