Sindikalna potrošačka košarica koju je Savez samostalnih sindikata BiH izračunao za siječanj iznosi 3149,80 KM, piše Večernji list BiH. Prosječna plaća isplaćena u FBiH za studeni 2024. iznosila je 1401 KM.
Minimalna plaća, prema odluci Vlade FBiH, u siječnju je iznosila 1000 KM. Pokrivenost sindikalne potrošačke košarice prosječnom plaćom iznosila je 44,48%, a minimalnom 31,75%. Čak 44,49% potrošačke košarice čini prehrana. Cijene, osobito hrane, u BiH ne prestaju rasti. Građani sve teže sastavljaju kraj s krajem te se svakodnevno odriču i onog najosnovnijeg.
Komentari građana
U posljednje vrijeme na društvenim mrežama raste i broj grupa u kojima nezadovoljni građani razmjenjuju savjete kako preživjeti u ovim teškim vremenima.
Pročitajte još
– Kupujem osnovno, a cijene sam uvijek gledala. Crveno meso ne kupujem, kupim 2 kilograma piletine mjesečno i rasporedim. Neka ima brašna, ulja, jaja, makarona, krumpira, riže. Kad imaš djecu, teško je, ni čokolade više nema – napisala je jedna korisnica. – Smanjila sam kupnju čokolade, vrhnja, meso više ne kupujem na kilogram, nego isključivo na porcije, koliko je dovoljno za ručak ili večeru. Tako i voće – nadovezala se druga.
Na Facebook stranici BOJkot.ba postavili su anketno pitanje “Koje ste namirnice, odnosno artikle, prestali kupovati otkad su počela poskupljenja?”, a na njega su odgovorile stotine građana. Izdvojili smo samo neke od komentara.
– Naprimjer, voće uglavnom kupujem na komad, a ne na kilogram. Ne kupujem slatkiše, sokove, grickalice, sve što mi nije nužno – jedan je od komentara na ovo pitanje. – Kupujem samo nužno. Prije sam kupovala toaletni papir od 12, sad onaj od 3,50 KM. Meso mi ne pada na pamet. Uzmem tri banane samo za djecu, pekarnice ništa, pizze ništa, ćevapi ništa, štošta – ništa… Došli smo u situaciju da obitelji od pet članova, kako bi preživjela, za tri obroka dnevno ne može biti dovoljno 40 – 50 KM. To je strašno i žalosno – ogorčena je jedna korisnica.
– Smanjila sam potrošnju ulja jer sam kupila domaće maslo, kruh ne kupujem, pravim ga kući – još jedan je od komentara. Jedna korisnica je napisala da kupuje samo kavu, šećer, deterdžent i sanitarije. – A i to sam umanjila za pola, ostalo kupujem na selu – povrće, kajmak, mlijeko, sir, maslo – piše ona. Neki priznaju da, ma kolike bile cijene, pojedinih se namirnica nikako ne mogu odreći. – Ne pijem, ne pušim, ali slaba sam na kavu. Ali sad kupujem po pola kilograma pa dokupim kad potrošim – kaže jedna korisnica.
Mnogi građani ističu kako su nastavili kupovati proizvode koje su i prije kupovali, ali da su značajno smanjili količine. – Ništa nisam izbacila, ali sam skroz smanjila količine koje kupujem. Ne idem u trgovinu dok baš ne dođe do toga da se mora – jedan je od komentara.
– Poskupljenja su odavno počela, samo su sada zahvatila srednji stalež koji više svojom zaradom ne može ispratiti cijene… Pravi se sve veći jaz između bogatih i siromašnih uništavanjem srednjeg staleža, pristajali smo na poskupljenja, kao žaba u loncu. Sad kad je voda proključala, sumnjam da žaba ima više šanse jer je već kuhana… Tko razumije, shvatit će – još je jedan od komentara.
Bojkot trgovina
Građani traže bolju kontrolu cijena. Iako su vlasti najavile mjere i kontrole cijena, mnogi smatraju da to nije dovoljno, naglašavajući da je BiH i dalje skuplja u odnosu na zemlje s višim životnim standardom. Suad Đozić, organizator i administrator grupe “Bojkot BiH”, kazao je kako je o učincima teško govoriti s obzirom na to da nije siguran zbog raznih izvješća.
– Nekad u nekim izvješćima stoji da je sve super, da su trgovački lanci prazni, a negdje su i puni. Najbolji pokazatelj je izvješće Porezne uprave nakon što se bojkot završi. Tako smo vidjeli da je pretprošle subote bio najbolji odziv bojkotu – kazao je. Kada je riječ o nastavku bojkota, istaknuo je da sve dok građani imaju volju, bojkot će se nastavljati.