Političari u BiH se ne odriču kontrole nad medijima, zakon na čekanju do 2027.?

Podijeli članak:

Iako je Evropska komisija u svojim preporukama u proteklim godinama od bh. vlasti u više navrata očekivala da u što skorijem roku donesu Zakon o transparentnosti medijskog vlasništva u Bosni i Hercegovini koji umnogome uređuje stanje u ovoj oblasti, za aktuelnu vlast to i dalje nije prioritet.

Kako saznaje Fokus, prema nacrtu Strategije za borbu protiv korupcije 2024-2028. koji je odaslan VIjeću ministara BiH na usvajanje, zakon o transparentnosti vlasništva nad medijima i kriterija za javno oglašavanje predviđeno je tek za prvi kvartal 2027. godine?!

Faksimil dijela nacrta borbe protiv korupcije

Iako smo kandidat

Ovaj akt kojeg je napravila Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH (APIK) predlaže se u momentu kada je Bosni i Hercegovini dodijeljen status kandidat odnosno kada je od Evropskog vijeća stiglo zeleno svjetlo za otvaranje pregovora. Umjesto da ovaj zakon bude jedan od prioriteta, dešava se upravo suprotno.

To samo po sebi govori mnogo o opredjeljenju vlasti da konačno urede medijsku oblast, odnosno bolje reći nedostatak volje za tako nešto. Naime, navedenim zakonskim rješenjem, između ostalog, medije bi se obavezalo da objavljuju informacije o vlasničkoj strukturi.

Drugim riječima, političarima, kako sada stvari stoje ovo još uvijek nije u interesu, što dodatno potvrđuje i to da im je preča kontrola nad pojedinima medijima, tamo gdje je to ostvarivo odnosno nad onima koji nemaju impressuma.

Nacrti iz 2018.

Prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, Bosna i Hercegovina je imala rok još do 2016. da donesene ovako jedno zakonsko rješenje! To se, čini se, ni desetljeće kasnije neće ostvariti.

Nacrti zakona za reguliranje transparentnosti medijskog vlasništva, pluralizma informacija i oglašivačkog tržišta u Bosni i Hercegovini prezentirani su krajem 2018. na završnoj konferenciji projekta ‘Mediji i javni ugled’, kojeg su finansirali Delegacija EU i Ambasada SAD u BiH. Nakon toga su upućeni u parlamentarnu proceduru u kojoj se još uvijek nalaze.

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Posao u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske svojom voljom je tokom ove godine napustilo...

Predsjednik Ruande Paul Kagame službeno je potvrdio kandidaturu ove zemlje za domaćinstvo utrke Formule...

Porast upisanih studenata od 19% u odnosu na prethodnu akademsku godinu, od kojih je...

Elektroprivreda BiH će ove godine imati gubitak od 21,2 miliona KM. Riječ je o...

Pritisci na novinare sve su češći, navode iz Udruženja Bh novinari. Iako je Krivični...

Cijena potrošačke korpe ne utiče mnogo na pokušaje velikog broja građana BiH da preko...