Pokušaj prevare u Jajcu i Travniku: Pravi lažne profile i traži ‘X bon’

Podijeli članak:

Narastajući slučajevi prevara na internetu i društvenim mrežama svjedoče o važnosti opreza prilikom vjerovanja nepoznatim osobama. Nedavni incident koji je prijavljen u  Policijskoj upravi Jajce dodatno naglašava ovu potrebu, piše Jajce Online.

Prema dostupnim informacijama, nepoznata osoba ili više njih stvorili su lažni profil na Instagramu korisnika Alena Madže iz Jajca. Zatim su putem privatnih poruka zatražili od njegovih prijatelja hitnu kupovinu “X bonova” u iznosu od 50 KM. Nažalost, još uvijek nije poznato koliko je prijatelja zapravo nasjelo na ovu prevaru.

– Ovim put vas želim obavijestiti da je neko napravio profil sa mojim imenom i prezimenom i da koristi moju fotografiju. Zamolio bih vas da prijavite profil, napisao je naš sugrađanin Alen Madžo na svojim društvenim mrežama.

Ovaj slučaj je prijavljen PU Jajce, a slučaj je proslijeđen na više instance.

Pokušaj prevare i u Travniku

Sličan slučaj dogodio se i u Travniku sa Almirom Omerinovićem koji je porijeklom iz Jajca. On je upoznao policijske organe sa slučajem pokušaja prevare.

– Uredno prijavljenom instituciji, imaju mogućnost da se nađe ko je uzeo moju sliku ime i prezime pokušao vratiti moje prijatelje na Instagramu. Moji prijatelji su moje bogatstvo tako da ću objavit ću i ja njegovo sliku kao i njegovo ime i prezime. Hvala velikom broju prijatelja koji su mi pisali i upozorili na prevaru u moje ime, rekao je Almir Omerinović poznati autoprijevoznik iz Travnika.

Pitate se čemu služe X bonovi. Radi se o elektronskom prepaid načinu dopune i drugim srodnim proizvodima koji omogućuju procesuiranje online dopune prepaid mobilnih računa, sudjelovanje u online igrama na sreću, online kupovinu i prodaju proizvoda i usluga. Prevaranti najčešće iskorištavaju ovu vrstu “X bona” za uplatu na račune koji su već otvoreni u kladionicama ili drugim platformama kako bi izvršili uplate ili povukli novac s tih računa.

Ova vrsta prevare pokazuje koliko je važno biti oprezan na internetu i društvenim mrežama, čak i kada se osoba predstavlja kao prijatelj ili poznanik. Treba uvijek biti oprezan i provjeriti autentičnost informacija prije nego što se donese bilo kakva financijska ili osobna odluka.

Evo nekoliko savjeta koji mogu pomoći u zaštiti od ovakvih prevara:

  1. Potvrdite identitet: Ako vam netko šalje poruku s neobičnim zahtjevom ili molbom za financijsku pomoć putem društvenih mreža ili interneta, uvijek provjerite autentičnost tog profila. Možete kontaktirati tu osobu putem drugih kanala komunikacije, kao što su telefonski poziv ili osobni razgovor, kako biste potvrdili je li zahtjev stvaran,
  2. Pazite na osobne informacije: Izbjegavajte dijeljenje osjetljivih osobnih informacija, poput brojeva računa, lozinki ili drugih financijskih podataka putem društvenih mreža. Nikada ne možete biti sigurni tko može pristupiti tim podacima,
  3. Obavijestite nadležne institucije: Ako postanete žrtva prevare ili primijetite sumnjive aktivnosti na internetu, odmah obavijestite lokalnu policiju ili druge nadležne institucije kako bi se poduzele odgovarajuće mjere. To može pomoći u sprječavanju.

 

Pravio lažne profile

Podsjećamo, kantonalno tužilaštvo Srednjobosanskog kantona nedavno je podiglo optužnicu protiv M.D.  zbog osnovane sumnje da je počinio produženo krivično djelo prijevare iz člana 294. stav 1. u vezi sa članom 55. Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine. Predmetna optužnica potvrđena je u cijelosti od strane Općinskog suda u Travniku.

Pptuženom se stavlja na teret da je tokom 2019. godine  izradio lažni profil na društvenoj mreži Instagram te koristeći se slikama D.B.  doveo u zabludu tri ženske osobe da na štetu svoje imovine štogod učine, na način da je stupao u kontakt sa istima te su oštećene u uvjerenju da se dopisuju sa D.B. kupovale X bon u visini od 100, 00 KM a potom fotografije sa kodom X bona slale optuženom M.D. koji je iste unovčio u sportskoj kladionici „W WIN“ u kojima ima otvoren račun, nakon čega su oštećeni putem telefona  kontaktirale D. B. i saznale da isti nema Instagram profil niti je od njih tražio kupovinu X bona kada su shvatile da su dovedene u zabludu lažnim prikazivanjem činjenica od strane M.D. istog su prijavile nadležnim organima, te je na tako prevaran način oštetio S.M. za iznos od 800,00 KM, oštećenu Z.S. za iznos od 100,00 KM, te oštećenu T.B. u iznosu od 150,00 KM,

Pod tačkom 2. optužnice, optuženom se stavlja na teret da je tokom 2019. godine s  ciljem da sebi pribavi protupravnu imovinsku korist na društvenoj mreži Instagram izradio lažne profile pod imenima B. A., M. Č. i I. R.  kojom prilikom je koristio fotografije preuzete sa Facebook profila B. A., M. Č. i I. R. , te se lažno predstavljao, javljao prijateljima i poznanicima B. A., M. Č. i I. R. , pa je tako putem poruka na društvenoj mreži Instagram  doveo u zabludu   T. S. od koje je tražio  da kupi X bon u visini od 50,00 KM , kupljeni bon uslika i pošalje mu fotografiju sa kodom X bon, pa je oštećena dovedena u zabludu vjerujući da se dopisuje sa  B. A.  to je i učinila i tom prilikom kupila  X bon u vrijednosti od 50,00  KM,   koji je unovčio  u sportskoj  kladionici  ,, W  VIN, potom je lažnim prikazivanjem činjenica doveo u zabludu   B. M. tako što se predstavio   kao  B. A.  i od istog tražio da kupi X bon u visini od 50,00 KM, kupljeni bon uslika i pošalje mu fotografiju sa kodom X bon, pa je oštećeni  doveden u zabludu vjerujući da se dopisuje sa  B. A.  to je i učinio i tom prilikom kupio  X bon u vrijednosti od 50,00  KM, koji je   M.D. unovčio  u sportskoj  kladionici  ,, W WIN, te isti je ta naprijed opisani način sebi pribavio materijalnu korist  u iznosu od 100,00 KM.

Pod tačkom 3. optužnice, optuženom se stavlja na teret da je tokom 2019. godine s ciljem da sebi pribavi protupravnu imovinsku korist na društvenoj mreži Instagram izradio lažne profile pod imenom  I. R. i Č. M.   kojom prilikom je koristio fotografije preuzete sa Facebok profila M. Č. i I. R. , te se lažno predstavljao, javljao prijateljima i poznanicima  M. Č. i I. R. te putem poruka na društvenoj mreži Instagram pokušao dovesti u zabludu P. I.    tako što se predstavio   kao   M. Č.  i od iste tražio  da kupi X bon , ali ista nije kupila niti poslala  traženi X bon, te o svemu odmah obavijestila M. Č.,  zatim    je   lažnim prikazivanjem činjenica pokušao dovesti u zabludu  N. D. , J. M. , B. E. i A. H.   tako što se predstavio   kao  I. R.  i od istih tražio  da kupe  X bon , ali isti  nisu  kupili niti  poslali  traženi X bon te o svemu odmah  obavijestili I. R.

Postupajući tužilac je u optužnici predložio Sudu da se od optuženog oduzme protupravno stečena imovinska korist u iznosu od 1.150,00 KM.

 

 

(Jajce Online)

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Nadležni iz Ministarstva odbrane i Zajedničkog štaba Oružanih snaga (OS) BiH obavijestili su Obavještajno-bezbjednosnu...

Selektor reprezentacije Njemačke, Julian Nagelsmann (37), pozvao je dva debitanta za meč sa BiH.

Neformalna grupa građana ”Zaustavimo nezakonite izmjene Prostornog plana u Mostaru“ pozvala je građane na...

​Najskuplju struju među zemljama Evropske unije plaćaju stanovnici Njemačke, gdje kilovatsat košta čak 40...

ogometaš Barcelone Jules Koundé javno je odgovorio na brojne kritike upućene reprezentativcima Francuske zbog...

Otac s Novog Zelanda koji je prije tri godine nestao i sakrio se u...