Non-paper: Prije evropskih integracija, okončanje teritorijalnih pretenzija i sukoba na Zapadnom Balkanu

Podijeli članak:

prefix_Non-paper: Prije evropskih integracija, okončanje teritorijalnih pretenzija i sukoba na Zapadnom Balkanu

Mnogim bh. političarima bi uskoro mogao biti skinut osmijeh s lica. U međuvremenu, dok se naši političari pokušavaju dogovoriti, pišu se nova rješenja za Zapadni Balkan. Ponovo iz vana. SAD i Evropska unija ujedinjeni za stabilnost BiH, Crne Gore, Srbije i Kosova, dijela Balkana iz posljednje kolone ka Evropskoj uniji. Non-paper iz Washingtona donosi rješenja, obaveze i pravac kretanja, a za implementaciju spremno čeka Evropska unija. Detalje otkriva portal Slobodna Bosna. Prije evropskih integracija, prioritet okončanje teritorijalnih pretenzija i sukoba na Zapadnom Balkanu.

Čestitka Ministarstva pravosuđa SBK

Kriza i destabilizacija konstante su zapadnobalkanskog tla. Bremenito, ali strateški važno. Geografski već je evropsko, ali suštinski izmiješano sa vanjskim utjecajima i unutrašnjim političkim sukobima. Izazov za američke i evropske administracije. Smjenjuju se više ili manje uspješno. A, u podvig kreće nova, Trumpova. Novi non-paper za budućnost Zapadnog Balkana. Do stabilizacije u nekoliko koraka. Svaki je težak, a vodi ka Evropskoj uniji.

U prvim koracima sprečavanje opasnih namjera udružene Srbije i RS-a, a uokvirene deklaracijom sa tzv. svesrpskog sabora koja oživljava ideju ‘velike Srbije’.

„Sporazum između Republike Srbije i BiH o stavljanju van snage ‘Deklaracije o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda’ uz puno poštovanje Dejtonskog sporazuma i političkog suvereniteta BiH“.

Dalje, u balkanskom Gordijevom čvoru ponovo Srbija. Dokument konstatira da ideolozi ‘srpskog sveta’ vrše pritisak na Crnu Goru kroz nekoliko kanala, ali najdjelotvornije preko Srpske pravoslavne crkve. Dalje, Srbija u odnosu s Kosovom ima jednu opciju.

„Potpisivanje Sporazuma između Republike Srbije i Republike Kosovo o punoj normalizaciji odnosa prema francusko-njemačkom-EU planu, koji podrazumijeva faktičko priznanje Republike Kosovo od strane Republike Srbije i formiranje Zajednice općina sa većinskim srpskim stanovništvom na sjeveru Kosova, od strane Republike Kosovo“.

Konačni cilj je trajni mir na Balkanu. Ponovo kroz sporazume, sve do članstva u NATO-u.

„Zajednički Sporazum o očuvanju i poštivanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta (Srbija, BiH i Kosovo) i Sporazum o podnošenju zajedničke kandidature za članstvo u NATO-u (Srbija, BiH i Kosovo) uz preduzimanje svih neophodnih koraka i mjera ka ubrzanom procesu prijema u EU“.

Dakle, smirivanje i pospremanje na Zapadnom Balkanu. Redom: međusobno priznanje, saradnja, pa Schengenski sporazum, aplikacija za članstvo u NATO-u i mapa puta sa datumom prijema svih država u uslovno članstvo Evropske unije. Sve bi trebala ozvaničiti konferencija za mir i saradnju na Zapadnom Balkanu.

 

 

federalna.ba

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Prema podacima iz 2024. godine, Bosna i Hercegovina ima jedan od najvećih udjela zaposlenih...

Dizni se suočava sa tužbom od 10 milijardi dolara (8,2 milijarde funti) od strane...

U selu Jelovci kod Sumbulovca pronađeno je tijelo Aleksandra Tomić zvanog Bate iz Pala...

Iz hladnjače na jednom beogradskom groblju, nestao je kovčeg sa pokojnikom (93).

Poljubac je jedan od najintimnijih i najosjetljivijih načina izražavanja ljubavi i povezanosti između dvoje...

U martu prošle godineBosna i Hercegovinadobila je toliko očekivano otvaranje pregovora sa Evropskom unijom. Bio...