Pomama na TikToku: Balkanski doručak postao viralni hit

Podijeli članak:

prefix_Pomama na TikToku: Balkanski doručak postao viralni hit

Balkanski doručak, koji je postao viralni fenomen na TikToku, donosi novu prehrambenu modnu struju koja izaziva pažnju širom svijeta.

Ovaj trend podrazumijeva obilje sirovih, cijelih namirnica koje čine jednostavan, ali bogat doručak – povrće, hljeb, sir, suvomesnati proizvodi, jaja i kiseli krastavci. Ideja je jednostavna: doručkovati raznovrsne, svježe namirnice koje pružaju raznovrsne ukuse i teksture, a sve to u stilu “smorgasborda”, što znači da doručak postaje pravi užitak za sve čula.

Fenomen je postao poznat zahvaljujući viralnom TikTok videu u kojem muškarac bez ikakvih pribora za jelo uživa u komadima hljeba, sira i cijelih paprika, što je izazvalo interesovanje mnogih korisnika ove društvene mreže. Iako ovaj prikaz ističe jednu stranu balkanske kulinarske tradicije, mnogi stručnjaci upozoravaju da ovaj trend ne odražava tačno običaje koji su tipični za čitavu regiju.

Irina Janakijevska, makedonska spisateljka i autorka kuvara Balkanska kuhinja, navodi da iako su neki aspekti “balkanskog doručka” tačni, kao što je ravnoteža proteina, ugljenih hidrata i mliječnih proizvoda, cijeli fenomen predstavlja pojednostavljeni pogled na bogatu i raznoliku kulinarsku tradiciju Balkana. Mnogi od sastojaka variraju zavisno od regije, klime i godišnjeg doba, a ova vrsta doručka više je karakteristična za ruralna područja, gdje se tokom ljeta često priređuju obroci s povrćem poput paradajza, paprike i lubenice, dok zimi dominiraju zasitne kaše od heljde i palente, prenosi National Geographic.

Balkanski doručak se takođe može naći i u drugim mediteranskim kulturama, jer su slične tradicije prisutne u Španiji (tapas), Italiji (mezze) i Turskoj. Međutim, u regijama Balkana, doručak je obično mnogo jednostavniji, sa manje složenim jelima koja obuhvataju burek, jogurt, ili čaj s pecivom.

U nutricionističkom smislu, balkanski doručak pruža balansiran obrok koji uključuje raznovrsne namirnice i potencijalno širok spektar hranljivih materija. Stručnjaci poput nutricionistkinje Toby Amidor ističu da je ovaj trend odličan način da se poveća unos voća i povrća bez potrebe za kuhanjem. Međutim, savjetuju i umjerenost, naročito u konzumaciji suvomesnatih proizvoda, koji mogu imati negativne zdravstvene efekte ako se konzumiraju u velikim količinama, .

Ovaj trend nije samo novina u ishrani, već i u načinu na koji se pristupa hrani—u kojem je važno ne samo uživati u okusu, već i u iskustvu zajedničkog obroka, koji ne mora biti luksuzan da bi bio ukusan i hranljiv.

 

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Institucije Bosne i Hercegovine i dalje potpuno ignorišu presude arbitražbog suda u predmetu “Viaduct”...

Službenici Policijske uprave Banjaluka podnijeli su danas Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka izvještaj o počinjenom...

Teniski teren u Banjoj Luci, koji je prošle godine napravljen kako bi pokrio potrebe...

Turska kafa je jedan od najautentičnijih ukusa u Turskoj, jedinstvene arome i procesa kuvanja....

Dr. Karan Raj, poznat na TikToku kao @dr.karanr, podijelio je savjete o tome koliko...

Pripadnici njemačke policije uhapsili su juče tri državljanina Bosne i Hercegovine nakon što su...