Javni sektor u Republici Srpskoj (RS) od aprila dobija povećanje plata za 10 odsto, dok policija dobija i dodatnu naknadu koja će iznositi 30 odsto osnovne plate, potvrđeno je iz Vlade Republike Srpske.
Vlada je danas, na 17. posebnoj sjednici u Banjaluci, utvrdila set zakona koji se odnose na povećanje plata u javnom sektoru. Povećanje bi, prema ranijim najavama, moglo da stupi na snagu od 1. aprila.
Vlada Republike Srpske utvrdila je više prijedloga zakona o platama zaposlenih u RS, po hitnom postupku.
Rast primanja mogu da očekuju:
Pročitajte još
– Zaposleni u Ministarstvu unutrašnjih poslova;
– Zaposleni u javnim službama;
– Zaposleni u javnim ustanovama u oblasti zdravstva;
– Zaposleni u oblasti kulture;
– Zaposleni u osnovnim i srednjim školama i đačkim domovima u RS;
– Zaposleni u oblasti visokog obrazovanja i studentskog standarda RS;
– Zaposleni u institucijama pravosuđa RS;
– Zaposleni u organima uprave RS.
“Platni koeficijenti se u skladu s odredbama zakona uvećavaju u procentu od 10 odsto za sve zaposlene u navedenim oblastima”, naveli su iz Vlade RS u saopštenju.
Osim toga, policijskim službenicima Ministarstva unutrašnjih poslova se Zakonom o platama zaposlenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske, po hitnom postupku utvrđuje pravo na naknadu za težinu, prirodu posla i posebne uslove rada u visini od 30 odsto od osnovne plate.
“Predmetna naknada se uvodi s obzirom na obavezu policijskih službenika da rade u posebnim uslovima kada su takvi uslovi neophodni za izvršenje poslova i zadataka Ministarstva unutrašnjih poslova”, dodaju iz Vlade.
Donošenje ovih zakona, ističu, predstavlja jednu od mjera Vlade koje doprinose privrednom rastu i povećanju plata radnika, kao i poboljšanju ekonomsko-socijalnog položaja zaposlenih u navedenim oblastima.
Podsjećamo, u januaru ove godine predsjednik RS Milorad Dodik najavio je povećanje plata budžetskim korisnicima.
“Policajac koji sada ima platu 1.600 KM, imaće 2.300 KM”, naveo je Dodik tada i dodao da će za to biti neophodno da se obezbijedi 58 miliona KM.
“Za obrazovanje će trebati 65 miliona KM, za javnu upravu 17,6 miliona KM, u zdravstvu 53 miliona KM”, precizirao je Dodik.
Najniža plata u Republici Srpskoj iznosi bruto 1.344,26 KM, odnosno neto 900 KM. Najniža plata za poslove za čije obavljanje se zahtijeva najmanje stečeno srednje obrazovanje u trajanju od tri godine je neto 950 KM.
Najniža plata za poslove za čije obavljanje se zahtijeva najmanje stečeno srednje obrazovanje u trajanju od četiri godine iznosi neto 1.000 KM, a za poslove za čije obavljanje se zahtijeva najmanje stečeno više obrazovanje iznosi neto 1.300 KM.
Odluka o najnižoj plati u Republici Srpskoj se primjenjuje na obračun plata od 1. januara 2025. godine.
(bloombergadria.com)