Približava se rok kada bi Autoceste Federacije BiH trebale izabrati izvođača radova na izgradnji tunela Prenj, koji je najavljen ranije kao ključni projekt na koridoru 5c koji će povezati BiH kako sa regijom tako i sa EU, te će biti poveznica Budimpešte sa lukom Ploče.
Izgradnja će trajati nekoliko godina, dok je planirani rok za izgradnju koridora 5c august 2030. Rok za izbor izvođača radova određen je decembar ove godine, ali u Autocestama FBiH naglašavaju da su navedeni podaci podložni promjeni ovisno o toku evaluacije i brzine odgovora kreditora i ponuđača ili eventualnih dodatnih zahtjeva od ponuđača u evaluacijskom procesu. Podsjećamo, tenderska procedura za izbor izvođača radova na tunelu Prenj počela je u septembru 2022., a još nije završena.
Dvije firme otpale
Za izgradnju tunela Prenj prijavilo se osam kompanija, od kojih su dvije odmah eliminirane jer nisu ispunjavale uslove, dok su ostale poslane na odobrenje Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD).
U užem izboru su kompanije: „Cengiz Insaat Sanayi Ve Ticaret“, „Makyol Insaat Sanayi Turizm Ve Ticaret A.S.“ te konzorcij „DL Limak Joint Adventure“. Ko je dobio posao znat će se nakon što EBRD dostavi izvještaj. Kako su ranije izjavili u Autocestama Federacije BiH ovo je najskuplji projekt na kompletnom autoputu, čija vrijednost je procijenjena na blizu milijardu i 100 miliona KM. Kada je o finansijskoj konstrukciji riječ, za izgradnju su obezbijeđena bespovratna sredstva Evropske unije i krediti Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).
Pročitajte još
Cijela dionica autoputa Ovčari – tunel Prenj – Mostar Sjever bit će duža od 10 kilometara, dok će dužina desne tunelske cijevi biti 10.165 metara, dok će lijeva biti pet metara kraća.
Kompleksan graditeljski poduhvat
Zanimljivo je kako će Prenj biti najveći tunel u BiH, deveti u Evropi,a 30. na svijetu. Gradit će se u skladu sa sigurnosnim standardima propisanih Direktivom EU, odnosno s većim profilom i pregradama. Najveći izazovi u gradnji bi mogli biti, što su priznali i u Autocestama FBiH stvarni uslovi geološke sredine u kojoj se probija tunel. Tunel,za koji se već sada smatra kako će biti jedan od najkompleksnijih graditeljskih poduhvata u historiji BiH, će se graditi prema FIDIC standardima, što uključuje detaljnu ekološku i svu drugu potrebnu dokumentaciju. Također, prema projektnoj dokumentaciji, istovremeno će se raditi dvije tunelske cijevi sa po dvije trake, u kojima će se saobraćaj odvijati jednosmjerno za svaki pravac.
Izgradnjom tunela za 31 kilometar će se smanjiti dužina puta između Sarajeva i Mostara, a samim time i vrijeme, te će se na jug zemlje stizati za manje od jednog sata.
(Forbes BiH)