Nutricionista otkriva šta da radimo ako dobijemo kilogram više za praznike

Podijeli članak:

prefix_Nutricionista otkriva šta da radimo ako dobijemo kilogram više za praznike

Sezona slava i praznika već je počela, a bogate trpeze su neizostavni dio svake proslave u ovom dobu godine. Pronaći balans u ishrani tokom praznika je pravi izazov, a uz koje trikove možemo biti opušteni za trpezom, otkrila nam je magistar farmacije Dragana Lošić, specijalista nutricionizma.

I za nju, kao nutricionistu, teško je pronaći balans u ovom periodu.

Kako u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe Lošićeva, pronaći balans u ovom periodu i za nju kao nutricionistu je teško, jer praznici, kako kaže, i služe da se opustimo i družimo uz bogatu trpezu. Ona navodi da je jako važno da se nakon prazničnih okupljanja vratimo uravnoteženoj ishrani, ishrani prilagođenoj našim energetskim i nutritivnim potrebama.

Ko treba da bude oprezan tokom praznika, a ko ne?

“Osobe koje imaju razvijene zdrave prehrambene navike, normalnu tjelesnu masu i dobro opšte zdravlje mogu sebi dopustiti i veće uživanje u hrani i piću tokom praznika, dok hronični bolesnici moraju biti veoma oprezni kako ne bi osjetili posljedice prazničnog prejedanja.

Našu prazničnu trpezu uglavnom čine jela životinjskog porijekla teška za varenje i visoke kalorijske vrijednosti. Pored unosa zasićenih masti tokom praznika, pojačan je i unos šećera, soli i alkohola. Posljedice ovakve ishrane prvo će osjetiti osobe sa povišenim krvnim pritiskom, dijabetičari, osobe sa upalnim crijevnim bolestima i gastritisom”, objašnjava Lošićeva za “Nezavisne novine”.

Trikovi uz koje možemo biti opušteni za trpezom

Prema riječima nutricionistkinje Lošićeve, tokom praznika često unesemo čak i od dva do tri puta više kalorija nego što možemo da potrošimo, međutim, kako objašnjava, dobro je znati da u stvari ovaj kalorijski suficit i dobitak na težini čini voda, koju ćemo lako izgubiti ukoliko se već nakon praznika vratimo pravilnoj ishrani.

“U prosjeku, tokom praznika dobijemo oko tri kilograma. Međutim, dobro je imati na umu da mi odlučujemo kako o količini, tako i o izboru namirnica sa bogate praznične trpeze. Takođe, uz nekoliko trikova i opuštanje uz prazničnu trpezu može proći bez posljedica, pa zato obavezno pojedite supu ili čorbu kako biste manje pojeli pečenja i sarme, umjesto ruske birajte svježu salatu, većim unosom salate smanjićete potrebu za skrobnim prilozima (hljeb, proja…), sokove i gazirana pića zamijenite običnom ili mineralnom vodom, smanjite unos kolača, posebno ako želite nazdraviti čašicom alkoholnog pića, te nakon praznične trpeze obavezno prošetajte kako biste izbjegli nadutost i poboljšali glikemiju”, navodi Lošićeva.

Kako veći unos slatkiša utiče na naš organizam?

Praznični dani teško da mogu proći bez većeg unosa slatkiša, pa zbog toga Lošićeva u razgovoru za “Nezavisne novine” preporučuje da u ovom periodu godine u svoju rutinu uključite rooibos čaj ili čaj od cimeta zbog njihovog povoljnog uticaja na glikemiju, dok će čaj od komorača biti prva pomoć kod nadutosti, čestog pratioca prazničnih okupljanja.

“Podsjetimo se da povećan unos slatkiša, odnosno praznih kalorija slabi naš imunitet, dovodi do debljanja, insulinske rezistencije i hormonske neravnoteže. Da li ste znali da samo 24 male kašike (pet grama) ili 120 g dodatnog šećera na dan smanjuju sposobnost leukocita da unište bakterije za 40 odsto? Smatra se da prosječno unesemo 150 g dodatnog šećera dnevno, dok je preporuka svega 25-50 g. Zapamtite da samo jedna čaša kupovnog voćnog soka ili gaziranog napitka sadrži oko 25 g šećera, dok jedna mliječna čokolada od 100 g sadrži 50 g šećera”, navodi Lošićeva i dodaje da je visok unos šećera jedan od faktora koji dovodi do disbioze ili poremećaja ravnoteže bakterijske crijevne flore, koja remeti osnovne crijevne funkcije: varenje, apsorpciju i eliminaciju ostataka hrane, te tako utiče na nutritivnu status.

Šta uraditi ako ipak dobijete koji kilogram više?

Svi oni koji vode zdrav životni stil i pridržavaju se uravnoteženije hrane i tokom praznika, a pri tome imaju redovne obroke i spavaju sedam do devet sati tokom noći, unijeće manje hrane za prazničnom trpezom.

“Uvijek fokus treba staviti na razvoj pravilnih prehrambenih navika i njihovu dosljednu primjenu tokom cijele godine kako bi ova praznična opuštanja protekla neprimjetno. Međutim, šta raditi ako stvari ipak izmaknu kontroli i krajem januara budete nekoliko kilograma teži. Kao prvo ne posežite za dijetama i čudotvornim detoksima, već povećajte unos vode, biljnih čajeva, namirnica biljnog porijekla (povrća, voća, mahunarki, cjelovitih žitarica), meso zamijenite ribom i obavezno uvedite svakodnevnu šetnju, a kao detoks uključite decilitar svježe cijeđenog soka od cvekle i mrkve uz dodatak limuna i đumbira kao podršku radu jetre”, savjetuje Lošićeva i dodaje da su praznici vrijeme za opuštanje i da ne treba da imamo osjećaj krivice ni zbog kojeg kilograma viška.

 

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Popularna platforma Which objavila je popis najjeftinijih all-inclusive destinacija u ponudi za ljeto 2025....

Uvoznik u Europsku uniju je: F.LLI GNALI BACICIO, VIA INDUSTRIALE, 25030 BARBARIGA (BS), Italija,...

Legendarni jugoslovenski košarkaš Dražen Dalipagić Praja preminuo je danas u 74. godini. Rođeni Mostarac je...

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je relativno brzo riješilo predmet formiran protiv državnog ministra finansija...

Penzioneri u RS-u od sljedećeg mjeseca mogu očekivati više novca na računima. Iako još...

Denis B. optužen je da je u Istočnom Novom Sarajevu ukrao torbu i ruksak...