Kazne od 2.000 do 5.000 KM za kršenje zabrane pušenja: Primjena počinje 13.6.

Podijeli članak:

jajce-online_Kazne od 2.000 do 5.000 KM za kršenje zabrane pušenja: Primjena počinje 13.6.

Od 28. maja 2024. godine u Federaciji Bosne i Hercegovine počela je primjena kaznenih odredbi iz Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i srodnih proizvoda, i to za sve stavke koje ne zahtijevaju dodatne podzakonske akte. Kada je riječ o odredbama koje ovise o pravilnicima, njihova primjena počinje 13. juna 2025. godine, što je tačno godinu dana od datuma kada su stupili na snagu. Informacija objavljena je na zvaničnom portalu Vlade FBiH.

Visina novčanih kazni

Zakon predviđa novčane kazne za nepoštivanje propisa. Pravnim licima prijeti iznos od 2.000 do 5.000 KM, dok se odgovorne osobe unutar tih pravnih subjekata mogu suočiti s kaznama u rasponu od 300 do 1.000 KM. Na primjer, to su osobe koje je vlasnik ugostiteljskog objekta formalno imenovao za nadzor nad provođenjem zabrane pušenja, kao i menadžeri objekta.

Dodatno, vlasnici ili korisnici prostora koji ne osiguraju primjenu zabrane pušenja (npr. ne uklone pepeljare, ne postave potrebne oznake) mogu biti kažnjeni sa 500 do 2.500 KM.

Nadzor nad provođenjem Zakona provode sanitarni i zdravstveni inspektori iz kantonalnih inspekcijskih službi.

Stanje u ugostiteljstvu: Izazovi i nepripremljenost

Kako se datum početka primjene približava, provjerena je spremnost ugostiteljskog sektora u Kantonu Sarajevo. Prema riječima Amara Trbovića, potpredsjednika Udruženja ugostitelja KS, više od 80% ugostitelja još uvijek nije spremno. Međutim, olakšavajući faktor je to što zakon stupa na snagu u ljetnom periodu, kada većina gostiju boravi na otvorenom, u baštama.

Trbović upozorava da će pravi problemi nastupiti dolaskom jeseni. Jedan od najvećih izazova, kako navodi, predstavlja visoka cijena ventilacijskih sistema koje, uz certifikate, mogu instalirati samo jedna do dvije firme u FBiH. Postoje i drugi ponuđači, ali njihovi certifikati nisu validni. Zbog velike potražnje i ograničenih kapaciteta, ugostitelji kasne s implementacijom potrebnih rješenja.

Prema procjenama, oko 90% ugostitelja planira da nakon ljetne sezone osigura potrebna sredstva kako bi uskladili poslovanje sa zakonom. Manji objekti do 50 m² morat će donijeti odluku da li će biti u potpunosti “pušački” ili “nepušački”.

Iz Udruženja ukazuju i na otpor gostiju prema promjenama. Trbović navodi kako mnogi posjetioci otvoreno kažu: “Ja ću nastaviti pušiti, pa makar platio kaznu.”

Kritike zbog neujednačene primjene Zakona

Amir Hadžić, predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera BiH, izrazio je nezadovoljstvo što se zakon primjenjuje samo na području FBiH, dok u Republici Srpskoj i Brčko distriktu nije usvojen. Ističe da je nedopustivo da vlasti nisu postigle saglasnost čak ni o pitanjima koja se tiču zdravlja građana. Prema njegovom mišljenju, zbog ove neujednačenosti Federacija – a naročito Sarajevo – snosi najveći teret, jer će dio stanovnika preći u Istočno Sarajevo, gdje ograničenja ne postoje.

Hadžić navodi da veći objekti, poput hotela, lakše mogu izdvojiti posebne prostorije za pušače, dok su mali kafići i bosanske kafane u znatno lošijoj poziciji. Posebno ističe Baščaršiju, gdje su kafane dio kulturne tradicije. Smatra da je pogrešno takve prostore pokušati uniformisati bez uzimanja u obzir njihove specifičnosti i ukorijenjenih običaja.

Gdje je zabranjeno pušenje i kakvi su izuzeci

Zakon zabranjuje pušenje u zatvorenim javnim prostorima, radnim prostorijama, javnom i privatnom prevozu (ako su prisutne maloljetne osobe). Iznimka su posebno uređeni prostori za pušače, koji moraju biti fizički odvojeni od ostatka prostora, imati zaseban ventilacijski sistem, i u kojima nije dozvoljeno konzumiranje hrane, dok piće jeste.

Za objekte do 50 m² koji služe isključivo pića, postoji mogućnost da se u potpunosti odrede kao “pušački”, uz jasno označavanje i ispunjavanje tehničkih uvjeta. U takvim objektima vlasnici su obavezni donijeti i postaviti vidljive odluke o dozvoli ili zabrani pušenja, uz dodatna upozorenja o štetnosti i zabrani ulaska maloljetnicima.

Zakon predviđa i određene izuzetke – u ustanovama poput psihijatrijskih službi, domova za stare, zatvora i palijativne njege moguće je pušenje u posebno uređenim prostorijama, ako su ispunjeni odgovarajući uslovi.

Što se tiče aerodroma, tamo odluku o postojanju prostora za pušenje donosi direktor, a takav prostor mora biti između 10 i 50 m², ne smije činiti više od 20% ukupne površine i mora biti tehnički izoliran.

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Hoće li Bosna i Hercegovina postati novo odredište za deportirane migrante iz EU i...

Pripadnici njemačke carine, Odjeljenje u Regensburgu predstavili su danas rezultate akcije sprovedene u maju,...

Suprotno popularnom uvjerenju, uspješni ljudi ne rade neprestano. Psihološka istraživanja pokazuju da način na...

Svađe su sastavni dio svake veze. Nesuglasice su prirodne, a čak mogu biti i...

U moru ne tako lijepih događaja i vijesti, jedna iskrena i ljudska scena iz...

Manchester Cityja je trijumfom otvorio nastup na klupskom Svjetskom prvenstvu budući da je engleski...