Neformalna grupa građana „Za legalnu i nekontrolisanu eksploataciju šljunka u Federaciji BiH“ danas je u Žepču organizovala Konferenciju pod nazivom “Upravljanje eksploatacijom mineralnih resursa i čišćenje materijala iz vodotoka”, na kojoj su predstavili rezultate četvorogodišnjih aktivnosti i sa njima upoznali građane.
“Tokom ovog četvorogodišnjeg perioda smatramo da smo postigli dobre rezultate u smanjenju nelegalne eksploatacije šljunka. Kroz stalnu kontrolu na terenu i redovne prijave nadležnim institucijama, uspjeli smo da damo svoj doprinos rješavanju ovog problema. U par lokalnih zajednica je napravljen značajan pomak, jer sada i organizacije imaju pravo prijedloga lokacija za vađenje šljunka. Smatramo da je zbog načina upravljanja vodotocima i nepostojanja adekvatnih kazni za nezakonito vađenje riječnog materijala, područje Federacije BiH i dalje ugroženo od poplava. Da se i dalje zbog problema nezakonitosti u oblasti eksploatacije šljunka devastira životna sredina, te nanosi šteta lokalnom, kantonalnom i budžetu Federacije BiH i time omogućava protivpravno bogaćenje pojedinaca” – stav je aktivista.
Naime, kroz svoju borbu, organizacije civilnog društva i neformalne grupe građana su godinama pokušavale da iniciraju sistemske promjene kojim bi se konkretno definisala legislativa po pitanju ekploatacije šljunka, tačnije oblast davanja koncesija ili administrativnih dozvola za vađenje materijala, ali i način na koji se trenutno kažnjavaju nelegalne radne u ovoj oblasti. Time će se povećati transparentnost procesa donošenja odluka, ali i obezbijediti uređena korita rijeka, što će dovesti do toga da su građani efikasnije zaštićeni od mogućih poplava i materijalne štete.
„Problem neadekvatne, nekontrolisane i, prema našem istraživanju, najčešće koruptivne, eksploatacije šljunka postoji više od 20 godina, a posljedice njegovog postojanja su višestruke i najviše se ogledaju u uništavanju korita, poljoprivrednog zemljišta uz vodotok, te direktnom ugrožavanju stambenih i poslovnih objekata, saobraćajnica u blizini korita rijeka i druge. Rezultati našeg rada jesu vidljivi, ali su potrebne dodatne aktivnosti i zajednički rad kako bi se pronašla najbolja rješenja i sistemski riješio problem“ – dodali su aktivisti.
Pročitajte još
Podsjećamo, kako bi se unaprijedila oblast upravljanja vodotoka u Federaciji BiH, aktivisti su inicirali da Ured za reviziju institucija FBiH izradi posebnu Reviziju upravljanja vodotokom u Federaciji, kako bi se posvetila pažnja oblasti eksploatacije šljunka, jer, za razliku od drugog entiteta i zemalja u okruženju, Federacija nije radila takvu vrstu revizije. Kao odgovor na Inicijativu Ured za reviziju je odlučio da u 2025. godini izradi Izvještaj o naknadnom provođenju preporuka Izvještaja revizije učinka “Zaštita rijeka u Federaciji Bosne i Hercegovine“, koji su paralelno sa revizorima za Crnu Goru uradili revizori FBiH.
Više informacija o aktivnostima građanskih aktivista koji se zalažu za legalnu eksploataciju šljunka možete naći na FB stranici: i Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Federaciji BiH.