“Kako je bilo u školi?” i “Kakav ti je bio dan?” nisu najbolja pitanja koja možete postaviti djeci nakon škole, tvrde psiholozi.
“Na ta pitanja često ćete dobiti odgovor ‘dobro'”, rekla je psiholog Linda Papadopoulos za CNBC.
“Većina odraslih želi se isključiti nakon posla i prepustiti svom danu. Djeca su ista. Njihovu umu treba odmor i često im je fokus na hrani, zabavi, igri i odmoru”, nadovezuje se dječji psiholog Martha Deiros Collado.
“Ono što roditelji zaboravljaju jeste da bi, kad bi im se postavilo isto pitanje, takođe progunđali ‘dobro’ ili zakolutali očima”, tvrdi Deiros Collado.
Pročitajte još
Prema psiholozima, takvo pitanje može postati i stvar navike. Imajte na umu da ne stvara posebnu vezu između vas i djeteta.
Psiholozi savjetuju roditeljima da budu strpljivi i da pričekaju dok dijete ne bude spremno na razgovor.
“Recite djetetu da vam je drago što ga vidite. Nasmijte mu se. Pokušavajte imenovati emociju koju vidite na djetetu. Na primjer, možete reći: ‘Izgledaš tako srećno.’ Provjerite pomaže li to djetetu da se otvori”, ističe Deiros Collado te napominje da je dokazano kako imenovanje emocija može pomoći u smirivanju tijela.
“Samo kada su djeca mirna i kada su njihove osnovne potrebe zadovoljene, mogu voditi smislen razgovor”, tvrdi Deiros Collado.
Ako niste sigurni kada pristupiti djetetu i započeti razgovor, psiholozi savjetuju da to bude prije spavanja, kada su djeca opuštenija.
“Čak je i bolje ako ležite kraj djeteta, umjesto da ga gledate u lice, jer se to može činiti konfrontirajućim”, govori Papadopoulos.
S mlađom djecom uključivanje u neku aktivnost može biti način za početak razgovora. Izvadite plastelin, bojanku ili puzzle, a zatim krenite čavrljati.
(Index.hr)