Do predviđenog povećanja plaća za radnike u realnom sektoru neće doći prije jeseni, kada završava sezona godišnjih odmora, a parlamentarci počinju zasjedati. Do tada radnicima ostaje tek da čekaju.
Do povećanja plaća radnicima, u najboljem slučaju, neće doći prije jeseni
Radnici i poslodavci sa jedne, Vlada Federacije BiH, sa druge strane. Između toga – povećanje plata i borba koja se vodi već nekoliko godina. Izvjesno je – do povećanja plaća radnicima, u najboljem slučaju, neće doći prije jeseni. O radnicima i rasterećenju poslodavaca trebalo bi se razgovarati na p…
Prosječna plaća u ugostiteljstvu je, pokazuju podaci, oko 800 maraka. Nešto je viša, istina, u vrijeme ljetne sezone, kada je turista više. Nedovoljno. Povećanje od 400 maraka, koliko se procjenjuje da bi mogla narasti plaća radnika u realnom sektoru, značilo bi mnogo.
„Puno bi pomogli nama, a najviše radnicima. Nadam se da će shvatiti i ocijeniti da je to vrlo dobra stvar“, poručuje Amir Hadžić, predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera BiH.
Pitanje povećanja plaća radnicima i rasterećenje poslodavaca trebalo je biti razmatrano na sjednici Zastupničkog doma Parlamenta FBiH. Ali set finansijskih zakona kojima bi ovo pitanje bilo riješeno nije došao na dnevni red. Resorni ministar pojašnjava: traži se kompletno rješenje koje ne bi ugrozilo penzioni i zdravstveni fond.
Pročitajte još
„Ovdje će Federacija preuzeti nekoliko stotina miliona obaveza da isfinansira rasterećenje na platu. Dakle, nije to baš tako banalno, kao što neki zamišljaju, malo populistički idu na način – samo rasteretiti poslodavce ili samo dati radniku. Dakle, ovo je vrlo ozbiljan reformski zahvat koji zahtijeva ozbiljnu analizu, simulaciju. I onda da znamo koliko će nas, zapravo, koštati budžet FBiH“, ističe ministar razvoja, poduzetništva i obrta FBiH Vojin Mijatović (SDP).
Pokušaja povećanja plaća radnicima bilo je i ranije. U vremenu mandata Vlade premijera Fadila Novalića, tada opozicioni SDP kritikovao je odnos Vlade prema radnicima. Zahtijevali su da minimalna plaća iznosi bar 55 posto prosječne plaće. I tada se govorilo o paketu, a ne pojedinačnim rješenjima. Uloge su sada promijenjene. Dok se vlast pravda iz mandata u mandat, problemi ostaju isti. Radnika je u realnom sektoru sve manje. Slijedi li nam crni scenarij?
Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Mario Nenadić upozorava da će nastaviti odlazak radne snage, pad standarda radnika i da poslodavci sami ne mogu znatno povećati plaće radnika i time ih zadržati.
„U Crnu Goru i u Hrvatsko primorje radnici iz BiH odlaze. Valjda će ovo – naravno, ako nam država omogući upravo smanjenje doprinosa na lične dohotke – biti jedan stimulans da povećamo plaće radnicima“, dodaje Hadžić.
Iz opozicionih stranaka ne vjeruju vlasti da će konačno rješenje biti zadovoljavajuće. Poručuju, u fokusu moraju biti radnici, a do pražnjenja budžeta neće doći.
„Neposredno na gubitku bi mogla bi biti federalna vlast s obzirom na to da će im manjkati sredstava u budžetu. Ali je logika iza toga da će ti ljudi te pare trošiti. Dakle, opet će se na taj način puniti budžet“, objašnjava DF-ov zastupnik u parlamentu FBiH Dennis Gratz
A put do sistemskih rješenja u našoj zemlji nikad nije lagan. Pred vladajućom koalicijom, čini se, bit će burna jesen. Kako unaprijediti poslovni ambijent, povećati plaće radnicima, iz kojih izvora namiriti nedostajuća sredstva – samo su neka od pitanja koja čekaju Vladu Federacije. Dotad puna potrošačka korpa ostaje samo san mnogih bh. građana.
federalna.ba