Lijek koji spašava živote u FBiH 250.000 maraka, a besplatan u RS-u

Podijeli članak:

Za djecu oboljelu od cistične fibroze u FBiH lijek koji bi im produžio životni vijek još uvijek je nedostupan. Roditeljima ruke vezane, jer niko ne može izdvojiti 250 hiljada eura, koliko košta jedna godišnja terapija Kaftrio lijekom. Isti lijek, oboljeli u Republici Srpskoj dobijaju besplatno. Dok nadležni šute ili traže opravdanja zbog nepronalaska rješenja, roditelji najavljuju proteste i otvoreno pitaju odgovorne: Dozvoljavate li da dišu naša djeca

Svaki dan je korak bliže smrti, riječi su roditelja djece oboljele od cistične fibroze. Za Kaftrio nemaju novca, a zamjena ne postoji. Postoje lijekovi koji održavaju organizam u funkciji, ali bolest napreduje iz dana u dan. Očajni roditelji više nemaju riječi utjehe.

“Lijek bi mu produžio životni vijek. Djeci kojoj je prognoziran životni vijek do 18 godina, produžio bi se na 30-40. Mogla bih kad mi kaže šta će biti kad poraste, da mu kažem to sine uspjećeš. Konstantno mi postavlja pitanje mama jel lijek odobren, hoćemo li prestati se inhalirati, a ja šutim, biće sine ako Bog da, ne znam šta djetetu da kažem”, priča Senaida Kenović Hogić, majka iz Srebrenik.

A nemaju im mnogo toga novog ni reći. Ministar zdravstva ne odgovara na upite, niti se obraćao poslije sjednice Federalne vlade, ali su prisutni rekli da je bilo pomena o ovoj temi.

“Razmotrili smo informaciju. Ministar zdravstva nakon što je obavio razgovor kazao je informacije. U narednom periodu imat ćemo više detalja o zaključku”, kaže federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić.

Porazno je što nadležni znaju da djeca umiru, ali problem se ne rješava, saglasni su roditelji. Teško je živjeti sa saznanjem da lijek postoji svugdje, osim u ovom entitetu, jer samo nekoliko kilometara dalje, u Republici Srpskoj Kaftrio je besplatan.

“Nama je lijek dao nadu za neki duži i normalniji život, jer nismo imali punoljetnih pacijenata, tek u zadnjih par godina, jer su umirali premladi. Nadamo se da će im to produžiti životni vijek, svih 15 pacijenata koji su uključeni, svi su bolje, svi su dobro“, priča Biljana Kotur iz Udruženja za cističnu fibrozu Republike Srpske.

U potrazi za lijekom mnogi su već spakovali kofere i napustili ovu državu. Drugi su i dalje uporni i nadaju se da će uspjeti u svojoj borbi. Ali od nadležnih, ponovo slušaju opravdanja, Vlada je nedavno formirana i lijek nije registrovan u BiH.

“To zaista nije naš problem. Ni proizvođač na početku nije želio da priča sa entitetima, jer se isključivo priča na nacionalnom nivou, pa je evo pristao da u BiH priča na entitetima. Ali čekati registraciju lijeka i te administrativne stvari, stvarno nema smisla, radi se o lijeku koji se mora upotrebljavati od 6. godine života. Kako vrijeme prolazi, naša djeca gube bitku sa životom, gube bitku sa vremenom”, ističe Elvira Muhić, predsjednica Udruženja za cističnu fibrozu u BiH.

Na zatvorena vrata i ćutanje nadležnih, roditelji djece oboljele od cistične fibroze odgovoriće protestima 22. juna ispred zgrade federalnog ministarstva zdravstva. Jer, izgovora je previše, a dana za njihovu djece sve manje.

 

 

(N1)

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

“Bahata vožnja vozila pod pratnjom”, “Službena vozila preticala kolonu automobila”, samo su neki od...

Oružane snage Bosne i Hercegovine potpuno su spremne da pomognu stanovništvu područja ugroženih poplavama,...

Povodom stravičnih poplava u BiH zanimljiv komentar na Facebooku napisao je popularni bh. meteorolog...

Službe sa čamcima prešle su do Jablanice i radi se na spašavanju ljudi. Poslan...

Prema fotografiji zabilježenoj kod Komadinovog vrela, jasno je vidljivo da je cesta potpuno nestala...

Udruženje Pomozi.ba otvorilo je humanitarni broj za unesrećene u poplavama u našoj zemlji. Pozivom...