Koliko za kvadrat stana treba raditi u Sarajevu, a koliko u Zagrebu, Beču, Ljubljani…?

Podijeli članak:

Posljednjih nekoliko godina cijene nekretnina u većini europskih gradova rasle su brže od plaća pa je građanima stambeni prostor sve nedostupniji. Tportal je provjerio koliko zaposleni s prosječnom plaćom u Hrvatskoj, ali i BiH i grugim zemljama iz okruženja treba raditi da bi si priuštio stambeni kvadrat.

Indeks priuštivosti pokazuje koliko je građanima dostupna kupnja stambene nekretnine. On predstavlja omjer prosječne cijene kvadratnog metra stana i prosječne godišnje plaće po zaposlenom.

Visoka vrijednost indeksa ukazuje na nisku priuštivost kupnje i obrnuto. Primjerice, ako je vrijednost indeksa 20, to znači da kupac treba izdvojiti 20 posto godišnjeg neto dohotka za kupnju kvadratnog metra stambenog prostora, piše tportal.

Prema istraživanju Ekonomskog instituta, indeks priuštivosti u velikim hrvatskim gradovima u 2021. kretao se od 7,9 u Sisku do 31,6 u Dubrovniku, a za Zagreb je iznosio 14,8.

Pregled po gradovima

U analizi je uspoređena priuštivost stanova u glavnim gradovima 12 zemalja u našem širem okruženju, a na temelju podataka iz globalne baze Numbeo. Za izračun je uzeta cijena kvadratnog metra dvosobnog stana u širem centru i prosječna neto plaću u navedenim gradovima.

Rezultati pokazuju da je zbog visokih cijena nekretnina u svim promatranim gradovima priuštivost stambenog prostora za građane s prosječnim plaćama razmjerno niska. Kupnja stana najdostupnija je građanima Varšave i Berlina (indeks 16,2), a do njega najteže mogu doći građani Praga (indeks 24,3).

Pritom razina plaća nije odlučujući faktor priuštivosti, s obzirom na to da su cijene nekretnina u gradovima s visokim plaćama osjetno više nego u gradovima s niskim plaćama.

Tako primjerice stanovnik Ljubljane za kvadratni metar stana treba izdvojiti 2,41 plaću, a stanovnik Podgorice manje od dvije plaće.

Građani hrvatske metropole nalaze se negdje u sredini ljestvice. S indeksom priuštivosti 18,5, za kvadrat stana trebaju izdvojiti 2,22 mjesečne plaće, odnosno 18,5 posto godišnje plaće, približno jednako kao i građani Sarajeva i Budimpešte.

Uz već spomenute Varšavu i Berlin, u kojima za kvadrat stana treba izdvojiti 16,2 posto godišnje plaće, dostupnije stanove u odnosu na Zagreb imaju građani Beča (16,6%), Rima (16,7%) i Podgorice (16,3%).

Osim spomenutog Praga, u kojem za kvadrat stana treba izdvojiti 24,3 posto godišnje plaće, manje priuštive stanove od Zagrepčana imaju stanovnici Ljubljane (20,1%), Beograda (24,1%), Skopja (20,8%) i Budimpešte (19,3%), piše tportal.

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, usvojio je u četvrtak Zakon o Južnoj...

Posao u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske svojom voljom je tokom ove godine napustilo...

Predsjednik Ruande Paul Kagame službeno je potvrdio kandidaturu ove zemlje za domaćinstvo utrke Formule...

Porast upisanih studenata od 19% u odnosu na prethodnu akademsku godinu, od kojih je...

Elektroprivreda BiH će ove godine imati gubitak od 21,2 miliona KM. Riječ je o...

Pritisci na novinare sve su češći, navode iz Udruženja Bh novinari. Iako je Krivični...