Početak kampanje „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“, u čijem je fokusu život nakon izlaska iz sigurne kuće, ozvaničen je danas. Cilj je promocija koncepta koji osigurava održivost i finansijsku neovisnost ženama nakon rehabilitacije i osnaživanja u sigurnim kućama u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić, te predstavnice pet sigurnih kuća u FBiH: Sabina Husić „Medika Zenica“, Jasna Zečević „Vive žene Tuzla“, Aida Behrem „Žene sa Une“, Tea Rebac Mikulić „Žene u BiH“, Mubera Hodžić-Lemeš Fondacija lokalne demokratije, te Mersiha Drinjaković, glavna i odgovorna urednica magazina Gracija, su na pres-konferenciji poručili da “ima života i nakon boravka u sigurnoj kući”.
Rečeno je da žene, djeca, žrtve nasilja koje žive u sigurnom kućama, 50 posto njih vrati se nasilniku zbog finansijske ovisnosti. Stoga trebaju podršku i nakon izlaska iz sigurne kuće kako bi krenule dalje, integrirale se u zajednicu.
To će, kako je istaknuto, ostvariti uz podršku projekta ekonomskog osnaživanja, edukacijom, koja im daje priliku da se osamostale.
Pročitajte još
Delić je ukazao na intenzivnu saradnju resornog ministarstva sa svih pet sigurnih kuća, te podsjetio na Deklaraciju o zajedničkoj borbi protiv nasilja a koja, pored ostalog, obavezuje na poštivanje zakona o zaštiti od nasilja i finasiranje sigurnih kuća koje djeluju u okviru nevladinih organizacija.
U tu svrhu je Federalno ministarstvo rada i socijalne politike izdvojilo milion KM za svih pet sigurnih kuća, a pored ostalog, finansira i program obuke za socijalne radnike.
Sigurna kuća, rekao je ministar Delić, prva je stepenica na putu oporavka žrtve, a ovogodišnjom kampanjom načinjen je korak dalje, te pružaju podršku ženama nakon što napuste sigurnu kuću.
– Zbog toga ovogodišnja kampanja nosi snažnu podršku, da ima nade i života i poslije sigurne kuće. Želimo da sve one žene koje trpe nasilje, najčešće zbog finansijske ovisnosti o nasilniku, znaju da ni to više nije razlog da trpe nasilje. Želimo im omogućiti da se ohrabre, da uzmu život u svoje ruke, da pronađu dobar posao, pokrenu vlastiti biznis, da se dodatno edukuju, prekvalifikuju i osamostale se finansijski kako bi mogle otpočeti novi život bez nasilja – poručio je Delić.
Kampanja završava donatorskom večeri pod nazivom „Večer nade“, 27. decembra ove godine u Narodnom pozorištu, a na kojoj će biti osnovan i fond za osamostaljivanje žena koje izlaze iz sigurnih kuća, ideja je to Magazina “Gracija“.
Zvanice će imati priliku pogledati predstavu Seljačka opera, a kupovinom ulaznica svi se pridružuju borbi za društvo bez nasilja, gdje svaka žena i djevojčica imaju pravo na sigurnost i dostojanstven život.
federalna.ba/Fena