Fatima Boš (Fatima Bosch) iz Meksika proglašena je novom Miss Universe, a simpatije publike osvojila je nakon incidenta na samom početku takmičenja, kada ju je jedan od organizatora izgrdio tokom sastanka.
Humanitarka i volonterka
Dvadesetpetogodišnju humanitarku i volonterku krunisala je prošlogodišnja pobjednica Viktorija Kjer Tajlvig (Victoria Kjær Theilvig) iz Danske.
Drugoplasirana je bila Tajlanđanka Pravinar Sing (Praveenar Singh), a među prvih pet su se također plasirale Venecuelanka Stefani Abasali (Stephany Abasali), Filipinka Atisa Manalo (Ahtisa Manalo) i Olivia Jase (Olivia Yace) iz Obale Slonovače.
Dvadesetpetogodišnja takmičarka je ranije u novembru napustila jedan događaj na samom početku takmičenja nakon što ju je zvaničnik Navat Itsaragrisil (Nawat Itsaragrisil) javno izgrdio i zaprijetio diskvalifikacijom onima koji su je podržale.
Sedmicu kasnije, dva člana žirija su podnijela ostavke, a jedan od njih – muzičar Omar Harfuš (Omar Harfouch) – je optužio organizatore za namještanje takmičenja.
Na događaju su učestvovale predstavnice iz 120 zemalja. Nadin Ajub (Nadeen Ayoub) postala je prva žena koja je predstavljala palestinski narod na takmičenju i plasirala se među 30 polufinalista prije nego što je eliminisana. Finale u petak vodio je američki komičar Stiv Bern (Steve Byrne), a otvorio ga je nastup tajlandskog pjevača Džefa Satura (Jeff Satur).
Osnaživanje djevojaka
Nakon runde u kupaćim kostimima, izbor od 30 najboljih takmičarki sužen je na 12, a zatim na 5 nakon večernje runde.
Finalistkinjama su postavljena pitanja, između ostalog, o kojem globalnom problemu će govoriti pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija i kako će koristiti platformu Miss Universe za osnaživanje mladih djevojaka.
Član žirija Miss Universe podnio ostavku tri dana prije finala, tvrdi da su unaprijed odredili 30 najboljih.
– Vjeruj u moć svoje autentičnosti. Tvoji snovi su važni, tvoje srce je važno. Nikada ne dozvoli nikome da te navede da sumnjaš u svoju vrijednost – navela je Bosch.
Takmičenje se održavalo tokom tri sedmice, a takmičarke su putovale širom zemlje kako bi uvježbavale i učestvovale u događajima.


