Izdržavanje kazne društveno korisnim radom: Umjesto iza rešetaka, kupe smeće

Podijeli članak:

Više od 11 godina u Federaciji BiH se provode alternativne sankcije za počinioce krivičnih djela. Prevedeno, umjesto u zatvor, osuđenici mogu raditi za „opće dobro“.

Međutim, riječ je o počiniocima krivičnih djela za koja je zaprijećena zatvorska kazna u trajanju do jedne godine, a uglavnom se radi o imovinskim deliktima i nedozvoljenom posjedovanju narkotičkih sredstava i koja se, uz dobrovoljni pristanak osuđenika, zamjenjuje društveno korisnim radom u trajanju od najmanje deset do najviše 90 radnih dana.

Dobar primjer

U većini kantona koji su zaduženi za implementaciju uspješno realiziraju ove sankcije, a najčešći poslovi koji se primjenjuju u praksi vezuju se za rad u komunalnim preduzećima, ali i za ustanove socijalne zaštite.

Ovaj model ima većina zapadnih zemalja, budući da se na taj način štedi i novac poreznih obveznika, a kao dobar primjer ove prakse u FBiH izdvaja se Unsko-sanski kanton (USK).

Kako je na naš upit odgovorio resorni ministar Dragan Polimanac, tokom protekle godine ukupno su proveli čak 43 pravomoćne presude putem instituta alternativno-krivične sankcije rada za opće pravo na slobodi. Ministarstvo pravosuđa i uprave USK ima ukupno 18 zaključenih ugovora s poslodavcima kod kojih se izvršava ova sankcija te obučene 82 osobe koje mogu biti imenovane za povjerenika. Iako među poslodavcima prednjače komunalna preduzeća, ugovori su zaključeni i s domovima zdravlja, ali i bolnicom.

U Tuzlanskom kantonu su tokom 2023. godine bila tri predmeta izvršenja rada za opće dobro. Za razliku od USK, a prema informacijama koje smo dobili iz resornog ministarstva, u TK imaju izražen problem na području grada Tuzle, gdje su, kako su naveli, imali zaključen ugovor samo s jednim poslodavcem koji nije pokazivao interes za izvršenje rada za opće dobro.

– Naročito je to bilo izraženo kada su u pitanju osuđena lica za krivična djela povezana sa zloupotrebom i puštanjem u promet opojnih droga. Stoga su poduzete aktivnosti na proširenju liste poslodavaca – pojasnili su nam iz Ministarstva pravosuđa i uprave TK.

Nema plaće

U Hercegovačko-neretvanskom kantonu su tokom protekle godine izvršili ukupno četiri presude rada za opće dobro na slobodi. Prema riječima resornog ministra Gorana Karanovića, zaključeno je više ugovora s institucijama koje se bave komunalnim, socijalnim, humanitarnim i sličnim djelatnostima, a u kojima se može ostvariti opća svrha izvršavanja kaznenopravnih sankcija, kao i rada za opće dobro na slobodi.

Inače, osuđenici u ovom slučaju nemaju pravo na naknadu, a nerijetko stječu i radno iskustvo.

Bez podataka

U Zeničko-dobojskom kantonu imaju, također, potpisane ugovore za provođenje ovih sankcija s komunalnim preduzećima i ustanovama iz oblasti socijalne zaštite. Međutim, zbog odsustva ministra i pomoćnice ministra za pravosuđe, nisu nam mogli dati informacije o tome koliko je provedeno ovakvih presuda. Slično su nam odgovorili i iz Kantona Sarajevo.

100 KM košta dan u zatvoru po osuđeniku, pa se primjena ovog instituta, prema riječima naših sagovornika, isplati, jer donosi uštede u budžetu.

 

 

(avaz)

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Na FIFA Svjetskom klupskom prvenstvo 2025. učestvovat će 32 tima koji će se bore...

Urednik portala Istraga.ba Avdo Avdić objavio je večeras da je Dino Muzaferović zvani Cezar...

Dugogodišnju pauzu Amela Osmanović Amelli prekinula je singlom “Hej mladosti”.

U danima kada je BiH pred historijskom šansom da otvori pregovore o članstvu u...

Radi se odluci koju su mještani i aktivisti dočekali kao značajnu pobjedu u borbi...

Mjesec decembar je nastupio te sa sobom donio posebne zimske radosti i čarolije