Korupcija predstavlja glavnu prepreku stranim investicijama u Bosni i Hercegovini. Iako smo otvoreni prema stranim investicijama, investitori se suočavaju i sa komplikovаnim zakonodavstvom i strukturom vlasti. Navedeno je to u izvještaju State Departementa o Investicionoj klimi u BiH. Iako ima sve preduvjete za mnogo više investicija, BiH kao da sama sebi odmaže.
Bosna i Hercegovina je otvorena za strana ulaganja. Ipak, da bi do toga došlo investitori moraju da prevaziđu značajne izazove poput endemske korupcije. Problem su i netransparentne poslovne procedure, nedovoljna zaštita imovinskih prava i slabo sudstvo koje je pod uticajem etnonacionalističkih partija. Upozorio je State Department.
“BiH ima relativno nizak nivo direktnih stranih investicija (SDI). Rascjepkana vlada u BiH nema ni kapacitet ni političku volju da se posveti pružanju adekvatnih podsticaja ili dobrog okruženja za investitore. Složene institucionalne, političke i teritorijalne strukture BiH komplikuju ekonomsku klimu zemlje i odvraćaju strane investitore.”
Pročitajte još
S druge strane podaci Centralne banke BiH prikazuju nešto drugačiju sliku. U prošloj godini bilježimo najviši iznos direktnih stranih investicija – 1,44 milijarde KM. Najviše ulažu Velika Britanija, Austrija, Njemačka i Srbija.
JASMINA PENAVA, Agencija za unapređenje stranih investicija
“Generalno, mi nismo zadovoljni dinamikom usvajanja tih mjera koje mi predlažemo za unapređenje investicijskog prostora, s obzirom na visoku stopu nezaposlenosti i s obzirom na ekonomsku nerazvijenost naše zemlje.”
Stranim investitorima BiH je privlačna zbog geografskog položaja, i dalje niske cijene energije, solidne infrastrukture i jeftine radne snage.
EDIN DACIĆ, Savjet stranih investitora Privredne komore RS
“Recimo obrazovanje, kao jedan primjer gdje može mnogo više da se uradi, u smislu da se poveća atraktivnost kroz reformu obrazovanja u pravcu dualnog obrazovanja, po nekoj šemi kao što ima Švajcarska, Njemačka, Austrija ili kao što Srbija već prilično uspješno uvodi.”
Koristmo dio potencijala. Mišljenje analitičara da je neophodno smanjiti politički, pravni i ekonomski rizik. Ukinuti i nepotrebne barijere za poslovanje.
ALEKSANDAR LjUBOJA, ekonomski analitičar
“Mi nismo spremni na brze promjene u zakonodavstvu. Čak nismo spremni ni da prihvatimo da su se te promjene desile. Uzeću samo jedan primjer Zakon o pragu za PDV-a.”
Od 1995. godine u BiH stiglo je više od 16 milijardi maraka direktnih stranih investicija. Brojka jeste visoka ukoliko zaboravimo da je riječ od periodu od 28 godina.