Nogometni klubovi igrali su značajnu ulogu u sportskom životu Jajca u razdoblju između dva svjetska rata. Do 1933. godine u gradu su postojala četiri nogometna kluba: “Borac”, “Slaven”, “Vrbas” i “Elektrobosna”.
Suradnja i rivalstvo
Ovi klubovi razvili su čvrstu i uspješnu suradnju s klubovima u susjednim gradovima i naseljima, kao što su:
- “JOŠK” (Jezero)
- “Zmaj” (Mrkonjić Grad)
- “Tomašević” (Ključ)
- “Jug” (Donji Vakuf)
- “Juriš” (Bugojno)
- “Ugar” (Turbe)
- “Plamen” (Travnik)
Unatoč otežanim uvjetima i kontroli državnih vlasti, radnički klubovi ostali su glavni nositelji nogometnog sporta u Jajcu, zahvaljujući snažnoj moralnoj i materijalnoj podršci radničke klase.
Karakteristike radničkih klubova
Pročitajte još
Amaterizam, entuzijazam i samofinanciranje bile su glavne karakteristike ovih klubova.
Igrači nisu primali novčane naknade, a klubovi su se financirali članarinama, dobrovoljnim prilozima i prihodima od utakmica.
Članovi i igrači sami su održavali igralište i obavljali druge poslove.
Radnički športski klub “Borac”
Osnovan 1922. godine, “Borac” je bio jedan od najznačajnijih klubova u Jajcu. Klub isa imao vlastito igralište i okupljao je talentirane igrače iz Jajca i okolice.
“Borac” je ostvario zapažene rezultate i osvajao titule. Prvu kožnu loptu u Jajce donio je Nikola Nevjestić Krpo 1922. godine.
Upravni odbor kluba:
Predsjednik: Živko Matekalo
Potpredsjednik: Alojz Mandelc
Sekretar: Mehmed Eminefendić
Blagajnik: Velimir Delić
Članovi: Nikola Nevjestić Oružar, Slavko Pranjko, Mato Perković
Revizori: Jozo Sučić, Hamdija Žužić, Franjo Filipović
Početni sastav prve generacije kluba “Borac”:
Viktor Kaurinović, Franjo Komopek, Adolf Ćafurek, Ivo Štrkalj, Slavko Prsnjko, Hilmija Kurtović, Mujo Eminefendić, Nikola Nevjestić, Dobro, Jerko i Vitenbah.
Nogometni teren imao je jedino “Borac”, na Vagnju, na desnoj obali Vrbasa.
Omladinski klubovi i ulični/mahalski nogomet
Nogomet se igrao od ranog proljeća do kasne jeseni. Na ovim utakmicama vidno su se izražavale navijačke strasti, svađe, psovke i tuče. Susreti su nekada završavali tako da su goste kamenicama ispratili iz ulice.
Harmani i Pijavice bila su dva tima koja su imala prve kožne lopte, dok su ostali timovi koristili krpenjače. Utakmice su se često igrale na Harmanima, Pijavicama i Barama.
Igre debelih i mršavih
Zanimljivo je spomenuti da su u Jajcu povremeno igrane nogometne utakmice između debelih i mršavih. Prva takva utakmica odigrana je u septembru 1929. godine. U novinskom izvještaju navedeno je više zanimljivih detalja o tijeku te utakmice. Bila je to “žestoka borba” u kojoj su debeli odnijeli pobjedu, pobijedivši mršave rezultatom 3:2. Golove za debele postigli su Jure Majetić (1) i Ivo Anđukić (1), dok se za treći gol nije moglo utvrditi tko ga je dao. Oba gola za mršave postignuta su iz jedanaesteraca. Kod debelih istaknuli su se Majetić i “izvrstan” golman Ilija Lekić, dok je kod mršavih pohvalu zaslužio jedino golman Martin Raguž.
Posjeta na ovoj utakmici bila je dobra. Sačuvana je zajednička fotografija timova debelih i mršavih, snimljena na stadionu prije početka utakmice.
(Pripremio: Anto Žunić/Jajce Online)