Septembar ove godine, kao i prethodnih, obilježava 29. manifestaciju „Dani oslobođenja općine Jajce,” koju organizuje Koordinacija boračkih udruženja proizašlih iz Armije BiH 1992.-1995., uz podršku Općine Jajce, piše Jajce Online.
Program obilježavanja uključio je šehidski mevlud u Vincu, zajedničko podizanje zastava Bosne i Hercegovine s predstavnicima HVO-a i boračkih organizacija, te zastave Armije BiH na tvrđavi u Jajcu. Također, u sklopu manifestacije održani su turniri u streljaštvu i malom nogometu. Delegacije boračkih udruženja i predstavnici političkog života obišli su porodice šehida i poginulih boraca, kao i ratne vojne invalide i demobilisane borce, odajući im priznanje za njihovu žrtvu i doprinos u odbrani domovine.
Polaganje cvijeća
Cvijeće je položeno na Centralnom spomen-obilježju šehidima i poginulim borcima općine Jajce, gdje je uklesano 329 imena heroja Jajca, a mnogobrojne delegacije iz svih nivoa vlasti time su odale počast onima koji su dali svoje živote za slobodu Bosne i Hercegovine.
– Postoje mjesta i vremena kada se treba šutjeti, moliti Bogu, učiti fatihu i odati počast. To je ovo mjesto i ovo vrijeme, kada stojimo ispred uklesanih imena šehida i poginulih boraca. Međutim, mi trebamo uzeti pouku, a omladina ne treba zaboraviti prošlost, ali ne da živi u prošlosti, već da zajedno sa drugima živi u sadašnjosti, gradeći zajedničku budućnost, rekao je prof. Zehrudin ef. Hadžić, glavni imam MIZ Jajce prilikom polaganja cvijeća i vjerskog dijela programa.
Pročitajte još
Svečana akademija
U ime domaćina ove manifestacije, sve prisutne na svečanoj akademiji pozdravio je Husein Omerinović, predsjednik Koordinacije boračkih udruženja Jajce, koji je čestitao “Dan oslobođenja općine Jajce” i zahvalio svim gostima na njihovom prisustvu na ovom veoma važnom događaju.
Aktuelni načelnik općine Jajce i ujedno predsjednik organizacionog odbora, Edin Hozan, istakao je borbu Armije BiH za našu današnju slobodu.
– Za nas je 14. septembar jako važan, da se prisjetimo onih koji su najzaslužniji za našu slobodu, mir i našu domovinu. I za sve ono što danas imamo i uživamo u okviru naše domovine BiH. Da se prisjetimo onih koji su stvorili uslove, udarili temelje da mi u miru gradimo i dalje izgrađujemo našu zemlju. Naši šehidi, borci, komandanti, oficiri, naše političko vodstvo tokom rata stvorili su uslove koje bismo mi danas trebali koristiti kako bismo našu zemlju vodili u boljem pravcu. U Jajcu smo proteklih godina, radeći ove odgovorne poslove, u dobroj mjeri iskoristili tu situaciju i vodimo naše Jajce u dobrom pravcu. Jajce se iz godine u godinu transformiše, postaje svima prihvatljiv i poželjan grad, i radeći ove poslove gradimo suživot i bolje uslove za generacije koje dolaze, poručio je Hozan.
Prvi komandant 305./705. Slavne brdske brigade, major Halid Dedić, naglasio je da je “Operacija Maestral bila produkt savezništva HV-a, HVO-a i Armije RBiH nakon Splitskog sporazuma i dogovora u Vitezu, donijela je nevjerovatne rezultate zajedničkog oslobađanja velikog dijela teritorije Zapadne Bosne.
– Jajčani su bili poraženi u oktobru 1992. godine, ali su se kao pobjednici vratili u Jajce. Svi dobro znamo da su oni prije dolaska u Jajce ratovali širom BiH. Jajčani su ovih dana poslali poruku cijeloj BiH. Općinski načelnik Edin Hozan i predsjedavajući OV Jajce, Josip Topić, poslali su poruku da u Jajcu živi Bosna i Hercegovina. Njihovim činom zajedničkog podizanja zastave i polaganjem cvijeća na spomen-obilježja dokazali su da je BiH i hrvatska, i srpska, i bošnjačka. Volio bih i molim vas da u budućnosti, za ovim govornicima, budu doktori nauka koji su rođeni tokom i poslije rata, najbolji inženjeri i ekonomisti, da oni kažu viziju Jajca i naše države, naveo je Dedić.
Svečanost je uveličao ministar Sedžad Milanović u ime Vlade SBK-a, koji je prenio čestitke i pozdrave od premijera Tahira Lende.
– Nakon 29 godina, šta reći? Nakon oslobođenja općine Jajce i sve ove naše djece, svaka kap krvi naših šehida, naših gazija i boraca je vrijedna, da bismo svi mi danas imali ovakvu slobodu. Mi, Gornjovakufljani, nikad ne dođemo u Jajce a da ne osjetimo toplinu i ljubav koju smo imali i danas imamo sa našom braćom Jajčanima, koji su nam pomogli kad je bilo najteže, kazao je Milanović.
Potpredsjednik Federacije BiH, Refik Lendo, također se obratio prisutnima.
– Šta su pripadnici 305./705. Slavne brdske brigade preživjeli za četiri godine, samo oni znaju. Oni su dali doprinos oslobađanju svih dijelova i pobjednički se vratili u Jajce. Svake godine mi smo dužni govoriti o našim herojima, našim šehidima i svima onima koji su dali živote za našu slobodu, naglasio je Lendo.
Šef kabineta predsjedavajućeg Predsjedništva BiH, Denisa Bećirovića, Alija Kožljak, istakao je važnost borbe u ratu za BiH, ali i u miru.
– Drago mi je što sam danas u Jajcu, gradu s ogromnim državnim značajem iz svih perioda bogate bh. historije. Kao pripadnik Armije BiH, ponosan sam što sam zajedno s borcima na ovaj dan i što nastavljamo našu borbu za nezavisnu, suverenu, slobodnu i demokratsku BiH. U tom kontekstu, podsjećam da dr. Bećirović svakodnevno radi na ostvarivanju ovih ciljeva i aktivnostima od državne važnosti. Mi ćemo nastaviti nepokolebljivo naš put prema EU i NATO-u. Neka je rahmet svima koji su svoje živote utkali u temelje odbrane i oslobađanja Jajca, ali i temelje slobodne i demokratske države BiH, rekao je Kožljak
Na ovoj akademiji dodijeljene su plakete kao simbolično priznanje zaslužnim pojedincima za njihov doprinos tokom rata, što predstavlja kontinuitet u radu koordinacije boračkih udruženja. Posthumno su plakete primili: Senad Omerbegović, a plaketu je preuzela njegova sestra Senada; Fahrija Husić, čiju plaketu je preuzeo njegov sin Nijaz; Ekrem Turnaović, koji je odlikovan “Zlatnim ljiljanom” – plaketu je preuzeo njegov sin Malik; te Dervišić Semir, čiju plaketu je primila njegova kćerka Aida.
Također, plakete su uručene i Samiru Čejvanu, Ramizu Glamočiću i Mustafi Popaji za njihov doprinos.
Također, tokom svečane ceremonije dodijeljene su nagrade najboljim pojedincima u muškoj i ženskoj konkurenciji koji su učestvovali u turniru u streljaštvu.
Na ovoj svečanosti i polaganju cvijeća na spomen-obilježju prisustvovao i Edin Forto, ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine.
U revijalnom dijelu programa, čiji je cilj bio dodatno obogatiti događaj, nastupili su učenici osnovnih škola “Berta Kučera” i “Jajce” iz Kruščice.
Oslobođeni rubni dijelovi općine
Podsjećamo, operacija “Maestral” bila je prva značajnija operacija združenih snaga HV-a, HVO-a i Armije BiH.
Jajce je oslobođeno 13. septembra 1995. godine u vojno-redarstvenoj operaciji hrvatskih snaga, dok je sutradan Armija BiH zauzela neke teritorije naše općine, kao što su: Vinac, Šerići, Kokići, Dogani, pa sve do Kruščice.
(Jajce Online)