Prosječna plata u Republici Srpskoj pokriva tek nešto iznad polovine iznosa sindikalne potrošačke korpe. Samo za troškove prehrane prosječnoj četvoročlanoj porodici potrebno je 1180 KM.
U jednom od skorašnjih medijskih nastupa Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, hvalio se iznosom prosječne plate i rastom životnog standarda građana, koji je nazvao svojevrsnim fenomenom.
„Nekada je prosječna plata, kada se počela primjenjivati ta metodologija pokrivala oko 57 odsto potrošačke korpe, a danas pokriva tek oko 53 ili 54 odsto, što znači da je u Republici Srpskoj došlo do pada životnog standarda“, objašnjava Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta.
Trivić podsjeća da Dodik često u svojim poređenjima koristi primjer Srbije. Ipak, Republika Srpska u odnosu na Srbiju je u značajnom zaostatku. Prosječna plata u Srbiji po prvi put je prešla iznos od 100 hiljada dinara.
Pročitajte još
„To kada preračunate je preko 1600 KM, a naša prosječna plata je oko 1420 KM, što znači da je plata u Srbiji veća za oko 17 odsto, što nije beznačajno“, kaže Trivić.
Najveći izdatak u kućnim budžetima građana predstavlja hrana, kažu sindikalci.
„Strukturu sindikalne potrošačke korpe čine troškovi prehrane koji su bili najveći i iznosili su 1180 KM, troškovi stanovanja i komunalnih usluga 650 KM i troškovi prevoza 225 KM. S druge strane prosječna plata u Republici Srpskoj za mjesec jun iznosila je 1420 KM i ta plata je za oko 20 KM veća u odnosu na prethodnu prosječnu platu, ali i ta veća plata je uspjela da pokrije tek 54 odsto naše sindikalne potrošačke korpe“, objašnjava Vedran Jurišić, ekonomista u Savezu sindikata Republike Srpske.
Sindikalci upozoravaju da porodice u kojoj oba roditelja rade za prosječnu platu, jedva mogu da podmire troškove sindikalne potrošačke korpe.
Situacija je daleko teža u onim porodicama u kojima radi samo jedan član, čija primanja moraju da pokriju troškove hrane, režija, školovanja djece, prevoza i druge stavke. Statistika je jasna, značajan dio građana živi na granici siromaštva i teškom mukom uspjevaju da pokrije samo najosnovnije životne potrebe.
Građani kažu da sa prosječnom platom može preživjeti, ali ništa više od toga.
U toku prošle godine, u BiH se iz inostranstva slilo gotovo 4 milijarde maraka. U tom novcu, kažu ekonomisti, krije se i odgovor na pitanje kako preživjeti sa prosječnom platom u Republici Srpskoj – bez novca sa strane, nikako.
(BN) Foto: BN