Predstoji Velika sedmica, period intenzivne duhovne pripreme za najveći kršćanski praznik – Uskrs, koji će katolici u Bosni i Hercegovini obilježiti u nedjelju, 20. aprila. Na isti datum pravoslavni vjernici, uglavnom Srbi u BiH, proslavit će Vaskrs. Katolički vjernici se na taj dan pripremaju kroz pobožnosti poput puta križa petkom, kao i redovnim misama i drugim liturgijskim sadržajima širom crkava u zemlji.
Uz vjersku dimenziju, vjernici ne zanemaruju ni pripremu u praktičnom smislu – već se prave spiskovi, a mnogi su već krenuli s kupovinom namirnica koje će se koristiti tokom prazničnih dana.
Tradicija Velike sedmice
Na Veliki četvrtak, poznat i kao Zeljavi četvrtak, tradicionalno se konzumira zeleno povrće poput blitve, raštike ili žbuna. Veliki petak obilježava se postom i nemrsom, uz obaveznu ribu i vino. Praznične trpeze na Veliku subotu i dan Uskrsa biće bogate jelima poput uskrsne šunke, janjetine, teletine i raznih kolača.
Pročitajte još
Večernji list prenosi da su prodajni objekti, naročito u pograničnim područjima, ovih dana izuzetno prometni. Iako su cijene visoke, potrošnja ne jenjava. Jedna radnica u trgovini ističe da nikada nije bilo više kupaca, čak i kada se cijene usporede s onima od prije nekoliko godina. Osnovne potrepštine već se kupuju, a veći dio potrošnje očekuje se tokom same sedmice. Neki kupuju unaprijed, dok drugi sve ostavljaju za posljednji trenutak, što je, prema riječima prodavačice, postala uobičajena praksa.
Najskuplji Uskrs do sada?
Od 2020. godine sve češće se piše o rastu cijena prazničnih potrepština. Prema podacima sindikalnih organizacija iz Hrvatske – jer u BiH takvi statistički podaci rijetko postoje – prošlogodišnja najjeftinija uskrsna košarica koštala je 116 eura, dok je ona najskuplja dostizala i 400 eura. Cijene su porasle i do 60 posto u odnosu na raniji period – mladi luk je skuplji za 42%, rotkvice za 40%, a blitva za čak 65%. Nestašica jaja zabilježena je i u Evropi i u SAD-u.
Kada je meso u pitanju, janjetina je poseban simbol praznične trpeze, a njena cijena se u posljednjih pet godina kretala između 150 i 400 KM, što jasno ukazuje da su osnovne prehrambene namirnice sve više luksuz.
U situaciji kada su čak i kafa i čokolada postale luksuz, one se sve češće pojavljuju kao skromni, ali značajni darovi za Uskrs. Još 2021. godine Monika Zurek, istraživačica sa Univerziteta u Oxfordu, upozorila je da bi klimatske promjene mogle izazvati nestašicu ovih proizvoda, što se sada i potvrđuje.
Zbog toga se, pored praznične radosti, apeluje i na umjerenost i racionalnost prilikom kupovine.