Ovih dana veliko žbunje rađa prepoznatljive bijele cvjetove karakterističnog mirisa koje, pored popularnog imena zova, nosi i nazive zohva, bazga, abzov, bažoina i brojne druge.
Upotreba ove biljke u prehrani je višestruka, a potrebno je naglasiti da su plodovi bazge jestivi nakon kuvanja, ali su svi ostali dijelovi biljke otrovni zbog velike količine kristala kalcijum oksalata.
Takođe, povedite računa o lokaciji na kojoj ova biljka raste jer zagađena sredina sigurno nije dobra opcija za ubiranje plodova ove majske ljepotice. Cvjetovi se beru kada je sunčano vrijeme, i to samo oni potpuno rascvjetani sa žutim sladonosnim prahom.
U nastavku vam donosimo nekoliko najpopularnijih recepata, a ukoliko vam se svide požurite i iskoristite sezonu barožine.
Pročitajte još
Sok
Sok od cvjetova bazge jedan je od onih uz koji su odrastale generacije. Ukoliko ste ljubitelj domaćeg aromatičnog soka svakako isprobajte recept koji smo izdvojili u nastavku. Bitno je da povedete računa da cvjetovi zove budu svježi.
SASTOJCI:
- 30 cvjetova zove
- 3 l vode
- 400 g limunske kiseline
- 3 limuna
- 3 kg šećera
PRIPREMA:
Potopite cvjetove zove u vodu sa limunskom kiselinom i na kriške izrezanim limunima s korom. Dobro izmiješajte i ostavite da odstoji na hladnom i tamnom mjestu 24 časa. Drugi dan tekućinu procijedite pa dodajte šećer i dobro promiješajte. Ostavite da stoji još 24 časa uz povremeno miješanje. Nakon 48 časova sirup je spreman za skladištenje u staklene flaše. Na taj ga način možete čuvati do godinu dana na hladnom i tamnom mjestu.
Slatko
Ako do sada niste isprobali, pravo je vrijeme da napravite slatko od zove jer će sigurno biti ljetni hit. Jednostavno je za pripremu, ali i dovoljno aromatično da vam donese miris ljeta u svakom trenutku.
SASTOJCI:
- 300 g cvjetova zove
- 1,2 l vode
- 2 limuna
- 600 g šećera
- 100 g korice narandže
PRIPREMA:
Cvjetove zove prelijte sa 1,2 litre hladne vode. Dodajte jedan isječeni limun. Stavite posudu na ringlu i kada proključa sklonite sa vatre. Ostavite da tečnost sa cvjetovima odstoji 24 sata. U procijeđenu tečnost dodajte 600 g šećera i stavite na slabu do umjerenu vatru. Kuvajte slatko sat i 30 minuta. Sklonite posudu sa vatre i ostavite da se ohladi. Ako je slatko previše gusto nakon hlađenja, dodajte šolju vode i vratite na ringlu. Kada proključa, dodajte sok od jednog limuna i ušećerene korice narandže. Ostavite slatko da vri još pet minuta, smanjite vatru, a zatim sipajte vruće slatko u suve teglice. Poklopite tegle i okrenite ih naopako dok se potpuno ne ohlade.
Čaj
Cvjetove zove možete osušiti pa tokom jeseni i zime kuvati čaj i tako uživati u njihovom mirisu. Cvjetovi se mogu sušiti obješeni na prozračnom mjestu u hladovini. Osušeni cvjetovi se mogu samljeti i čuvati na suvom i tamnom mjestu, najbolje u staklenim posudama. Ovaj čaj ne treba čuvati duže od 12 mjeseci. U slučaju da cvjetovi potamne i ranije, bacite ih jer cvjetovi nakon sušenja moraju imati prirodnu boju.
PRIPREMA:
Od tri do pet grama suvih cvjetova prelijte s 250 ml ključale vode. Mješavinu ostavite da odstoji najmanje 10-15 minuta, a potom je procijedite. Ovaj čaj je odličan izbor tokom sezone prehlada.