Predstava “Hasanaginica” nakon 30 godina pauze ponovo na sceni BNP-a Zenica

Podijeli članak:

prefix_Predstava “Hasanaginica” nakon 30 godina pauze ponovo na sceni BNP-a Zenica

Zenička premijera predstave “Hasanaginica” prema tekstu Mirze Begovića te u režiji Irfana Kasumovića i u koprodukciji Bosanskog kulturnog centra “Alija Izetbegović” Kalesija sa Bosanskim narodnim pozorištem Zenica, Narodnim pozorištem Tuzla i Narodnim pozorištem u Mostaru, bit će održana u četvrtak, 26. decembra u 20 sati na Velikoj sceni BNP-a.

Partneri u projektu još su i Pozorište mladih Tuzla, Studio Teatar Zenica, Bošnjačka zajednica kulture, Filozofski fakultet Tuzla, Nacionalna i univerzitetska biblioteka “Derviš Sušić” Tuzla, a premijerna izvedba ove predstave već je održana u Tuzli i Kalesiji, dok će u Mostaru biti održana 27. decembra.

“Veliki je bio zadatak i odgovornost. Uloga je nešto što se dobija jednom u životu, a ja sam imala priliku da je kao mlada glumica dobijem pa sam se, samim time, potrudila i da opravdam šta taj epski lik i donosi”, kazala je na današnjoj pres-konferenciji glumica zeničkog BNP-a Adna Kaknjo, koja glumi glavni ženski lik Hasanaginicu.

Radi se, dodala je, o univerzalnim muško-ženskim odnosima te ulozi žene, supruge i majke u svijetu, koja je bila prije 250 godina prvi puta zapisana u baladi “Hasanaginica”.

“To je, na našu žalost, skoro pa ista – jako slična situacija s današnjim položajem žena u društvu. Samim time, odgovornost je bila veća i meni je bilo zadovoljstvo raditi taj lik – koliko je ona, u svojoj postavci, jednostavna i prirodna žena, a koliko joj svo to društvo i sistem, u kojem ona živi, nameće neke norme koje ona mora da poštuje i živi u skladu s njima”, kazala je Kaknjo te najavila kako će u nastavku života ove predstave nastojati da iz izvedbe u izvedbu nadogradi lik Hasanaginice.

Bega Pintorovića, brata Hasanaginice, glumi također zenički glumac Nusmir Muharemović.

Studio Teatar je, prije svega, upravo njegovo i djelo autora teksta po kojem je rađena ova “Hasanaginica” Mirze Begovića, koji je peti autor po čijem se tekstu ova predstava izvodi na sceni BNP-a. Prvi put nakon 30 godina pauze.

“Nestvarno sam sretan kada čujem da su ovdje postavljene predstave – inscenirana “Hasanaginica” koju je napisao Aleksa Šantić, koju je pisao Alija Isaković, i, evo, sada naš Mirza Begović. Mislim da je to jedan ogroman dobitak za sve nas, kada je u pitanju pozorište i kada je u pitanju ovaj grad”, kazao je Muharemović, naglasivši da su u Adni Kaknjo dobili jednu od mladih glumica koja će narednih 15-ak godina nositi repertoar zeničkog BNP-a.

Radi se, kazao je, o izuzetno posvećenoj glumici, koja vraća vjeru u glumački posao i poziv te da je bitno trajati na sceni. Sretan je, kazao je, da je tekst pisao upravo Begović.

“Ono što je zanimljivo, u Mirzinoj dramatizaciji naše čuvene balade, jeste da njegovi likovi nisu jednodimenzionalni, nisu plošni…Majka nije samo neka svekrva, koja mrzi, koja ne voli…Nego je majka, žena koja voli, koja se brine i koja razumijeva, koja pokušava da razumije i pomogne. Beg Pintorović ili njen brat nije samo neko ko brine kako sačuvati svoje zlato, imetak…nego, isto tako, čovjek koji voli svoju sestru i čovjek koji je, igrom slučaja, zajedno sa sestrom ostao bez roditelja i preuzeo ulogu i oca i majke”, kazao je Muharemović.

Ujedno je, dodao je, lik koji se ponaša kao i neki današnji ljudi na pozicijma te u privilegovanim slojevima društva. Svih pet izvedbi – četiri u Tuzli i jedna u Kalesiji, bile su popunjene, a uvjeren je da će tako biti i u Zenici i Mostaru, a već ima 10-ak poziva za gostovanje tokom januara.

Direktor BNP-a Miroljub Mijatović istakao je kako tekuću kalendarsku godinu završavaju najsvečanije, onako kako to treba i biti.

“BNP je do sada imao četiri inscenacije predstave “Hasanaginica” – 1951. godine po tekstualnim predlošcima Alekse Šantića; 1954. i 1968. Milana Ogrizovića te Alije Isakovića 1994. godine. Dakle, punih 30 godina BNP nije imalo predložak na svojoj sceni”, kazao je Mijatović.

Povod je, kazao je, 250 godina od prvog printanog izdanja ove balade. Predstava je, osim u saradnji teatarskih kuća, nastala i u saradnji te uz finansijsku podršku resornih ministrstava kulture i obrazovanja Zeničko-dobojskog i Tuzlanskog kantona.

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Medicinska sestra ispričala je slučaj 90-godišnjaka koji je bolovao od raka i iščekivao svoj...

Portal Crna Hronika donosi vijest o smrti Senada Smajića, 66-godišnjaka koji je prema pisanju...

Rukometaši Katara uspjeli su savladati Kuvajt u meču 3. kola Svjetskog prvenstva, koji je...

Jedan Hrvat je na Reditu opisao kakav je život u Danskoj i zašto je...

Zima u Sloveniji nudi mnogo više od skijanja. Zamislite da zamijenite uobičajene staze nečim...

Živinička firma za proizvodnju vatrogasnih vozila i opreme polagano ali sigurno osvaja sve veći...