Može li se izgraditi ono što politika ruši? Jedna zemlja, hiljadu doživljaja: Kako turizam može ujediniti BiH

Podijeli članak:

jajce-online_Može li se izgraditi ono što politika ruši? Jedna zemlja, hiljadu doživljaja: Kako turizam može ujediniti BiH

Bosna i Hercegovina sve više se pozicionira na mapi poželjnih destinacija, zahvaljujući prirodnim ljepotama, bogatom kulturno-historijskom naslijeđu i rastućem interesu turista iz cijelog svijeta. Ipak, razvoj turizma ne može biti prepušten stihiji, posebno u zemlji specifične administrativne strukture. O aktuelnim inicijativama, zakonodavnim izazovima i viziji razvoja turizma razgovarali smo s Nasihom Pozder, ministricom federalnog ministarstva okoliša i turizma.

Prirodno blago – potencijal koji traži zaštitu

„BiH na našu sreću ima šta da ponudi a tu mislim na planine, rijeke, jezera, i jako bogatu prirodu. Imamo obavezu da je zaštitimo.“ – naglašava ministrica Pozder. I dok turistički sektor bilježi rast, upozorava da je BiH „zemlja s najnižim procentom zaštićenih područja u regionu, Evropi pa i šire. Obaveza je da zaštitimo nekih 30 posto područja, a mi smo na nekih 4 posto.“

Ova disbalansa jasno pokazuje hitnost djelovanja: „Da bismo zadržali turiste i dali razlog da novi dolaze, trebamo se potruditi da zaštitimo sve te prirodne resurse.“

Strategije i sistemska rješenja

Na pitanje postoji li dugoročna strategija razvoja turizma, ministrica Pozder odgovara: „Na početku mandata su me dočekali prijedlozi na kojima je radila moja prethodnica gospođa Đapo. Strategija razvoja turizma i strategija zaštite okoliša – to su dvije strategije koje smo donijeli odmah na početku mog mandata i to usmjerilo i razvoj turizma, a do sada smo imali ad hoc. Sad smo ga usmjerili i imamo rezultate.“

Međutim, ističe da bez kvalitetnog i jedinstvenog informacijskog sistema, praćenje i razvoj turizma ostaju ograničeni. „Nemamo jedinstven informacioni sistem i to je nešto što me od početka mandata zanimalo… Trenutno smo u pregovorima sa našim partnerima iz EU da nam pomognu kako bismo krenuli u izradu sistema.“

Zakonodavni iskoraci i entitetska saradnja

Iako su zakoni u izradi već duže vrijeme, pomaci su ipak vidljivi. „Upravo je u fazi izrade Zakon o turizmu i Zakon o boravišnoj taksi na kojem rade i oni u Republici Srpskoj. Konsultujemo se oko zakona i dogovaramo se oko toga na koji način bi ovo tržište moglo biti jedinstveno… Trudimo se da se sastajemo i sa ministrima iz regije, na panelima, na konferencijama i to je važno za brendiranje BiH kao sigurne i poželjne destinacije.“

Decentralizacija turističkog razvoja

BiH ima nekoliko destinacija koje su već etablirane među turistima – Sarajevo, Mostar, Banja Luka Međugorje. No, ministrica Pozder ukazuje i na opasnosti od prekomjernog turizma: „Obaveza je držati pod kontrolom veliki broj turista, kao u Sarajevu. Kao i u vjerskom turizmu, obaveza je da se i Međugorje zaštiti od prekomjernog turizma.“

Rješenje vidi u ravnomjernijem razvoju: „Zadatak je da te iste turiste usmjerimo ka Jajcu, Travniku, planinama i rijekama… Ako ste u Mostaru, nije samo Međugorje naredna destinacija, imate Hutovo blato, Ljubuški, Široki Brijeg. Osmišljavanje paket aranžmana turističkih ponuda kako bi ih duže zadržali. Prosjek je da ostanu oko tri dana u BiH. To je nedovoljno da biste imali koristi od turizma.“

Podrška lokalnim zajednicama i zaštita prirodne baštine

Ministarstvo bilježi i konkretne pomake u zaštiti prirodnih područja: „U mandatu neke dvije godine uspjeli smo zaštititi Baru Staraču i Baru Tišinu u Posavskom kantonu… Pokrenuli smo zaštitu Prenja… potpisujem sporazume sa gradovima poput Ljubuškog, Mostara… Buna, Bunica, Livno, Kravice su prostori koje ćemo uskoro zaštititi.“

U kontekstu lokalnih inicijativa, izmjene zakona su već dale rezultate: „Donijeli smo izmjene i dopune Zakona o zaštiti prirode i olakšali da lokalne zajednice mogu da donose odluke na jednostavniji način o zaštiti nekog područja.“

Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder

Investicije i kapitalni projekti

Iako ministarstvo nema direktnu mogućnost finansiranja velikih projekata, stvara mehanizme za njihovu podršku: „Uveli smo Javni poziv koji se tiče kapitalnih projekata… Pomogli sanaciju stare tvrđave u Travniku, radili smo na projektu za Zemaljski muzej BiH… 14.6. otvaramo ljetnu sezonu u Neumu kada će biti otvorena šetnica Lungo Mare koju smo sufinansirali.“

Za privatni sektor postoji poseban model: „Razvojna banka uz podršku federalnog ministarstva okoliša i turizma ima projektnu aktivnost gdje bezkamatno kreditira zainteresirane u razvoj projekata u turizmu… Ministarstvo plaća kredit na kamatu i to je sigurno veliko i olakšavajuće.“

Iz vizije ministrice Nasihe Pozder jasno je da razvoj turizma u BiH traži sinergiju između očuvanja prirodnih resursa, ravnomjernog razvoja destinacija, zakonodavne reforme i bolje organizacije sistema. Ako se dosljedno provede najavljeno, BiH bi mogla postati primjer održivog turizma u regiji i šire.

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Osnovni sud u Bijeljini potvrdio je optužnicu protiv J.P. zbog nasilja nad nevjenčanom suprugom...

Tužna srca javljamo da nas je napustila Vesna Ljubez. Našoj sugrađanki neka je vječni...

Tužna srca javljamo da nas je napustila Arijana Začiragić Ljuca. Našoj Arijani neka je...

Bosna i Hercegovina, zemlja s bogatom tradicijom ručne izrade, zanata i običaja, danas se...

Iako ponekad možda ne izgleda tako, među nama još uvijek ima veoma dobrih i...

Kazne za kršenje Pravilnika o zabrani pušenja u Federaciji Bosne i Hercegovine počet će...