Očuvati pitku vodu, poruka je sa mirnog protesta održanog u Kaknju. Naime, zbog radova i ispitivanja u rudniku u susjednoj općini Vareš, koja britanska kompanija, osim što je ugrožena rijeka Trstionica u Općini Kakanj, sličan scenario prijeti i rijeci Bukovica iz koje se vodom za piće snabdijeva desetine hiljada stanovnika.
Odlučnost u sprečavanju da Kakanj ostane bez pitke vode i alternative za pitku vodu, zarad profita stranog investitora, danas su po ko zna koji put, pokazali eko aktivisti i stanovnici Kaknja. Šetnjom gradom i transparentima ukazali su na scenario koji je, kako kažu, izvjestan ako se nastave geološka istraživanjima i rad u rudniku britanskog Adriatic metalsa u susjednoj Općini Vareš. A scenario je voda zagađena teškim metalima.
HAJRIJA ČOBO, predstavnica neformalne grupa građana “Park prirode Trstionica i Boriva” Kakanj
“Investitor će zaraditi milijardu, vi ćete narode dobiti bolesti, nećete imati vodu, nećete imati šumu, nećete imati ništa. Imaćete razgrnutu zemlju na kojoj ništa više ne raste. Ribnica nam je uništena rudnikom gore, površinskim kopam. Zgošća je zagađena već odavno. Imali smo Trstionicu i nju su nam zagadili…”
Pročitajte još
ZAHID BERBIĆ, stanovnik Kaknja
“Oni to rade tačno pijemo mutnu vodu od toga, prije nismo pili ja tu vodu trošim od kako sam se rodio.”
SABIT AVDISPAHIĆ, stanovnik Kaknja
“Mi ko građani moramo nešto poduzeti, ako mi ne poduzmemo sutra naša djeca neće imati finu okolinu neće imati vopdu ispravnu za piće, nećemo imat ništa.”
Iako je rudnik u Općini Vareš i ima koncesiju, neželjene posljedice su vidljive i u Kaknju, stoga su građani kategorični: i njihov glas je bitan. Prošle godine prijavama i pritiskom spriječili su igradnju nelegalne betonare u graničnom području ove dvije općine, u mjestu Mehurić, kuda protiču rijeka Trstionica i pritoke rijeke Bukovica, koja trenutno snabdijeva Kakanj pitkom vodom.
HAJRIJA ČOBO, predstavnica neformalne grupa građana „Park prirode Trstionica i Boriva“ Kakanj
“Čak smo predali i međunarodna tužba protiv Bosne i Hercegovine zbog ugrožavanja biodiverziteta, kao standardna priča napadnuto je područje koje prostornim planom namenjeno za strogu zaštitu.”
MIRSAD ČELEBIĆ, stanovnik Kaknja
“Najbolje informacije dobićete u zdravstvenoj ustanovi Zenica gdje svaki bolesnik iz Kaknja. Onkologija puna.”
Na protestu su bili i eko aktivisti sa planine Ozren, pošto bore sličnu borbu za spas ove planine.
GORAN BOŽIĆ, Udruženje građana „Čuvari Ozrena i regije“
“Mi imamo raj na zemlji, imamo najljepše vode, imamo recimo na Ozrenu alkalnu vodu sa najjačom vrijednosti na svijetu, to je bogatstvo. Hoćemo i to da uništimo. Narod je ili je zarobljen ili uspavan,a ovo je zadnjih pet minuta da svi zajedno reagujemo, i Republika Srpska i Federacija. Ovo je bitka za čisti biološki opstanak.”
Naglasili su, ako nisu hidrocentrale onda jesu rudnici. Stoga glasno poručuju da od zdrave okoline, koja je njihovo ljudsko pravo, neće odustati