Nekad je najjeftiniji novi auto u BiH bio Daewoo Tico za 5.990 KM, a koji su to modeli danas?

Podijeli članak:

jajce-online_Nekad je najjeftiniji novi auto u BiH bio Daewoo Tico za 5.990 KM, a koji su to modeli danas?
Tico je možda neka davna prošlost i podsjetnik na vrijeme kada je sve bilo na papiru bilo bagatelno, iako nam je i u drugoj polovini devedesetih standard bio ispod svakog prosjeka ili bolje rečeno nije ga ni bilo. Provjerili smo koji su to najpovoljniji aktuelni novi automobili u BiH.

Danas nepostojeći korejski proizvođač automobila Daewoo, uz pomoć Suzukija lansirao je bagatelno vozilo za prodaju na tržištima u razvoju, posebno na istočnoevropskom kontinentu, u bivšim komunističkim zemljama.

Tako je Tico u drugoj polovini devedesetih završio i u BiH. Četvrtaste forme, sa svega 3,34 metra dužine u korejsku minijaturu su se mogle smjestiti četiri odrasle osobe, a u “gepek” od cca 140 litara mogle su stati minijaturne torbe ili nekoliko kutija cipela. Trocilindarski benzinac sa 800 kubika zapremine i 41 KS snage zajedno su razvili Daewoo i Suzuki, što je bilo dovoljno za vozilo teško 680 kg.

Od opreme nije imao baš ništa, ali se mogao kupiti za šaku maraka, jer je koštao 5.990 KM bez nameta. Otprilike kao dobra Golf Dvojka. Bio je to najpovoljniji novi automobil koji je ušao na bh. tržištu, a koji se mogao kupiti preko ovlaštene prodajno-servisne mreže. Ostat će zapamćeno da je malo ko plaćao državne namete, jer su bile ogromne (24 % poreza +16 posto carine) pa su se automobili obično kupovali na invalidsku povlasticu, obično od ratnih vojnih invalida kako bi inicijalno oslobodili poreza i carine ili bi se vozilo na punomoć.

Svi ostali Daewoo modeli: Lanos, Nexia, Espero i pogotovo Leganza su koštali više od 10.000 “maraka”, pa su se na tržištu ispod te barijere mogli još jedino naći turski Renault 9 Broadway i Škoda Felicia iz domaće proizvodnje. Standard je bio nizak, a tržište novih automobila u povojima. Polovnjaci su tada, uostalom kao i sada, činili glavninu prodaje.

Foto: E. Z./Klix.ba

Foto: E. Z./Klix.ba

Kada povučemo paralelu skoro 30 godina poslije, svijet automobila se naglavačke okrenuo. Klima, zračni jastuci, ABS i ESP već su postali prošlost. Današnji automobili su mnogo sofisticiraniji, odnosno sigurniji, imaju asistente u vožnji, goleme multimedije, efikasne benzince koji troše na nivou dizela, malte ne da sami voze.

Tico je možda neka davna prošlost i podsjetnik na vrijeme kada je sve bilo na papiru bilo bagatelno, iako nam je i devedesetih standard bio ispod svakog prosjeka. Današnji automobili, čak i oni iz serije najpovoljnijih imaju glavu i rep. Mnogo su sigurniji, opremljeniji i naravno moderniji. Sve to ima svoju cijenu, koja bi se prije samo pet godina činila astronomskom. Ali danas kada prosječni automobil lako prebaci svotu od 50.000 KM, a “baznjaci” nisu toliko na radaru kupaca čije preferencije su uglavnom SUV vozila, provjerili smo koji su to najpovoljniji modeli na bh. tržištu po redovnim cijenama.

Hyundai i10 1.0 Trend – 27.490 KM

Najmanji model korejske marke ima šta da ponudi, a zvanično je najpovoljniji na tržištu kako je isporučena zadnja i nekoliko stotina maraka povoljnija Panda. Iako minijaturnih dimenzija, i10 je nevjerovatno komforan iznutra, a drugi adut mu je završna obrada, treći je preglednost, a izuzetno bogata serijska oprema bi se takođe mogla istaći kao mamac za kupce. U osnovnoj verziji Hyundai nudi trocilindarski benzinski motor. Međutim, više nego pošteno od strane uvoznika, uz doplatu od svega 500 KM moguće je dobiti konkretniji četverocilindarski 1,2-litarski benzinac s kojim ovaj simpatični mini postaje još privlačniji i ugađa kupcima koji žele dobiti uloženo-dobiveno paket. Doplata za metalik lak je 500 KM.

Preporuka: Hyundai i10 1.2 Trend – 27.990 KM

Suzuki Ignis 1.2 Dualjet GL Comfort – 29.600 KM

Iako u BiH nikada nije doživio slavu poput Swifta, maleni Ignis se ipak probio da manjeg broja odabranih kupaca. Oni su bili privučeni SUV oblikom, a minijaturni gabariti su odlična refrenca za gradsku vožnju. Odignutiji od ostalih, donosi i psihološku prednost za kupce. Istovremeno je dostupan i sa 4×4 pogonom, kao jedini takav model u segmentu (dok ne dođe nova Panda), a moguće je konfigurisati i model s automatskim CVT mjenjačem. Njegov 1,2-litarski motor ima asistenciju blago hibridnog sistema, pa ovaj minijaturni Suzuki može trošiti veoma malo benzina. Fabrička garancija je tri godina ili 100.000 km, mada uvoznik u istaknutoj cijeni daje privlačniji paket od 7 godina ili 150.000 kilometara. Doplata za metalik lak je 800 KM.

Preporuka: Suzuki Ignis Premium GL+ – 31.900 KM

Foto: Hyundai

Foto: Hyundai

Hyundai i20 Urban – 30.690 KM

Još jedan Hyundai na našoj je listi. Kao i svi ostali modeli, koji ne nose oznaku Tucson, i i20 ne dopire do dovoljnog broja kupaca, iako ima veoma dobre adute za to. Auto je veoma prostran za ovaj segment da bi ga mnogi mogli koristiti kao punopravan porodični model, lako je upravljiv, kontrole su mekane i uglađene, a potrošnja ispeglanog 1,2-litarskog MPI benzinca “duša” četverocilindarske tehnologije. U vremenu “poludjelih” cijena, osnovni model je više nego korektna ponuda. S obzirom da može poslužiti i kao jedini auto u porodici, uz 2.000 KM doplate za paket Style, i20 uz automatsku klimu, 16-inčne alu felge, 10,25-inčni ekran, prednje i zadnje senzore za parkiranje, te paket grijanih sjedišta i upravljača, ovaj model dobiva puni sjaj i postaje skoro pa nenadmašan paket na bh. tržištu. Doplata za metalik lak je 700 KM.

Preporuka: Hyundai i20 1.2 Style – 32.690 KM

Foto: Seat

Foto: Seat

Seat Ibiza Reference – 31.402 KM

Pomalo smo je zaboravili, a Seatov je zaštitini znak već decenijama koji ga održava na površini. Naime, u Evropi ih je prošle godine prodato skoro 86.000 primjeraka i godinama je najprodavaniji model španske marke. Na bh. tržištu prolazi ispod radara, iako je tehnički jednaka Polu i Fabiji, od kojih je, smatraju mnogi, čak i vizuelno atraktivniji model. Ibiza je i jedan od žrtava crossover segmenta, jer je s pojavom praktičnije Arone pala u njenu sjenu. Međutim, Ibiza ima zanimljivu ulaznu cijenu, iako bi od starta preporučili slavljeničku verziju Ibiza Edition 40. Kupac uz simboličnu doplatu od 218 KM dobija blago bogatiji paket opreme, ali dobija mnogo više pod prednjom haubom. Naime, umjesto 1,0-litarskog atmosferca u ovom paketu stiže ozbiljniji TSI sa 95 KS. Doplata za metalik boju je 952 KM.

Preporuka: Seat Ibiza Edition 40 – 31.620 KM

Škoda Fabia 1.0 Essence – 31.749 KM

Felicia se 2001. godine opraštala od BiH tržišta sa “ozbiljnijom” opremom i prosječnim MPi benzincem, ali s cijenom prepunom simbolike. U verziji Champion, koja se izvozila i u Tursku, Feliciju smo mogli kupiti za 12.345 KM. Paralelno s njom, Škoda je već prodavala Fabiju, koju smo od starta dočekali kao napredak od sedam milja u odnosu na Feliciju. Danas, 25 godina poslije, Fabia je toliko napredovala da skoro ne prepoznajemo korijene na kojima je osmišljena. Postala je mnogo veća, komfornija, opremljenija i malte ne napredovala za pola klase. Izgubila je dizelaše i karavansku verziju, ali je dobila moderne TSI benzince i DSG mjenjač. No, ulazni model stiže sa običnim usisnim 1,0-litarskim benzincem sa 80 KS, koji bar djeluje kao bolja opcija od anomalične verzije sa 65 KS. Fabia je kroz sve generacije bila jedan od najprodavanijih modela u B segmentu u BiH, što važi i za aktuelnu četvrtu. Razlika između Essence i Selection paketa u opremi nije toliko izražena, ali 1.0 TSI sa 95 KS bi ipak prije preporučili kao želite ostati u granicama pristupačnosti. Doplata za metalik lak je 676 KM.

Preporuka: Škoda Fabia 1.0 TSI Essence – 33.939 KM

Foto: E. Z./Klix.ba

Foto: E. Z./Klix.ba

Citroen C3 1.2 Turbo You – 31.930 KM

Subjektivno ili ne, ali novi C3 ćete vidjeti na svakom koraku. Vesele boje i SUV elementi ga čine simpatičnim. Novi C3 je uostalom najsvježiji model na ovoj listi. Evolucija i trendovi su učinili svoj dio posla, pa to više nije simpatični gradski “autić”, već nekakav pomodni SUV. Ima neobičan izgled, veoma komfornu kabinu, udobnost kakvu ne poznaje B segment i privlačnu cijenu. U ponudi su turbo motori bez i sa asistencijom “struje”, kao i čisto električna izvedba koja se kod nas neće biti temelj prodaje iako za jedan baterijski automobil ima privlačnu cijenu od 38.455 KM s uračunatim poticajem. Na ovoj listi C3 jedini nudi solidno potentni turbobenzinski motor od 101 KS i 205 Nm momenta, kao i šestobrzinski ručni mjenjač. U ponudi su tri paketa opreme, ali bi svim potencijalnim kupcima bez mnogo razmišljanja preporučili srednji Plus, koji uz doplatu od 2.800 KM odlično balansira između osnovnog i skromnog paketa You, odnosno najopremljenijeg Max. Doplata za metalik lak je 864 KM.

Preporuka: Citroen C3 1.2 Turbo Plus – 34.743 KM

(Klix)

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Hoće li Bosna i Hercegovina postati novo odredište za deportirane migrante iz EU i...

Pripadnici njemačke carine, Odjeljenje u Regensburgu predstavili su danas rezultate akcije sprovedene u maju,...

Suprotno popularnom uvjerenju, uspješni ljudi ne rade neprestano. Psihološka istraživanja pokazuju da način na...

Svađe su sastavni dio svake veze. Nesuglasice su prirodne, a čak mogu biti i...

U moru ne tako lijepih događaja i vijesti, jedna iskrena i ljudska scena iz...

Manchester Cityja je trijumfom otvorio nastup na klupskom Svjetskom prvenstvu budući da je engleski...