Ceremonijom dodjele nagrada završeno je 29. izdanje Sarajevo film festivala. Srce Sarajeva za najbolji igrani film dobio je gruzijsko-švicarski film “Kos, kos, kupina”. Još danas se održavaju projekcije filmova na nekoliko festivalskih lokacija tokom cijelog dana, jer je došlo do reprogramiranja projekcija zbog Dana žalosti 16. augusta.
Ovogodišnje festivalsko izdanje bilo je fantastično po svim parametrima – programskom, publici i atmosferi, ocijenio je prvi čovjek festivala. Detaljne analize brojeva rade se svake godine nakon festivala, ali je sigurno da je bilo više od 700 predstavnika medija. Iako Festival još nije završen zbog reprogramiranja sadržaja usljed Dana žalosti u toku SFF-a, po svemu sudeći, ovogodišnje će izdanje preći cifru od 120.000 gledalaca.
JOVAN MARJANOVIĆ, direktor Sarajevo Film Festivala
Pročitajte još
“Bitno je da je ono što je kor Sarajevo film festivala, a to jesu filmovi, projekcije, sva predavanja i profesionalni dio festivala, dakle ono što je konferencijski , da je to ono što je zaista u žiži.”
ANDRIJANA COPF, portparol Sarajevo Film Festivala
“Protekle dane obilježio je prije svega progam festivala, kvalitetni filmovi, obilježilo ga je ogromno zanimanje publike za sadržaje Sarajevo film festivala, obilježili su ga naravno gosti koji su bili ovdje u velikom broju.”
Svake godine posljednjeg festivalskog dana budu dodijeljene i partnerske nagrade te nagrada “Ivica Matić” koju dodijeljuje Udruženje filmskih radnika BiH. Od ove godine Udruženje filmskih radnika BiH imaće još jednu nagradu posvećenu prerano preminuloj kolegici, producentici Amiri Lekić. Namijenjena je filmskim radnicama koje će raditi u produkciji ili nekom od segmenata koji su vezani za set, i činiti na neki način budućnost bosanskohercegovačke kinematografije. Ovogodišnja nagrada biće dodijeljena nešto kasnije, kada bude odabrana kandidatkinja, a mentorica koja će tu kandidatkinju voditi u sljedećih godinu dana, biće poznata bh. producentica Amra Bakšić Čamo.
AMRA BAKŠIĆ ČAMO, producent
“I upravo iz toga što je Amira bila ta koja je to svoje znanje nesebično dijelila na setu, mi smo se odlučili da započnemo jednu nagradu koja će biti posvećena njoj i u njeno ime , a koja će se baviti onim što je Amiri najviše značilo , a to je upravo podrška mladim ženama, koje počinju karijeru na filmu is toga je nagrada namijenjena Amiri, namijenjena ustvari mladim kolegama, i to kolegicama.”
Večeras među posljednjim projekcijama su: u ljetnom kinu KoKa-cola u sklopu programa Open er, film: „Zaista, nikad nisi bio ovdje“ ovogodišnje dobitnice Počasnog Srca Sarajeva Lin Rmzi. U ljetnom kinu Stari Grad, u sklopu istog programa, premijeru ima i bh. film “Umri prije smrti ” Ahmeda Imamovića, koji je nastao u koprodukciji sa BHRT-om.