Nasilje nad ženama sa invaliditetom ozbiljan problem društva, rješenja se ne naziru

Podijeli članak:

Porast nasilja nad ženama je činjenica o kojoj gotovo svakodnevno izvještavamo. Nasilje nad ženama s invaliditetom je tri puta veće i predstavlja ozbiljan problem bh društva. Upravo se o ovome govorilo u Tuzli, a ono što je najteže je što se rješenja unutar institucija ne naziru, navodi se u prilogu BHRT-a.

Žene s invaliditetom su vrlo često izložene nasilju, najčešće porodičnom, a da toga nisu ni svjesne. Nisu svjesne jer su ekonomski ovisne o svojim partnerima, a institucije u BiH im čak ne pružaju ni osnovnu zaštitu.

“Jedan od osnovnih problema je što sistem nije pripremljen niti prilagođen za opće prijavljivanje nasilja. Vrlo često nam se u praksi događa da licemjerno motiviramo žene da prijave nasilje. Ne postoje servisi da bi one to mogle uraditi. I onda se događa ono što je često tragična posljedica. Naime, desi se da žena odluči prijaviti nasilje, da napusti porodicu koja nasilje vrši i onda dođe do pojačanog nasilja i esklacije nasilja”, pojašnjava projekt menadžerica u IC Lotos Tuzla Sandra Marković.

Ovdje ne postoje prilagođene ni sigurne kuće za žene s invaliditetom. Ne postoji educirano osoblje u policiji i zdravstvu koje bi ženama s invaliditetom pružilo podršku u ključnim trenucima kada se odluče napustiti nasilnika.

“Kada se govori o nasilju nad ženama s invaliditetom ono ne samo da je manje prepoznato. Ja bih rekla da se to nasilje posmatra kao nešto što je u društvu normalno. Više ne govorimo o prepoznavanju nasilja nad ženama s invaliditetom, nego govorimo o normalizaciji”, kaže aktivistica za prava žena s invaliditetom Zumreta Galijašević Baluković.

A njihova svakodnevica je takva jer nemaju podršku institucija. Nasilje ne prijavljuju iz straha da će ostati same i bez ikakve pomoći.

“Nama se jako malo osoba s invaliditetom javlja za stručnu pomoć i podršku. Iz različitih razloga, iz neznanja, je li to zato što postoji veći strah i zabrinutost šta uraditi ako se prijavi to nasilje. Čini mi se da smo nekako manje senzibilizirani prema žrtvama nasilja, posebno kada imaju neki dodatni problem i ne znamo kako postupati s njima. Zaista je malo prijava”, navodi koordinatorica Sigurne kuće “Vive žene” Tuzla Danijela Huremović.

Nasilje nad ženama s invaliditetom u BiH ponovno potvrđuje slabosti našeg sistema. Ugrožena su im osnovna ljudska prava jer se brojne konvencije i zakoni ne poštuju, a uz to, primorane su i trpjeti fizičke udarce i grube riječi.

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Aleksandra Đ. (32), majka petoro djece iz Resavice, malog rudarskog naselja blizu Ćuprije, nalazi...

U oba doma Federalnog parlamenta u narednim sedmicama će na dnevni red doći izmjene...

Mladi Alen Halilović prije tri dana nije ni sekunde razmišljao da li da pomogne...

Tokom prazničnog šopinga često kupujemo više nego što nam treba ili čak stvari koje...

Lokalni izbori doveli su na vlast nove ljude u gradovima i opštinama širom BiH, ali “običaji”...

U godinama borbe za preživljavanje, čak i penzioneri u BiH ponovo zasnivaju radni odnos.