Međunarodni dan žena: Simbol borbe za ravnopravnost i jednakost

Podijeli članak:

jajce-online_Šta je nama 8. mart i zašto je taj datum važan?

Međunarodni dan žena, koji se svake godine obilježava 8. marta, ima duboko ukorijenjenu istoriju koja se proteže kroz više od jednog stoljeća. Ovaj dan nije samo prilika za izražavanje poštovanja i ljubavi prema ženama, već i podsjetnik na dugu i tešku borbu za ravnopravnost, prava i dostojanstvo.

Ideja obilježavanja Međunarodnog dana žena prvi put se pojavila početkom 20. vijeka, u doba ubrzane industrijalizacije i ekonomske ekspanzije, kada su radni uvjeti bili izuzetno teški, posebno za žene.

Jedan od ključnih događaja koji su oblikovali ovu borbu bio je požar u fabrici Triangle Shirtwaist u New Yorku 1911. godine, u kojem je stradalo više od 140 radnica, što je ukazalo na teške uvjete rada i nedostatak sigurnosnih mjera. Još ranije, 8. marta 1857. godine, radnice u tekstilnoj industriji su u New Yorku organizovale proteste tražeći bolje plate i radne uvjete. Njihov glas bio je utišan represijom, ali je taj trenutak postao temeljem za daljnje organiziranje ženskih sindikata i radničkih pokreta.

Godine 1908, 15.000 žena marširalo je ulicama New Yorka zahtijevajući kraće radno vrijeme, bolje plate i pravo glasa. Dvije godine kasnije, na Međunarodnoj ženskoj konferenciji u Kopenhagenu, njemačka socijalistkinja Clara Zetkin predložila je ustanovljenje Međunarodnog dana žena, što je prihvaćeno i već 1911. godine obilježeno u više evropskih zemalja.

Tokom Prvog svjetskog rata, žene su nastavile proteste, tražeći ne samo radna, već i politička prava. Posebno značajne bile su demonstracije u Rusiji 1917. godine, koje su predstavljale prvi korak ka Oktobarskoj revoluciji.

Nakon dolaska boljševika na vlast, Aleksandra Kolontaj, istaknuta feministica i revolucionarka, uvjerila je Lenjina da 8. mart postane državni praznik u Sovjetskom Savezu. Iako je u komunističkim državama kasnije ovaj praznik izgubio svoj revolucionarni karakter, postao je simbol priznavanja doprinosa žena društvu, slično Danu majki ili Valentinovu na Zapadu.

Međunarodni dan žena danas je državni praznik u mnogim zemljama, poput Rusije, Bjelorusije, Ukrajine, Kazahstana, Moldavije i Tadžikistana, gdje se obilježava cvijećem i poklonima. U zapadnim zemljama, praznik je bio potisnut tokom 1930-ih zbog povezanosti s komunizmom, ali je 1960-ih ponovo oživio zahvaljujući feministkičkom pokretu. Ujedinjene nacije su 1975. godinu proglasile Međunarodnom godinom žena i zvanično počele obilježavati 8. mart kao globalni dan borbe za prava žena.

Iako su žene u mnogim dijelovima svijeta izborile pravo glasa, pristup obrazovanju i bolje radne uvjete, izazovi i dalje postoje. Nejednaka plata za isti rad, nedovoljna zastupljenost u političkim i rukovodećim pozicijama, te nasilje nad ženama ostaju goruća pitanja.

U Bosni i Hercegovini, tradicionalni društveni obrasci još uvijek otežavaju postizanje stvarne ravnopravnosti. Iako postoje zakoni koji garantuju jednakost, njihova primjena često izostaje. Položaj žena u bh. politici i ekonomiji i dalje je daleko od požljnog, a mnoge organizacije i inicijative rade na tome da se situacija poboljša.

Međunarodni dan žena nije samo dan za poklone i čestitke, već prilika da se podsjetimo na dugu borbu za jednakost i prava. To je dan kada se treba osvrnuti na postignute uspjehe, ali i ukazati na prepreke koje su i dalje prisutne. Borba za prava žena nije završena, već je proces koji zahtijeva kontinuirani angažman cijelog društva.

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Vođa narkokartela “Tito i Dino” Edin Gačanin uhapšen u Dubaiju prošlog mjeseca. Protiv njega...

U cilju što kvalitetnije promocije historijskih činjenica vezanih za Srednjovjekovnu Bosnu, Udruženje “Mapa kulture”...

Mještani naselja Skela, koje pripada Mjesnoj zajednici Kuprešani u Općini Jajce, već dugo vremena...

U Palati Republike Srpske u Banjoj Luci danas je održan sastanak najvišeg rukovodstva entiteta...

Nezaboravni interpretator sevdalinki Himzo Polovina rođen je prije 98 godina 11. marta u Mostaru,...

Iva Milićević, stanovnica Poklečana i vlasnica imanja na tom području, zajedno s ostatkom sumještana uputila je...