Bosanskohercegovačko zdravstvo suočava se s nizom problema – odlivom medicinskog kadra, zastarjelom tehnologijom, Sindikat zdravstva u Kantonu Sarajevo za sutra je najavio blokadu saobraćaja. S druge strane, pacijenti – jednako nezadovoljni. Nerijetko mjesecima čekaju na zdravstvene preglede, dijagnostiku, lijekove. Snalaze se kako znaju i umiju, nerijetko i preskaču terapije jer zamjenskog lijeka nema. Kada upita šta je s ugovorima o nabavci lijekova i zašto se ne radi interventni uvoz nedostajućih lijekova – odgovora nadležnih nema. Dok čekaju terapije, pacijenti poručuju – pomozite nam!
Osobe oboljele od reumatoloških bolesti već nekoliko mjeseci suočavaju se sa nestašicom lijeka ‘metotreksat’. Ovaj lijek nezaobilazan je kod mnogih reumatskih oboljenja, a može se davati i onkološkim pacijentima.
Kako kaže Alma Serdarević-Stefanišin, predsjednica Udruženja Snaga BiH, unazad šest mjeseci veliki je problem s tim lijekom: „Zna se pojaviti u nekim određenim količinama, a to za dan-dva nestane“.
„Ukoliko dođe jedan, nestane ih tri. Ukoliko dođu ta tri, nestanu dva“, opisuje stanje Eldina Zolj, članica Udruženja Renesansa.
Pročitajte još
Dakle, još jedan lijek na listi nedostupnih. A, problemi terapije samo su vrh ledenog brijega zvanog bh. zdravstvo. Politika, zastarjela oprema, odliv kadra, liste čekanja – samo su neki od problema. Nerazumijevanja i prebacivanje odgovornosti često je nepremostiv zid oboljelih na njihovom putu ka ozdravljenju.
„Uprijeti prstom u jednu osobu mi ne možemo zato jer kod nas cjelokupni sistem radi protiv čovjeka, posebno protiv bolesnog čovjeka. Mi prečesto slušamo onu rečenicu ‘nismo nadležni’ kome god da se obratimo. Tako je sistem postavljen – uvijek neko nije nadležan, odnosno onaj tamo drugi je nadležan“, dodaje Zolj.
Iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH kazali su nam da je prijavljena nestašica lijeka jednog proizvođača i to u obliku rastvora za injekciju u napunjenoj šprici. Dodaju, na našem tržištu ima veći broj lijekova sa istom aktivnom supstancom od drugog proizvođača.
„Kada su u pitanju trajni prekidi koje proizvođači prijavljuju (ukidanje dozvole i neulazak u postupak obnove dozvole), oni se dešavaju uglavnom iz komercijalnih razloga. Kada su pitanju privremeni prekidi, oni se dešavaju zbog problema u samom proizvodnom procesu, zbog izmjena u proizvodnom procesu, zbog reorganizacije proizvodnje, zbog problema u nabavci sirovina, problema u nabaci pakovnog materijala, zbog globalno narušenih lanaca snabdijevanja“, saopćavaju iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.
Iz Ministarstva zdravstva FBiH kazali su nam da u slučajevima kada zastupnik iz nekog razloga ne može uvesti odobreni lijek, postoji mogućnost da interventni uvoz traže zdravstvene ustanove. U takvim slučajevima, pojašnjavaju, Ministarstvo daje saglasnost za interventni uvoz.
Činjenica, dok čekaju nedostajući lijek, pacijentima bude ponuđena zamjena.
„Oboljeli od karcinoma, smrtno bolesne osobe, prečesto ostaju bez svojih adekvatnih terapija jer da je zamjena adekvatna, vjerovatno bi bila prvi izbor naših onkologa“, kaže Zolj
Za ‘metotreksat’ nema zamjene, napominje Serdarević-Stefanišin.
Osim za hronične bolesti česte su nestašice i lijekova za onkološke bolesnike. Iz Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu obavijestili su početkom sedmice javnost da u ovoj zdravstvenoj ustanovi trenutno nema pet citostatika.
federalna.ba