Monitoring i medijsko obrazovanje – jedini način borbe protiv govora mržnje

Podijeli članak:

prefix_Monitoring i medijsko obrazovanje – jedini način borbe protiv govora mržnje

Govor mržnje na društvenim mrežama i u medijima je sve češća pojava, čije posljedice mogu ugroziti čak i život, upozoravaju stručnjaci. Širenjem ove pojave podstiče se rasizam i religijska netolerancija, narušavaju zdravlje i život pojedinaca. Stoga je borba protiv ove pošasti među prioritetima i brojnih nevladinih organizacija, a prvi rezultati su već poznati.

Svako javno izražavanje koje potiče podjele, diskriminaciju, netoleranciju, promovira i širi mržnju i nasilje je govor mržnje. Mirela Biković je bila jedna od žrtava govora mržnje i zajedno sa svojim kolegama iz Resursnog centra istražuje koliko je to prisutno kod mladih, što čak dovodi i do samoubistava.

MIRELA BIKOVIĆ, Omladinski resursni centar Tuzla

“Najviše je izražen na društvenim mrežama. Na žalost, tu imamo i pozivanja na ubistvo, prijetnje razne, spominjanje uže i šire familije. Nažalost, to ide jako daleko.”

Sa tuzlanskog univerziteta navode da govor mržnje koriste političari u javnim nastupima, pojedinci, ali i mediji. Monitoring govora mržnje i medijsko obrazovanje publike su jedini načini borbe, navodi docentica Amela Delić Aščić.

AMELA DELIĆ AŠČIĆ, voditeljica Odsjeka za žurnalistiku na Filozofskom fakultetu u Tuzli

“Monitoring govora mržnje još nije rađen cjelovito u Bosni i Hercegovini, nismo imali neki holistički pristup tome, ali su prisutne inicijative da se taj monitoring uradi. Nakon toga možemo vidjeti gdje se i koliko pojavljuje govor mržnje, ko su najčešći akteri, ko su mete tog govora mržnje, na koji način se on ispoljava i onda zaista možemo nešto u vezi s tim i uraditi.“

Zabrana govora mržnje u Bosni i Hercegovini nije potpuno usklađena sa međunarodnim standardima. Stoga i Forum građana realizuje projekat, zajedno sa partnerima iz Banja Luke i Mostara, tokom kojeg su od avgusta prošle godine do raspisivanja ovodišnjih izbora analizirali 21 medij u zemlji, a nastavljaju monitoring.

DANIJEL STJEPANOVIĆ, koordinator u Forumu građana Tuzle

“Postoji jako veliki broj izjava koje pozivaju na nasilje – 22 slučaja, koje sadrže uvredljive riječi – čak u 99 slučajeva ili koji koriste zapaljiv govor – u 108 slučajeva. Takođe, tu dolazi do targetiranja pojedinaca u 40 slučajeva ili targetiranje jedne grupe, koja ima čak 99 slučajeva.”

Govor mržnje narušava društvene vrijednosti, produbljuje podjele, diskriminaciju i nasilje, ima nesagledive posljedice. Osim sankcija, ključ uspješne borbe je i u samim građanima i njihovoj svijesti.

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine sutra igra susret protiv Mađarske, a povodom toga javnosti...

Na tržište Bosne i Hercegovine isporučen je smrznuti špinat porijeklom iz Belgije, koji sadrži...

U prostorijama Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine održana je press konferencija pred duel A...

Cijela priča još nije dobila sudski epilog, a iz nepoznatih razloga slučaj još nije...

Nakon što se u medijima pojavio videosnimak na kojem je prikazano kako muzičar Adis...

Kada je reprezentacija Bosne i Hercegovine sinoć ugostila Njemačku, Sergej Barbarez se nalazio pred...