Neviđena potražnja za kuharima uoči sezone: Plate više od 3.000 KM

Podijeli članak:

Čak 3.000 maraka mjesečno, uz topli obrok, uplatu svih doprinosa, smještaj te druge pogodnosti, mogao bi zaraditi kuhar koji se zaposli u jednom restoranu u Stocu.

Toliku platu, uz dodatnu nagradu tokom ljetne sezone, u oglasu je ponudio ugostitelj Ibrahim Batan Buzaljko, piše “Avaz”.

Uz silne simpatije javnosti koje je pobrao objavom takvog oglasa, Buzaljko već mjesec otad nije uspio pronaći kuhara. A potrebno mu ih je četvero.

Kako je ispričao za “Avaz”, hroničan nedostatak kuhara i uopće osoblja u ugostiteljskom sektoru sve je izraženiji.

“To je strašan problem, vjerujte, a sve sam pokušao. Interesa i upita za oglas je bilo, ima i dalje, ali nekako kao da svi bježe od odgovornosti. Pravog, profesionalnog kuhara je, izgleda, nemoguće naći, pogotovo u Hercegovini”, kaže.

Nepojmljivo mu je da obrazovanje ne prati tržište rada, pa je kao primjer ukazao na činjenicu da u Stocu od dvije srednje škole nijedna ne obrazuje učenike za zanate i ona zanimanja koja su deficitarna.

Njegov primjer nije jedini. Štaviše, kao nikada ranije u Hercegovini je krenula prava pomama za kuharima, konobarima, recepcionarima, sobaricama…

Davor Krešić, poznati neumski hotelijer, kazao nam je da je još u novembru prošle godine oglasio radna mjesta za ovu sezonu.

“To je ogroman i kod nas zapravo standardni problem. Ne možete očekivati kuhare, konobare i slično iz, primjerice, Mostara, Međugorja, Sarajeva, jer sve su to turistička mjesta, a skoro podjednako tog kadra nedostaje i njima. Novac nije problem, plate koje se nude su zaista visoke, ali, jednostavno, te radne snage nema”, rekao nam je Krešić.

Umjesto da se, kako je naglasio, bavi prodajom i marketingom, trenutno je prisiljen fokus držati na traženju kadra.

“Nema druge, izgleda, već da uvozimo radnu snagu iz Nepala i Bangladeša”, dodao je on.

Zanimljivo je da su, prema posljednjim podacima Federalnog zavoda za zapošljavanje, kuhari među najbrojnijim zanimanjima u mnogim kantonima.

Najviše ih je u Tuzlanskom kantonu, i to 1.102, zatim u Zeničko-dobojskom, gdje ih je 781, a u Hercegovačko-neretvanskom na birou se vodi 697 kuhara.

Postavlja se pitanje vođenja takve evidencije i uopće svrhe, prenosi “Avaz”.

U sklopu istraživanja tržišta rada za ovu godinu među najtraženijim zanimanjima 3. i 4. stepena SSS-a su prodavači/trgovci, konobari, bravari, zavarivači, varioci, kuhari, vozači kamiona, šivači, stolari…

Iskazana je velika potražnja za pomoćnim radnicima u proizvodnji i radnicima za jednostavne poslove.

 

 

(akta.ba)

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Šašić Erna, mještanka sela Zlate, u razgovoru za N1 otkrila je kako se niko...

Vijest da je pretučena bh. pjevačica Aldina Bajić od jutros kruži u javnosti i...

U Doboju je otkriven slučaj prevarantske aktivnosti koja je izazvala veliku pažnju javnosti. Tužilaštvo...

Kometa koja nije viđena od kamenog doba biće vidljiva sa Zemlje ovog vikenda.

Do sada od početka tragedije u Jablanici i Buturović Polju niko nije uhapšen, niti...

Predsjednik UEFA-e Aleksander Čeferin je odgovorio brojnim velikim nogometnim zvijezdama koje se žale na...