Search
Close this search box.

Jagarić: Da li može drugačije i bolje?

Podijeli članak:

U cijelom svijetu i u Evropi sve su glasniji zahtjevi za smanjenjem stakleničkih plinova (gasova) uvođenja obnovljivih energija,goriva koja nisu fosilni. Koliko se istovremeno angažiraju tehnološko-hemijske nauke u smislu smanjenja štetnosti i smanjenju količine neželjenih gasova?

Naravno u svemu tome postoje i sasvim konkretne ekonomske ideje, a koliko tzv nezagađujuće tehnologije i proizvodnje energije utiču na zagađenja prostora i njegovog siromašenja prije nego vjetrene elektrane se razmašu, prije nego se el.vozila zakotrljaju cestama…?

I da koliko same ceste utiču na zagađenja prostora??

Pitanja je mnogo!

Odgovora nažalost sem s političkih (ekonomskih) vrhova veoma malo.Malo je tumačenja i ideja sa stručnih nivoa. Zašto je to tako nije teško razumjeti.

Posljedice???

O njima uistinu semalo piše, govori ma s koje strane i ma kog nivoa.

Osvrnut ću se samo na CO2, na geološku podlogu i visoka rastinja.

Činjenica je da se šumske površine smanjuju iz mnogih razloga. Visoka rastinja (odabrana) mogu u mnogome smanjiti pa i zaustaviti erozivne procese, doprinijeti balansu kruženja vode, zaustaviti bježanja tla (posebno u poljoprivrednim prostorima) mogu zaštititi ceste od utjecaja vjetrova i oborina. Mogu doprinijeti mikro klimi urbanih prostora i povećati kvalitetu življenja …

Veliki dio naših prostora je karstan (krečnjačkog sastava). Nije nepoznato da ogoljeni krečnjaci emituju ogromne količine CO2 (ugljen dioksida). Bilo bi zanimljivo koliko takvi prostori emisiju neželjenih gasova, a koliko industrija i saobraćaj, odnosno ljudske produkcije. Neki podaci postoje! Veoma tacni i podaci koji se kod nas – na našim prostorima veoma malo koriste u praksi, i s ciljevima očuvanja životne sredine.

Da napomenem samo da oko 7% emisije CO2 nastaje prilikom prerade krečnjaka u cement. No to je jedan podatak.Zagrijavanjem krečnjaka, njegovom reakcijom atmosferom markantno se povećava ispuštanje CO2.

Pomenut ću i tresetišta – močvare (svojevremeno zamke za CO2) sada bez vode i otvoreni reagujući s atmosferskim kisikom postaje exporter CO2.

Globalno: Hektar sume dnevno potroši oko 4 tone CO2, a oslobodi oko 3 tone O2 (kisika)!

Ako uzmemo samo ovaj podatak u obzir onda je jasno šta bi zeleni urbani prostori značili za život i lokalnu klimu dotičnog prostora. Prilikom proizvodnje cementa – za jednu tona cementa stvori se i oko 600 kg CO2…

Nameće se pitanje: Ako već postoji lov,trgovina, politike koje se odnose na pitanje smanjenja CO2 onda zašto se ne pristupi na Alpsko – Dinarskim prostorima pošumljavanju goleti, povećanju šumskih pokrova sto bi bilo ne samo smanjenje negativnih emisija gasova nego bi to bio i doprinos stabilizaciji hidro-klimatoloških promjena (varijacija), a naravno bio bi to i ekološko-biogeografsko- ekonomski snažan pomak naprijed.

Ako samo pogledamo efekte poplava u Italiji na Balkanu…

Ako pogledamo samo kostanja šteta uzročnih poplavama onda bi neko naprosto morao pokrenuti ova pitanja na nivou EU, a kod nas na Balkanu da i ne kazujem. O smanjenju emisija CO2 ne treba ni govoriti.

Dakle, ne vidim nikakvog razloga da lokalne DPZ-e,države, međudržavne suradnje, univerziteti,drugi zainteresirani kao udruženja, vodne zajednice,odgovarajuća ministarstva ne pokrenu adekvatne i potrebne aktivnosti međusobno i putem EU – putem projekata, a u cilju zaštite i poboljšanja životnih stanja,očuvanja prirode i prirodnih procesa s efektima sveukupnih ekološko ekonomskih pozitivnih rezultata.

 

 

(Jajce Online)

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Studio Warner Bros radi na još jednom nastavku popularne kriminalističke franšize “Igraj svoju igru”,...

Posljednjih nekoliko godina, osobito od pojave pandemije koronavirusa, kada su cijene nekretnina i građevnog...

U većini kantona u Federaciji Bosne i Hercegovine, evidentan je nedostatak policijskih službenika. Konkursne...

Da li ste u skorije vrijeme čuli neku uvjerljivu izjavu bilo kojeg bh. političara...

Sjajni 14-godišnji Ismail Barlov i reprezentativci BiH u sjedećoj odbojci, danas će se vratiti...

Tokom Olimpijskih igara u Parizu, na Eiffelovom tornju stajali su olimpijski krugovi, a sada...