Ministarstvo prostornog uređenja, građenja, zaštite okoliša povratka i stambenih poslova Srednjobosanskog kantona raspisalo je javni poziv za uvid u Idejni projekat mini-hidroelektrane „Oštrac“, ali samo za vlasnike i posjednike parcela koje se obuhvata „Oštrac“.
Podsjećamo, u januaru ove godine Vrhovni sud FBiH donio je presudu kojom se poništava urbanistička saglasnost za malu hidroelektranu „Oštrac“ na rijeci Ugar. Bila je to velika pobjeda Kluba sportskih ribolovaca iz Travnika koji je zajedno sa pravnim timom „Aarhus centra“ pokrenuo sudske procese protiv urbanističke saglasnosti, građevinske i ekološke dozvole za mHE Oštrac koju je izdalo Ministarstvo prostornog uređenja, građenja, zaštite okoliša, povratka i stambenih poslova Srednjobosanskog kantona 19. juna 2019. godine.
Tom presudom je preinačena odluka Kantonalnog suda u Novom Travniku, a presudom Vrhovnog suda FBiH je utvrđeno da Klub sportskih ribolovaca Travnik, kao korisnik ribolovnih prava na području Srednjobosanskog kantona, nesporno ima aktivnu legitimaciju te je trebao učestvovati kao zainteresovana javnost u postupku odobravanja urbanističke saglasnosti za malu hidroelektranu „Oštrac“.
Međutim, javni poziv za uvid u Idejni projekat mini-hidroelektrane „Oštrac“ raspisan je samo za određeni „par očiju“. Bivši predsjednik Sportsko-ribolovnog društva „Travnik“ Indir Melić kaže za Gerilu kako je to loša odluka i dodaje da je projekat morao biti stavljen na uvid cijeloj javnosti.
“Oni su tako postupili. Kao tadašnji predsjednik SRD „Travnik“ bio sam upoznat s tim. Uputili smo prigovor, ali su oni odigrali svoje igre, preglasali su me i SRD je dao svoju saglasnost. Dao sam ostavku nakon toga. Idejno rješenje mora da vidi cijela javnost, a ne samo predsjednici mjesnih zajednica i ribolovnih udruženja”, istakao je Melić.
Na svega 12 kilometara, na Ugru i njegovoj pritoci Ilomska, planirana je izgradnja čak sedam mini-hidrocentrala. Dozvolu za gradnju dobila je firma VNT čiji je vlasnik bio Vlado Ramjak koji je prodao ovu firmu njemačkom državljaninu Mattiasu Helmut Neutzelu, odnosno njemačkoj kompaniji ENEACON, što je navedeno i na njihovoj zvaničnoj veb stranici. Izvođač radova je firma Eskimo S2.
Iako je 2020. godine u FBiH na snazi bila tromjesečna zabrana gradnje malih hiodroelektrana koju je usvojio Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH, investitor i izvođač radova na mHE „Oštrac“ se na to nisu obazirali, pa su radovi bili nastavljeni i za vrijeme trajanja zabrane. Koliku borbu su vodili ribolovci iz Travnika pokazuje i to da je policija tada zabranila ribolovcima proteste na mjestu izgradnje ove mHE iako su izvođač i investitor kršili zakon. Zvanični razlog zabrane su bile „korona“ mjere, iako je isti dan održana „Ovnovijada“ sa više hiljada učesnika, takođe u Travniku.
Gerila.info