Članovi Šahovskog kluba „Jajce“ postali su pobjednici ovogodišnje Seniorske lige prijateljstva, čiji je domaćin ove godine bila ekipa ŠK „Vitorog“ iz Šipova. Ovaj tradicionalni susret, „Šesteromeč“ šahovskih ekipa iz Tomislavgrada, Rame, Uskoplja, Kupresa, Šipova i Jajca, odigran je 19. oktobra 2024. godine u Domu kulture u Šipovu. Svaka ekipa imala je po pet igrača, uz mogućnost maksimalnog broja izmjena.
Nakon pet odigranih kola po Bergerovom sistemu, s tempom igre od 15 minuta po igraču, pobjednik turnira bila je ekipa ŠK Jajce s maksimalnih 10 meč poena i 20 bodova. Drugo mjesto pripalo je domaćinu, ekipi ŠK Vitorog iz Šipova, koja je osvojila 8 meč poena i 15,5 bodova. Treće mjesto zauzela je ekipa Lovac iz Gornjeg Vakufa-Uskoplja sa 5 meč poena i 13,5 bodova. Četvrto mjesto osvojila je ekipa iz Rame s 4 meč poena i 10,5 bodova, dok je ekipa iz Kupresa završila peta s 3 meč poena i 11,5 bodova. Na posljednjem mjestu našla se ekipa Tomislavgrada s osvojenim 4 boda.
Za pobjedničku ekipu ŠK Jajce nastupali su: Adin Tatarević, Zoran Crnoja, Darko Rajić, Fahrudin Mecavica, Esad Imamović-Bato i Ivan Crnoja. Posebno su se istaknuli Adin Tatarević i Fahrudin Mecavica, koji su ostvarili stopostotan učinak s 5 pobjeda iz 5 mečeva.
Prigodne diplome kapetanima ekipa uručio je predsjednik ŠK „Vitorog“, gospodin Miroslav Jovišević.
Pročitajte još
This slideshow requires JavaScript.
Nakon ekipnog turnira održan je i brzopotezni turnir, „cuger“, u pojedinačnoj konkurenciji, na kojem je nastupilo 20 igrača. Nakon 7 odigranih kola po Švicarskom sistemu, naši igrači su pokazali izvanrednu formu. Pobjednik turnira bio je Adin Tatarević sa 5,5 osvojenih bodova, dok je drugo mjesto zauzeo Fahrudin Mecavica s 5 osvojenih poena. Isto toliko poena osvojili su trećeplasirani Duško Sakan iz Šipova i četvrtoplasirani Mladen Čolić iz Kupresa, ali s nešto slabijim dodatnim kriterijima. Daljnji poredak: Pero Dumančić, Tomislav Romić, Dražen Bazina i Stipo Pilić. Četvorica prvoplasiranih igrača nagrađena su novčanim nagradama.
Sudačke poslove obavljali su NA Tihomir Marić i NA Stanko Ćurčić.
Ovaj tradicionalni „šesteromeč“ svake godine organizira jedna od ekipa naizmjenično, a sljedeće godine domaćin će biti ekipa ŠK Jajce. Zahvaljujemo domaćinu na organizaciji turnira i gostoprimstvu.


