Search
Close this search box.

Povećava se broj centara za izdavanje digitalnih potpisa

Podijeli članak:

Raste broj zahtjeva za izdavanje kvalifikovanog digitalnog potpisa u svih pet regionalnih centara Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine. Proces digitalizacije u našoj zemlji zaostaje za regionom i Evropskom unijom, a temelji se na Zakonu o elektronskom potpisu iz 2006. godine i Zakonu o ličnoj karti, koji je izmijenjen 2012. godine.

Potpisivanjem ugovora u jednom od IDDEEА-inih pet centara u Bosni i Hercegovini građani mogu pokrenuti svoj kvalifikovani digitalni potpis, koji je jednak bilo kojem ručnom popisu na važečem dokumentu, sapšteno je iz IDDEEA-e. U IDDEEA-i tvrde da su prethodno ispunili sve zakonske uslove neophodne za pružanje ovih usluga. Iz Ministarstva  unutrašnjih poslova Republike Srpske, međutim, upozoravaju da IDDEEA zloupotrebljava zakonsku nadležnost u pružanju tehničke podrške ministarstvima unutrašnjih poslova u Bosni i Hercegovini, čime dovodi u pitanje zaštitu ličnih podataka građana. IDDEEA je odbacila ove optužbe.

ALMIR BADNJEVIĆ, ravnatelj IDDEEA BiH

“Niko sa entitetskog nivoa, ni jednog ni drugog, nema apsolutno nikakvu vezu sa Zakonom o elektronskom potpisu Bosne i Hercegovine osim što mogu, kao i IDDEEA, da se prijave da prođu međunarodnu certifikaciju, da ispune sve uslove propisane Zakonom o elektronskom potpisu i da budu jedan od ovjerilaca.”

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske optužilo je IDDEEA-u da se upustila u proces nezakonitog izdavanja digitalnih certifikata te uvođenje udaljenog potpisa i digitalnog novčanika koji nisu zakonski regulisani u Bosni i Hercegovini, čime se, kako se navodi u saopštenju, narušava zaštita ličnih podataka.

“Podsjećamo, na nivou Bosne i Hercegovine ne postoji zakonski okvir za uspostavu digitalnog identiteta u skladu sa važećom EU regulativom, te je prije bilo kakvih aktivnosti vezanih za digitalnu identifikaciju i usluge povjerenja, potrebno uskladiti pravni sistem sa EU regulativom koja je donesena na nivou Evropske unije ove godine. Digitalni identitet je usko vezan sa informacionom bezbjednošću, a na nivou Bosne i Hercegovine ne postoji zakonska regulativa iz ove oblasti, čime se značajno povećava rizik od zloupotrebe podataka”, naveli su iz MUP-a RS.

Ministar komunikacija i transporta Bosne i Hercegovine Edin Forto kaže da bi postojeću situaciju trebalo da razriješi Zakon o elektronskom potpisu i pečatu na nivou Bosne i Hercegovine, a koji bi bio usklađen sa direktivama Evrospke unije. Ministar Forto priznao je nedavno u Banjaluci da još uvijek nema potrebnu većinu u Savjetu ministara koja bi podržala zakon.

EDIN FORTO, ministar komunikacija i prometa BiH

“Još uvijek radim na tome. Po svemu što znam IDDEEA radi po zakonu koji je postojeći od 2006. godine, gdje je predviđeno izdavanje elektronskog potpisa, a IDDEEA je ovlašteni ovjerilac. Naložićemo uredu koji je sastavni dio ovog mog ministarstva, Uredu za akreditaciju, da obiđe IDDEEA-u da utvrdi da li je sve u skladu sa onim što je propisano zakonom važećim koji je, nažalost, zastario.”

U međuvremenu, u IDDEEA-i očekuju da kantonalna ministarstva unutrašnjih poslova nastave otvarati svoja vrata kako bi se povećao broj mjesta na kojima građani mogu preuzeti svoje kvalifikovane elektronske potpise.

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Preduzeće „A-D Praonice“ tužilo je Univerzitetski klinički centar RS zbog duga od 180.105 KM,...

U situaciji u kojoj se BiH, baš kao i zemlje okružja, suočava s manjkom...

Proizvodnja mlijeka u našoj zemlji u kontinuiranom je padu, zbog visokih troškova i niske...

Elmir Bajraktarević, otac debitanta Esmira Bajraktarevića, ekskluzivno govori za Reprezentacija.ba nakon što je njegov...

NJemačka će blisko sarađivati sa susjednim zemljama u provođenju privremenih graničnih kontrola, izjavila je...

Dženan Hodžić, bosanskohercegovačkoj javnosti poznatiji po muzičkom alijasu Dr. Zo, publiku je iznenadio kada...