Skupina građana BiH, ogorčena visokim cijenama životnih namirnica, danima inicira bojkot trgovina. Preko društvenih mreža poziva potrošače da tijekom bojkota ne kupuju ništa što ne moraju i da tako javno iskažu svoje nezadovoljstvo protiv visokih cijena. U BiH su do sada organizirana tri bojkota trgovina koja su građani pokrenuli zbog previsokih cijena svega i svačega, a posebno životnih namirnica, piše Večernji list BiH.
Prvi bojkot održan je 31. siječnja, drugi 7. i 8. veljače, a treći je trajao tri dana, 13., 14. i 15. veljače. Na sljedeći su, putem Facebook stranice Bojkot.ba, građani pozvani 7. ožujka. Organizatori naglašavaju da potrošnju na ovaj dan treba smanjiti barem za 50 posto. U objavi se na potrošače apelira da reduciraju potrošnju. Savjetuje im se da ne kupuju lako kvarljivu robu te da izbjegavaju kupnju proizvoda koji su najviše poskupjeli, odnosno da za njih pronađu alternativu. – Kupujte samo nužne namirnice – poručuju organizatori.
Nastavak bojkota
Bojkot trgovina provodi se i u regiji. Potrošačka platforma “Halo, inspektore” za petak, 7. veljače, najavila je ponovni opći bojkot trgovina i usluga u Hrvatskoj zbog rekordnih cijena, a od subote sedmodnevni bojkot jednog trgovačkog lanca.
Pročitajte još
Josip Kelemen, savjetnik u platformi “Halo, inspektore”, rekao je da trgovci nisu shvatili poruku prethodna dva opća bojkota te da je jedan trgovački lanac podigao cijene jednog proizvoda više od 60% prije no što je nedavno zaključao cijene 250 proizvoda. I u BiH građani su ogorčeni potezima trgovaca, ali i vlasti. Bura koju je u javnosti izazvalo ukidanje marže na 30 proizvoda u RS-u još se ne stišava.
Građani po društvenim mrežama i dalje izražavaju svoje nezadovoljstvo šokirani činjenicom da na spomenutom popisu dominiraju marmelada i kečap te da ostale proizvode rijetko tko kupuje ili ne kupuje uopće. Nadali su se da će im u iduća četiri mjeseca po nižim cijenama biti dostupnije neke druge osnovne životne namirnice, nevezano uz proizvođača. Ovako, riječ je o ukupno 30 proizvoda 11 domaćih proizvođača, među kojima se za neke nije ni znalo do pokretanja kampanje “0 posto marže”.
Pohvalno bi bilo da se radi o artiklima koje mnogi svakodnevno konzumiraju. I još pohvalnije da ih mogu kupiti u svim trgovinama. A nije tako. Kao što su mnogi već čuli, na prodaju bez marže su marmelade, sok od rajčice, kečap, majoneza, ajvar, palenta, salame, paštete, začin za jelo, obično i kiselo mlijeko, kiselo vrhnje, deterdžent i sapun za ruke. Kupci, osim kritike što među proizvodima nema namirnica koje su stvarno potrebne, poput brašna ili ulja, poručuju i da je cijenu odabranih proizvoda trebalo istaknuti, da se zna koji su. Zamjeraju i cijene artikala, koje nisu niže od drugih proizvođača.
– Ništa drugo nego obično mazanje očiju narodu, eto što je ovo. Zar ti proizvodi ne bi trebali biti povoljniji od drugih? – pita se gospođa koja je krenula u trgovinu. U petom valu projekta zaključanih cijena koji se provodi u Federaciji dogovoren je popis od 65 prehrambenih i higijenskih proizvoda za koje je cijena snižena i zaključana. – Cijene će, u odnosu na trenutačne, biti niže od 17 do 23%. To će omogućiti kupcima uštedu od oko 60 KM – kazali su nadležni.
Projekt je dobrovoljan i trgovci sami biraju proizvode kojima će zaključati cijene. Građani su nezadovoljni. Kažu da proizvode zaključanih cijena ne mogu pronaći, a i kad ih nađu, cijene nisu povoljnije u odnosu na one koji nisu zaključani te da su izabrani proizvodi koji se slabo prodaju.
Nisu jeftiniji
Cijene iste, samo zaključane. Građani su razočarani jer mjera Vlade FBiH i trgovačkih lanaca nije donijela olakšanje. Čini se da su cijene za više od 60 proizvoda iste kao što su bile prije zaključavanja i da socijalne kategorije zbog kojih je mjera i uvedena nisu puno dobile novom akcijom. Iako je resorni ministar rekao kako će se cijene proizvoda koji će biti zaključani vratiti na iznos prije najnovijih poskupljenja, to se nije dogodilo.
Tako je cijena litre ulja 3,15 KM, prije nekoliko mjeseci bila je 2,50 KM, a potrošači u pojedinim trgovinama kupuju određene proizvode i po nižim cijenama od zaključanih. Primjer je mlijeko s 2,8% masti, koje je zaključano na 2,10 KM, a u pojedinim trgovinama litru mlijeka istog sastava možete kupiti i za 1,60 KM. S druge strane, stručnjaci upozoravaju na činjenicu da zakon omogućava slobodno formiranje cijena.
Podsjetimo, zaključane su cijene za brašno, kruh, mlijeko, šećer, jaja, sir, neke konzerve, ali i pojedinih proizvoda za osobnu higijenu.