Koliko košta mentalno zdravlje: Psihoterapijske usluge variraju od 50 pa do 100 i više KM

Podijeli članak:

prefix_Koliko košta mentalno zdravlje: Psihoterapijske usluge variraju od 50 pa do 100 i više KM
Dok u Bosni i Hercegovini raste svijest o važnosti očuvanja mentalnog zdravlja i potrebi za stručnom pomoći, i dalje postoje brojni izazovi za građane, poput pristupačnosti psiholozima i cijena seansi.

U manjim bh. gradovima radi po jedan psiholog u domovima zdravlja, dok u nekima nijedan. S druge strane, Sarajevo se suočava s nedostatkom psihologa; liste čekanja su sve duže, a raste interes za psiholozima u privatnom sektoru.

U centrima za mentalno zdravlje JU Doma zdravlja KS trenutno radi 16 psihologa, dok je prema postojećoj sistematizaciji potrebno njih 22. To može biti razlog dužeg čekanja na termin. U narednom periodu bit će zaposlen još jedan psiholog u okviru projekta Zavoda za zapošljavanje KS. Menadžment JU Doma zdravlja KS učinit će sve što je moguće, u skladu s postojećim kapacitetima i tržištem rada, kako bi centri za mentalno zdravlje pružali kontinuiranu i pravovremenu uslugu, rečeno je iz JU Dom zdravlja KS.

Zbog manjka psihologa u javnim ustanovama građani sve češće traže pomoć u privatnom sektoru, gdje se prosječna cijena seanse kreće između 50 i 100 KM, zavisno od specijalizacije terapeuta, stručnosti i tipa terapije.

Platforma za online psihološko savjetovanje Psihotron nudi cijene od 70 do 117 KM po satu, u zavisnosti od psihoterapeuta.

Psiholog Marko Romić iz Mostara rekao je da cijene seansi u tom gradu dosežu i do 100 KM. U Mostaru postoje dva centra za mentalno zdravlje, i broj psihologa je dovoljan. Romić je objasnio da se cijene razlikuju u zavisnosti od tipa tretmana, od kratkih savjetovanja do opsežnijih psiholoških testiranja. Psihoterapijske usluge mogu uključivati individualnu ili grupnu terapiju, ovisno o problemima i kapacitetima osoba koje dolaze na terapiju. Tako se cijene kreću između 50 i 100 KM.

Građani se najviše obraćaju psiholozima zbog anksioznosti, depresije i fobija, a tretmani mogu trajati od tri do pet seansi, dok neki traju i više od 20. Romić ističe da psihoterapija zahtijeva pridržavanje određenih postupaka koji se uče tokom terapije.

U Mostaru se na termin kod psihologa u prosjeku čeka do sedam dana.

Psihologinja Emina Kučuk komentirala je da, kao i u svakoj djelatnosti, onaj ko pruža uslugu ima pravo da kreira cijenu, smatrajući da cijena ne mora biti odraz kvaliteta. Prema njenom mišljenju, cijene bi se trebale prilagoditi. Na pitanje da li bi usluge psihologa trebale biti besplatne, Kučuk je istakla da je problem mentalnog zdravlja složen u BiH. Postoji projekt mentalnog zdravlja i centri za mentalno zdravlje, gdje psiholozi i psihijatri pružaju besplatne usluge, ali nije poznato koliko su korisnici zadovoljni tim uslugama. Smatra da je potrebno više fokusirati se na finansiranje ovih usluga, s obzirom na veliku potražnju, ali dodaje da država ne može pokriti sve troškove.

 

 

(Faktor.ba)

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Opsada Sarajeva nije bila samo borba za fizičko preživljavanje već i za očuvanje duha...

Centralni registar hartija od vrijednosti (CRHOV) Republike Srpske pokrenuo je prinudnu naplatu u Garantnom...

Ministarstvo finansija Republike Srpske objavilo je prijedlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o...

Dionica Buna – Počitelj duga 7,2 km u potpunosti je izgrađena još prije tri...

Ukoliko Vlada Federacije BiH ne izmijeni Zakon o doprinosima, obrtnici će se u 2025....

Na zelenim pijacama u Federaciji BiH u oktobru je prodato poljoprivrednih proizvoda u vrijednosti...