Danas je Međunarodni dan ljudske solidarnosti. Dan koji nas podsjeća na temeljnu ljudsku vrijednost – zajedništvo. Solidarnost nije samo osjećaj empatije prema drugima; ona zahtijeva akciju. To je svijest da su naši životi međusobno povezani i da je napredak društva moguć samo kada zajedno radimo na rješavanju problema kao što su siromaštvo, nejednakost, diskriminacija i klimatske promjene. Provjerili smo, koliko su građani Bosne i Hercegovine solidarni i spremni pomoći jedni drugima u nevolji.
Pomoći svaki dan, pa makar i sitnicom je način na koji se solidarnost i ostvaruje u svakodnevnom životu. Kroz pomoć bližnjima, volontiranje i podržavanje pravednih politika. To potvrđuju i građani koji su spremni pomoći u skladu sa mogućnostima.
Kada kažemo solidarnost, ne možemo a da ne pomislimo na Udruženje Pomozi.ba, koje je produžena ruka građana koji su solidarni, spremni pomoći.
JASMIN LIGATA, projek mendžer u Udruženju Pomozi.ba
Da nema solidarnosti građana BiH, Udruženje Pomozi.ba vjerovatno ne bi ni postojalo. Ogroman broj ljudi iz BiH na dnevnom nivou pomaže građane koji su u potrebi kroz Udruženje pomozi ba. pod građane bih mislimo i na one koji su rasuti po cijelom svijetu.
Sociolozi tvrde da su najviše solidarni i da najviše pomažu oni koji najmanje imaju.
Vladimir Vasić, sociolog
I mislim da mi u Bosni i Hercegovini imamo te velike kapacitete duhovnosti velike kapacitete te ljudskosti, na kraju krajeva i onda nam ništa ne znači da damo i ono materijalno malo što imamo. to se pokazalo na primjeru katastofalnih zemljotresa u turskoj kad smo pomagali ljudima koje ne znamo, sa kojima nismo nešto povezani. Al evo pokazalo se kad su bile poplave u Doboju, semberiji i nažalost i evo primjer kada su bile nesreće u Jablanici.
Solidarnost je snaga koja gradi mostove među ljudima, podstiče promjene i daje nadu za bolju budućnost. Srećom, sudeći po riječima naših sagovornika Solidarnosti u Bosni i Hercegovini ne manjka, čak naprotiv. Što znači, ima nade za bolju budućnost.