Raste broj zahtjeva za izdavanje kvalifikovanog digitalnog potpisa u svih pet regionalnih centara Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine. Proces digitalizacije u našoj zemlji zaostaje za regionom i Evropskom unijom, a temelji se na Zakonu o elektronskom potpisu iz 2006. godine i Zakonu o ličnoj karti, koji je izmijenjen 2012. godine.
Potpisivanjem ugovora u jednom od IDDEEА-inih pet centara u Bosni i Hercegovini građani mogu pokrenuti svoj kvalifikovani digitalni potpis, koji je jednak bilo kojem ručnom popisu na važečem dokumentu, sapšteno je iz IDDEEA-e. U IDDEEA-i tvrde da su prethodno ispunili sve zakonske uslove neophodne za pružanje ovih usluga. Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, međutim, upozoravaju da IDDEEA zloupotrebljava zakonsku nadležnost u pružanju tehničke podrške ministarstvima unutrašnjih poslova u Bosni i Hercegovini, čime dovodi u pitanje zaštitu ličnih podataka građana. IDDEEA je odbacila ove optužbe.
ALMIR BADNJEVIĆ, ravnatelj IDDEEA BiH
Pročitajte još
“Niko sa entitetskog nivoa, ni jednog ni drugog, nema apsolutno nikakvu vezu sa Zakonom o elektronskom potpisu Bosne i Hercegovine osim što mogu, kao i IDDEEA, da se prijave da prođu međunarodnu certifikaciju, da ispune sve uslove propisane Zakonom o elektronskom potpisu i da budu jedan od ovjerilaca.”
Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske optužilo je IDDEEA-u da se upustila u proces nezakonitog izdavanja digitalnih certifikata te uvođenje udaljenog potpisa i digitalnog novčanika koji nisu zakonski regulisani u Bosni i Hercegovini, čime se, kako se navodi u saopštenju, narušava zaštita ličnih podataka.
“Podsjećamo, na nivou Bosne i Hercegovine ne postoji zakonski okvir za uspostavu digitalnog identiteta u skladu sa važećom EU regulativom, te je prije bilo kakvih aktivnosti vezanih za digitalnu identifikaciju i usluge povjerenja, potrebno uskladiti pravni sistem sa EU regulativom koja je donesena na nivou Evropske unije ove godine. Digitalni identitet je usko vezan sa informacionom bezbjednošću, a na nivou Bosne i Hercegovine ne postoji zakonska regulativa iz ove oblasti, čime se značajno povećava rizik od zloupotrebe podataka”, naveli su iz MUP-a RS.
Ministar komunikacija i transporta Bosne i Hercegovine Edin Forto kaže da bi postojeću situaciju trebalo da razriješi Zakon o elektronskom potpisu i pečatu na nivou Bosne i Hercegovine, a koji bi bio usklađen sa direktivama Evrospke unije. Ministar Forto priznao je nedavno u Banjaluci da još uvijek nema potrebnu većinu u Savjetu ministara koja bi podržala zakon.
EDIN FORTO, ministar komunikacija i prometa BiH
“Još uvijek radim na tome. Po svemu što znam IDDEEA radi po zakonu koji je postojeći od 2006. godine, gdje je predviđeno izdavanje elektronskog potpisa, a IDDEEA je ovlašteni ovjerilac. Naložićemo uredu koji je sastavni dio ovog mog ministarstva, Uredu za akreditaciju, da obiđe IDDEEA-u da utvrdi da li je sve u skladu sa onim što je propisano zakonom važećim koji je, nažalost, zastario.”
U međuvremenu, u IDDEEA-i očekuju da kantonalna ministarstva unutrašnjih poslova nastave otvarati svoja vrata kako bi se povećao broj mjesta na kojima građani mogu preuzeti svoje kvalifikovane elektronske potpise.