Dječak (14) teško je povrijeđen kada ga je vršnjak izbo nožem po vratu u četvrtak u mjestu Brdo kod Mrkonjić Grada
Maloljetni napadač je odmah uhapšen, a događaj je okarakterisan kao pokušaj ubistva.
-Maloljetnik je sve isplanirao, odveo je četrnaestogodišnjeg drugara do šume i tu ga izbo najmanje 10 puta po vratu i ostavio. Pravo je čudo da je dječak preživio – otkrio je izvor Srpskainfo.
Kako su naveli iz UKC Republike Srpske, dječak je primljen u Kliniku za dječiju hirurgiju.
Pročitajte još
-Ubodne i sjekotinske rane u predjelu prednje strane vrata su hirurški zbrinute. Pacijent je za sada stabilnog zdravstvenog stanja i van životne opasnosti – kažu iz UKC i dodaju da povrijeđeni dječak ostaje na daljem bolničkom liječenju i praćenju u ovoj Klinici.
Iz PU Mrkonjić Grad su naveli da im je juče u 15.20 prijavljen događaj u kojem su učestvovala dva maloljetnika u mjestu Brdo, a izlaskom na lice mjesta potvrđeni su navodi ove prijave.
Maloljetni napadač predat je u nadležnost Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka koje vodi ovu istragu, a prema nezvaničnim saznanjima dječaci se druže godinama.
Ono što zabrinjava, jeste činjenica i da maloljetnici postaju sve svirepiji i bez trunke empatije, pa tako svakodnevno možemo pročitati vijesti o vršnjačkom nasilju i napadima u kojima učestvuju upravo oni.
Srbiju, ali i region je prije nekoliko dana potresao i slučaj brutalnog premlaćivanja maloljetnika (17) iz Leskovca koji je od zadobijenih povreda preminuo u bolnici u tom gradu uprkos naporima ljekara da mu spasu život.
Zločin je počinio osumnjičeni N. A. (18), njegov nekadašnji drug iz razreda koji se nalazi u pritvoru i stavlja mu se na teret da je počinio krivično djelo ubistvo. Kako su pisali srbijanski mediji, iz za sada nepoznatog razloga, N. A. je prvo rukama udarao žrtvu, a kada je pao na zemlju nastavio je da bude nasilan prema njemu tako što ga je bezdušno šutirao nogama po cijelom tijelu.
“Još u najranijoj dobi treba raditi sa djecom”
Psiholog iz Banjaluke, Aleksandar Milić, smatra da bi se sa djecom trebalo raditi od najranije dobi.
-Ne radi se dovoljno sa djecom onako kako bi se trebalo raditi. Potrebna je, prvenstveno, primarna prevencija. Još u najranijoj dobi potrebno je razvijati dobre odnose među djecom u školi. Bilo kakva agresivnost ili neprimjeren postupak vršnjaka ne treba zanemarivati ili ignorisati.
Nastavnici se ne uključuju dovoljno. Nekada se i iz strogosti i discipline rađa agresivnost kod djece. Dakle, njihova agresivnost se nekada razvija i u tim strogim represivnim mjerama. S druge strane, ne vrijedi ni ići sistemom nereagovanja ili nevaspitanja – priča Milić za Srpskainfo.
Milić smatra da je potrebno raditi vaspitne programe kako bi se spriječile veće tragedije.
-Sa djecom treba raditi radionice, gdje trebaju razvijati međusobne odnose, da ne bi došlo do razvoja sukoba i najagresivnijeg ponašanja. Nije dovoljno pregledati djecu imaju li noževe ili neko drugo sredstvo za povređivanje, jer se time privlači pažnja. Sa mog aspekta, u školama prvenstveno dominiraju dobri odnosi, ali imamo i učenike koji su problematični i koje treba uočavati na vrijeme, te ostvariti pojačan spontani vaspitni rad sa takvom djecom, i od strane razrednog starješine, i od strane stručnih službi za zdravo odrastanje i međusobni kontakt – poručuje Milić.
(Srpskainfo) Foto: iStock