Zbog nagomilanih gubitaka i lošeg stanja u kojem se nalaze javna preduzeća, opozicija u Republici Srpskoj traži posebnu sjednicu Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj bi se raspravljalo o tome. Tačan datum bit će poznat nakon održavanja prve naredne sjednice Narodne skupštine.
U opoziciji u Republici Srpskoj tvrde da je ozbiljan kriminal u javnim preduzećima, pojačan sa nekompetentnošću stranačkih rukovodilaca. Očekuju da ova sjednica bude prekretnica u borbi protiv korupcije, ali i okidač za pravosuđe da procesuira odgovorne, javlja BHRT.
Višemilionski dugovi
– Primjeri Šuma gdje je gubitak lani bio 13 miliona, Elektroprivredi 30 miliona, a bilo predviđeno 45 miliona dobiti. Stanje je užasno i to ne kriju ni ovi na vlasti. čak je i Dodik rekao da je organizovana banda u Šumama i da se tamo pljačka, kaže šef Kluba poslanika PDP-a u NSRS Igor Crnadak.
Još nije poznato kada će biti održana posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske o stanju u javnim preduzećima.
Pročitajte još
– Ako postoji iskrena namjera da nas neko ubijedi da se problemi rješavaju u RS ne lomeći naše pozicije u Sarajevu, onda možemo da razgovaramo, kazao je predsjednik NSRS Nenad Stevandić.
– Nemam ništa protiv i lično i Ministarstvo je transparentno. Svim ovim ljudima je cilj da se uredi sistem. Jeste vandredno stanje u Šumama, zato ili spašavamo ili ode u nepovrat, navodi ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Savo Minić.
Stranačka raspodjela plijena u javnim preduzećima ima svoju cijenu – milionski gubici na godišnjem nivou. Ukupni gubici premašili su milijardu maraka, a odgovornost skoro ne postoji.
– Šokantno je da se daju koncesije Serdarovu za Ugljevik 3, a da mu se daju kopovi, ugalj, a onda se ispostavi da naše termoelektrane ne mogu doći do uglja i sad ćemo plaćati Serdarovu da nam to vrati, a dato mu u bescijenje, stava je ekonomska analitičarka Svetlana Cenić.
“Spasa nema”
Analitičari ističu da je malo ko odgovarao za negativne revizorske izvještaje, deficite i zloupotrebu sredstava i službenog položaja u javnim preduzećima.
– Dok su na vlasti ove političke partije, ova koalicija u RS, mislim da spasa javnim preduzećima nema i da će ona sve više i dublje da tonu, ističe politički analitičar Velizar Antić.
Novac iz javnih preduzeća izvlači se na razne načine. Višemilionska nenaplativa potraživanja su posljedica svjesne saradnje sa fiktivnim firmama, ukazuju u Transparency Internaionalu.
– Upravo se direktori i rukovodioci preduzeća postavljaju po stranačkoj liniji i po onome koliko mogu da doprinesu stranci a ne po rezultatima poslovanja. Imamo ljude koji su upropastili brojna preduzeća, koji se iznova imenuju na rukovodeće pozicije, napominje portparol Transparensi Internešnela Srđan Traljić.
Ssagovornici BHRT-a smatraju da posebna sjednica neće suštinski promijeniti stanje u javnim preduzećima, ali se njenim održavanjem mogu markirati ključni problemi kao korak ka rješavanju.