Muzej drugog zasjedanja AVNOJ-a u Jajcu sutra organizuje centralnu manifestaciju “80 godina Drugog zasjedanja AVNOJ-a”, proslavu Dana državnosti Bosne i Hercegovine, polaganje cvijeća na spomen-fontani i svečanu akademiju, kao i tematske konferencije o antifašizmu i suverenosti. Za brojne goste tu je i obilazak spomenika kulturno-historijske baštine.
MOST MEĐU MLADIMA
Ovo mjesto nije ustanova koja se obilazi samo za praznik. Direktor Elvedin Imamović svakodnevno prima goste tokom cijele godine.
Želimo da naši mladi ostaju ovdje. Obraduje nas svaka ekskurzija koja nam dođe, kažu u Muzeju
– Našu javnu ustanovu osnovala je Općina Jajce i mi tokom cijele godine imamo aktivnosti, posjete brojnih školskih ekskurzija iz cijele Bosne i Hercegovine, a povremeno nas posjete i mladi istraživači koji se iz drugih zemalja upućuju na sad popularna putovanja kroz historiju, te iz zemalja regije. Naša vrata su otvorena za sve učenike susjednih država sa kojima dijelimo zajedničku povijest i funkcionišemo kao most među mladima, kazao nam je direktor JU Muzej drugog zasjedanja AVNOJ-a.
Jer, ma koliko bili značajni za našu zemlju kada proslavlja Dan državnosti, AVNOJ i Jajce dio su zaostavštine cijele bivše Juge
Iz našeg muzeja se može prepisati lekcija kako zajedno da stvaramo pravednu državu, poziva Imamović
– Do 20. novembra Muzej drugog zasjedanja AVNOJ-a posjetilo je oko 17 hiljada ljudi, plus nezabilježene kategorije koje su oslobođene plaćanja ulaznica, tako da je konačni broj posjeta daleko veći. Mladi ljudi, učenici čine polovinu ove cifre, ponosan je direktor Imamović.
Radeći u Muzeju, on na dnevnoj osnovi proživljava historiju koju Muzej predstavlja, zato je blizu zaključka da bi eventualni reset na fabričke postavke Bosne i Hercegovine bio upravo efekat avnojske poruke koja je suprotstavljena pokušajima razgradnje države.
UTVRĐENE GRANICE
– Mi uvijek našim posjetiteljima iz cijelog svijeta ističemo posebnost samog događaja drugog zasjedanja koji je bitan za državnost BiH, da su ovdje potvrđene odluke sa zasjedanja ZAVNOBiH-a na kojem je obnovljena državnost BiH. Značajno je to i za savremenu državu Bosnu i Hercegovinu. BiH je ‘92. godine, kada su njeni narodi odlučili da raskinu veze sa državnom zajednicom Jugoslavijom, bez većih zapreka dobila međunarodno priznanje džavnosti upravo temeljem ranijih odluka sa zasjedanja u Mrkonjić-Gradu i Jajcu. Od priznanja do danas BiH je u granicama koje su utvrđene upravo ovdje, na Drugom zasjedanju AVNOJ-a. U modernim vremenima opet su nam potrebni to jedinstvo i zajedničko zalaganje za BiH, ističe Imamović.
Ravnopravnost svih u BiH i danas je u fazi izgradnje. Iz Jajca, svima u BiH, žele više pravde. Ako se čini da nje nedostaje, Imamović kaže da je to zato što se o njoj ne uči dovoljno i to na temeljima ove države, a temelji su AVNOJ i ZAVNOBiH.
(oslobodenje.ba)