Istražitelji specijalizovani za finansijski kriminal i korupciju pretražili su juče ujutro pariske kancelarije Netfliksa (Netflix), giganta za striming, kako prenose brojni izvori. Istovremeno je izvršen pretres i u sjedištu kompanije za EMEA region u Amsterdamu.
Francuski list Marianne prvi je izvijestio da je Nacionalno finansijsko tužilaštvo u Parizu, zajedno sa policijskim službenicima antikorupcijskog odeljenja, izvršilo pretrese Netfliksa u vezi sa istragom o poreskoj prevari.
Neimenovani francuski pravosudni izvor rekao je za Rojters da su holandske vlasti istovremeno pretraživale kancelarije Netfliksa u Amsterdamu.
Istraga traje već dvije godine
Francuska novinska agencija AFP, takođe citirajući neimenovani pravosudni izvor, izvijestila je da je pretres u utorak povezan sa istragom otvorenom u novembru 2022. godine zbog sumnji na „prikrivanje ozbiljne poreske prevare i rada na crno“.
Pročitajte još
Kompanija je, takođe, pod istragom u Francuskoj zbog poreskih prijava iz 2019, 2020. i 2021. godine, kako je izvještavano prošle godine. Netfliks je odgovorio izjavom da poštuje poreske zakone u svim zemljama u kojima posluje, a njih je više od 190.
Predstavnici Netfliksa nisu odmah odgovorili na zahtjev Forbes za komentar.
Globalni prihod Netfliksa u trećem kvartalu iznosio je 9,82 milijarde dolara. To je 15% više u odnosu na 8,5 milijardi dolara iz prethodne godine.
Na meti brojnih vlada
Netfliks je najveći servis za striming u svijetu sa 282 miliona pretplatnika. Suočava se sa finansijskim pritiscima tokom posljednje decenije. Vlade širom svijeta nastoje da pojedinačno oporezuju ovu platformu.
Švajcarska je 2022. godine glasala za uvođenje sopstvenog poreza i kvota za striming servise. Kanada je usvojila zakon koji primorava strane platforme da direktno subvencionišu lokalni sadržaj. Netfliks je 2022. počeo da plaća lokalne poreze u Australiji na zaradu od korisnika iz te zemlje.
Kompanija je, takođe, bila predmet poreskih sporova u nekoliko zemalja. U 2022. godini, Netfliks je pristao da plati 55,8 miliona eura kako bi riješio istragu o poreskoj utaji u Italiji. Italija je tvrdila da Netfliks treba da plaća porez u toj zemlji jer koristi njenu digitalnu infrastrukturu. I to, uprkos tome što nema kancelarije ili zaposlene u Italiji.
Netfliks je saopštio da vjeruje da je poštovao italijanske i međunarodne propise. Ipak, pristao je na iznos nagodbe i otvorio kancelariju u Rimu sa desetinama zaposlenih.
Japanske vlasti su 2022. godine saopštile da Netfliks nije prijavio ukupno 10 miliona dolara (1,2 milijarde jena) prihoda tokom tri godine zaključno sa decembrom 2019. godine (vjeruje se da je kompanija u međuvremenu izmirila svoj poreski dug prema Japanu).
Mary Whitfill Roeloffs, Forbes