Jajce 29. put obilježilo ‘Dan oslobođenja općine’ uz bogat program i dodjelu plaketa

Podijeli članak:

Septembar ove godine, kao i prethodnih, obilježava 29. manifestaciju „Dani oslobođenja općine Jajce,” koju organizuje Koordinacija boračkih udruženja proizašlih iz Armije BiH 1992.-1995., uz podršku Općine Jajce, piše Jajce Online.

Program obilježavanja uključio je šehidski mevlud u Vincu, zajedničko podizanje zastava Bosne i Hercegovine s predstavnicima HVO-a i boračkih organizacija, te zastave Armije BiH na tvrđavi u Jajcu. Također, u sklopu manifestacije održani su turniri u streljaštvu i malom nogometu. Delegacije boračkih udruženja i predstavnici političkog života obišli su porodice šehida i poginulih boraca, kao i ratne vojne invalide i demobilisane borce, odajući im priznanje za njihovu žrtvu i doprinos u odbrani domovine.

Polaganje cvijeća

Cvijeće je položeno na Centralnom spomen-obilježju šehidima i poginulim borcima općine Jajce, gdje je uklesano 329 imena heroja Jajca, a mnogobrojne delegacije iz svih nivoa vlasti time su odale počast onima koji su dali svoje živote za slobodu Bosne i Hercegovine.

– Postoje mjesta i vremena kada se treba šutjeti, moliti Bogu, učiti fatihu i odati počast. To je ovo mjesto i ovo vrijeme, kada stojimo ispred uklesanih imena šehida i poginulih boraca. Međutim, mi trebamo uzeti pouku, a omladina ne treba zaboraviti prošlost, ali ne da živi u prošlosti, već da zajedno sa drugima živi u sadašnjosti, gradeći zajedničku budućnost, rekao je prof. Zehrudin ef. Hadžić, glavni imam MIZ Jajce prilikom polaganja cvijeća i vjerskog dijela programa.

Svečana akademija

U ime domaćina ove manifestacije, sve prisutne na svečanoj akademiji pozdravio je Husein Omerinović, predsjednik Koordinacije boračkih udruženja Jajce, koji je čestitao “Dan oslobođenja općine Jajce” i zahvalio svim gostima na njihovom prisustvu na ovom veoma važnom događaju.

Aktuelni načelnik općine Jajce i ujedno predsjednik organizacionog odbora, Edin Hozan, istakao je borbu Armije BiH za našu današnju slobodu.

– Za nas je 14. septembar jako važan, da se prisjetimo onih koji su najzaslužniji za našu slobodu, mir i našu domovinu. I za sve ono što danas imamo i uživamo u okviru naše domovine BiH. Da se prisjetimo onih koji su stvorili uslove, udarili temelje da mi u miru gradimo i dalje izgrađujemo našu zemlju. Naši šehidi, borci, komandanti, oficiri, naše političko vodstvo tokom rata stvorili su uslove koje bismo mi danas trebali koristiti kako bismo našu zemlju vodili u boljem pravcu. U Jajcu smo proteklih godina, radeći ove odgovorne poslove, u dobroj mjeri iskoristili tu situaciju i vodimo naše Jajce u dobrom pravcu. Jajce se iz godine u godinu transformiše, postaje svima prihvatljiv i poželjan grad, i radeći ove poslove gradimo suživot i bolje uslove za generacije koje dolaze, poručio je Hozan.

Prvi komandant 305./705. Slavne brdske brigade, major Halid Dedić, naglasio je da je “Operacija Maestral bila produkt savezništva HV-a, HVO-a i Armije RBiH nakon Splitskog sporazuma i dogovora u Vitezu,  donijela je nevjerovatne rezultate zajedničkog oslobađanja velikog dijela teritorije Zapadne Bosne.

– Jajčani su bili poraženi u oktobru 1992. godine, ali su se kao pobjednici vratili u Jajce. Svi dobro znamo da su oni prije dolaska u Jajce ratovali širom BiH. Jajčani su ovih dana poslali poruku cijeloj BiH. Općinski načelnik Edin Hozan i predsjedavajući OV Jajce, Josip Topić, poslali su poruku da u Jajcu živi Bosna i Hercegovina. Njihovim činom zajedničkog podizanja zastave i polaganjem cvijeća na spomen-obilježja dokazali su da je BiH i hrvatska, i srpska, i bošnjačka. Volio bih i molim vas da u budućnosti, za ovim govornicima, budu doktori nauka koji su rođeni tokom i poslije rata, najbolji inženjeri i ekonomisti, da oni kažu viziju Jajca i naše države, naveo je Dedić.

Svečanost je uveličao ministar Sedžad Milanović u ime Vlade SBK-a, koji je prenio čestitke i pozdrave od premijera Tahira Lende.

– Nakon 29 godina, šta reći? Nakon oslobođenja općine Jajce i sve ove naše djece, svaka kap krvi naših šehida, naših gazija i boraca je vrijedna, da bismo svi mi danas imali ovakvu slobodu. Mi, Gornjovakufljani, nikad ne dođemo u Jajce a da ne osjetimo toplinu i ljubav koju smo imali i danas imamo sa našom braćom Jajčanima, koji su nam pomogli kad je bilo najteže, kazao je Milanović.

Potpredsjednik Federacije BiH, Refik Lendo, također se obratio prisutnima.

– Šta su pripadnici 305./705. Slavne brdske brigade preživjeli za četiri godine, samo oni znaju. Oni su dali doprinos oslobađanju svih dijelova i pobjednički se vratili u Jajce. Svake godine mi smo dužni govoriti o našim herojima, našim šehidima i svima onima koji su dali živote za našu slobodu, naglasio je Lendo.

Šef kabineta predsjedavajućeg Predsjedništva BiH, Denisa Bećirovića, Alija Kožljak, istakao je važnost borbe u ratu za BiH, ali i u miru.

– Drago mi je što sam danas u Jajcu, gradu s ogromnim državnim značajem iz svih perioda bogate bh. historije. Kao pripadnik Armije BiH, ponosan sam što sam zajedno s borcima na ovaj dan i što nastavljamo našu borbu za nezavisnu, suverenu, slobodnu i demokratsku BiH. U tom kontekstu, podsjećam da dr. Bećirović svakodnevno radi na ostvarivanju ovih ciljeva i aktivnostima od državne važnosti. Mi ćemo nastaviti nepokolebljivo naš put prema EU i NATO-u. Neka je rahmet svima koji su svoje živote utkali u temelje odbrane i oslobađanja Jajca, ali i temelje slobodne i demokratske države BiH, rekao je Kožljak

Na ovoj akademiji dodijeljene su plakete kao simbolično priznanje zaslužnim pojedincima za njihov doprinos tokom rata, što predstavlja kontinuitet u radu koordinacije boračkih udruženja. Posthumno su plakete primili: Senad Omerbegović, a plaketu je preuzela njegova sestra Senada; Fahrija Husić, čiju plaketu je preuzeo njegov sin Nijaz; Ekrem Turnaović, koji je odlikovan “Zlatnim ljiljanom” – plaketu je preuzeo njegov sin Malik; te Dervišić Semir, čiju plaketu je primila njegova kćerka Aida.

Također, plakete su uručene i Samiru Čejvanu, Ramizu Glamočiću i Mustafi Popaji za njihov doprinos.

Također, tokom svečane ceremonije dodijeljene su nagrade najboljim pojedincima u muškoj i ženskoj konkurenciji koji su učestvovali u turniru u streljaštvu.

Na ovoj svečanosti i polaganju cvijeća na spomen-obilježju prisustvovao i Edin Forto, ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine.

U revijalnom dijelu programa, čiji je cilj bio dodatno obogatiti događaj, nastupili su učenici osnovnih škola “Berta Kučera” i “Jajce” iz Kruščice.

 

Oslobođeni rubni dijelovi općine

Podsjećamo, operacija “Maestral” bila je prva značajnija operacija združenih snaga HV-a, HVO-a i Armije BiH.

Jajce je oslobođeno 13. septembra 1995. godine u vojno-redarstvenoj operaciji hrvatskih snaga, dok je sutradan Armija BiH zauzela neke teritorije naše općine, kao što su: Vinac, Šerići, Kokići, Dogani, pa sve do Kruščice.

 

 

 

(Jajce Online)

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Tamara Lapadatović (35) iz Srbije izgubila je život u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila...

Finski hokejaš Janne Puhakka je pronađen mrtav u svom domu u Henttaa Espoou, a...

U složenom svijetu poreskih propisa, pitanje povrata poreza često izaziva nedoumice među građanima Bosne...

Da građani u BiH loše žive i da im je sve teže preživjeti mjesec, nije novost jer to pokazuje...

Temu je kineska kompanija koja je osvojila online tržišni prostor. Temu je, podsjetimo, najpopularnija...

Bend ZAR objavio je svoj novi album “Žurim” sa deset novih pjesama, sa kojima...