Search
Close this search box.

Možemo li promijeniti gene i prenijeti “dobar materijal” na svoju djece? Odgovor je u epigenetici

Podijeli članak:

Da li možemo odgajati sretnu djecu? Možemo li postati sretni ljudi, i kakve veze s tim ima epigenetika? Epigenetika je “nova biologija” našeg doba, nauka koja dokazuje da se pored genetskog zapisa, nasljeđuju i osobine, sposobnosti, očekivanja ili iskustva naših predaka. Sve to nose naši aktivni i pasivni geni, a da li će se oni probuditi ili ne, zavisi upravo od nas. Na njih možemo da utičemo, a kako otkrila je doktorica biomedicinskih nauka Senija Selimović Hamza u Novom danu koja poručuje: “Ne kontrolišu geni nas, već mi njih.”

“Većina nas zna šta je genetika i naučili smo kako se nasljeđuju osobine od oca i majke. I dugo vremena se mislilo da ti geni definiraju naše osobine, zdravlje, životni vijek… Međutim, u zadnjim godinama porastao je broj načnih publikacija koje otkrivaju da se u isprepletenoj strukturi DNK nalazi epigenom – to je proteinska formacija koja je hijerarhijski iznad genoma i određuju koji geni će biti aktivni a koji ne. Samim tim mi možemo imati neki gen s predispozicijama za oboljenja, ali ukoliko naš epigenom ne da komandu da se aktivira, ta bolest neće izbiti. Nauka kaže ne kontroliraju geni nas nego epigenom. Epigenom je felksibilna struktura i mi možemo utaciati na njega, a ne gene ne možemo”, kazala je dr. Selimović Hamza.

Ističe da na epigenom utiču svi životni faktori, hranu koju jedemo, voda koju pijemo, zrak koji udišemo, ali i misli koje imamo.

Svoje stranice u digitalnom prostoru nazvala je “Not my genes”. U Novom danu je pojasnila zbog čega.

“To je bila šala između mene i moje nane alarahmetile koja se zvala i prezivala isto kao i ja. Često smo pile kafu i razgovarale preko vibera i voljela je da kaže ‘ista si kao ja, identične smo’. Moj ljutiti odgovor je uvijek bio  ‘ne, ja sam genetski unikat, ne postoji niko kao ja'”, kazala je kroz osmijeh.

Epigenetikom se počela baviti nakon što joj je i lično zatrebao epigenetičar, ali nije ga bilo. Ističe da joj je to promijenilo život i unaprijedilo zdravlje.

Dr. Selimović Hamza odgovorila je i na pitanja da li i kako su tumori povezani sa epigenetikom, kako prenosimo traume na djecu te da li možemo promijeniti svoj genetski materijal.

“Ukoliko želimo promijeniti budućnost narednih nekoliko generacija, moramo raditi na sebi i to počinje odlukom ‘ja želim da budem bolje i budem zdravija verzija sebe”, poručila je.

Odgovore na sva pitanja pogledajte u videu.

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Većina nogometaša ostane u istom svijetu i nakon što okonča karijeru, pa su zato...

Organizacioni dijelovi banaka sa sjedištem u Federaciji BiH građanima, privredi i vladinim institucijama u...

Prije 10 godina spriječena je gradnja u samom nacionalnom parku, hoće li se zabraniti...

Stranica FerryGoGo ovog ljeta provela je niz istraživanja, a među njima je svakako i...

Još sutra (nedjelja) vruće uz dnevne temperature većinom između 29 i 34 stepena. Od...

Zbog teškog sudara više vozila na putu Ljubinje – Trebinje saobraćaj je obustavljen.