Ključ među prvima u recikliranju u BiH

Podijeli članak:

jajce-online_Ključ među prvima u recikliranju u BiH

Razvijena ekološka svijest građana Ključa doprinijela je pozicioniranju ovog mjesta u sami vrh gradova/općina Federacije BiH koji recikliraju prikupljeni otpad.

U Ključu djeluje da se sve reciklira a ima tek 4860 korisnika komunalnih usluga. Prvi korak ka reciklaži ambalažnog otpada je sortiranje, za što su građanima dodijeljene žute kante.

Muamer EGRLIĆ, direktor komunalnog preduzeća “RAD” Ključ

“Mi smo uspjeli da od 2014 do 2024 godine podijeliti 2045 žutih kanti i uključiti sve građane koji žive i noće u Ključu u selekciju otpada. Također smo uspjeli uključiti ugostiteljske objekte gdje smo podijelili 69 zelenih kanti za izdvajanje stakla. U našem gradu imamo 21 eko-otok u svim tim eko-otocima imamo naravno kontejnere koji su za miješani komunalni otpad, ali isto tako i za selekciju otpada, posebno papir, karton, plastika, staklo i sve ostalo što se selektira.”

Na ovaj način je prikupljeno 150 tona sortiranog otpada i predato ovlaštenom operatoru sistema za zbrinjavanje i upravljanje ambalažnim otpadom Ekopak, na dalju reciklažu.

Amela HRBAT, direktorica Ekopak-a

“Ekopak ima obavezu da svake godine prikupi i pripremi za reciklažu propisane količine ambalažnog otpada i to svih vrsta od plastike, papira, metala, stakla, drveta do ambalaže opasnih materija. U prošloj godini bili smo otprilike na 20 hiljada tona ambalažnog otpada. Ovih 150 tona iz Ključa koje smo preuzeli je samo jedan mali dio.”

S obzirom na trend sortiranja ambalažnog otpada u izgradnji je novo reciklažno dvorište koje će biti i veće površine. Komunalno preduzeće Rad broji svega 15 radnika, a u posljednje vrijeme intezivirana su ulaganja u njegovu infrastrukturu.

Muamer EGRLIĆ, direktor komunalnog preduzeća “RAD” Ključ

“Vlada FBiH je u prošloj godini nama obezbijedila znatna sredstva za finansiranje reciklažnog dvorišta, a isto tako Vlada USK preko Ministarstva građenja učestvuje iz ekoloških naknada kod nabavke naših vozila itd. Ove godine nam je općina Ključ iz budžeta obezbijedila 50.000 KM a to je za održivost selektiranja otpada.”

Otpad koji ne ide u sistem Ekopaka završi na deponiji. Oko deponije je postavljena ograda i video nadzor, zabranjen je pristup neovlaštenima i nastoje se osigurati strogo kontrolisani uslovi.

Muamer EGRLIĆ, direktor komunalnog poduzeća “RAD” Ključ

“Vijek deponije je vjerovatno po mojoj procjeni do 10 godina, ali ako budemo radili selekciju otpada, selektirali otpad i izdvajali od 150-200 tona godišnje mi ćemo vijek deponije sigurno produžiti.”

Dodatni problem za komunalnu privredu je odluka o minimalnoj plati zbog čega je moguće povećanje cijena komunalnih usluga u lokalnim zajednicama. Iz preduzeća Rad nastojat će pronaći rješenje da građani Ključa koji uredno odlažu i selektiraju otpad ne dobiju veće račune za ovu uslugu.

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Medicinski tim Opće bolnice “Prim. dr. Abdulah Nakaš” Sarajevo uradio je, u toj zdravstvenoj...

Posljednjih nekoliko godina takmičari Karate kluba Okinawa iz Sarajeva bilježe sjajne rezultate na međunarodnoj...

Veterane 63. padobranske brigade, koji su danas krenuli na protest u Beogradu od Hemijskog...

Povodom historijskih protesta u Beogradu danas se oglasio i Novak Đoković, čiju su objavu...

Studenti u blokadi saopćili su da su iz pravca Pionirskog parka u Beogradu bačene...

Šta fine linije, odnosno bore, na vašem licu govore o zdravlju? Pa, zapravo veoma...